i\°. 386. Zaturdag 1 Junij. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LEIDSOH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 85 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijks Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Graveuhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 na.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 na, Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 30 m 'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'tavonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Ri^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van sm. 7 u. 30 m. 10 u. av. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur, Kantcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Reohten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen Leeuw Ds. W. F. P. Kiehl, president der pro vinciale geneeskundige commissie te 's Gravenhage en Mr. H. O. Feitharchivaris der provincie Groningentot proc. bij de arr.-rechtbank te Sneek Mr. F. J. Kappeijne van de Coppello te Onderdam en tot schoolopziener in het tweede tchooldist. van Noordholland Dr. H. van Cappelle, te Amsterdam. Men berigtdat de algemeene tentoonstelling van nij verheid te Haarlem den 24 Junij door Z. K. H. den prins van Oranje, als eerevoorzitter der commissie, in persoon zal geopend worden. De arrondissements-rechtbank te Sneek heeft voor de betrekking van kantonrechter te Lemmer aanbevolen de HH. en >Ir9. E. H. Tenckinck, kantonrechter te HindeloopenJhr. G. van Suchtelen van de Haere, griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop en J. Minnema Bumaadvocaat te Leeuwarden. Heden heeft te 's Gravenhage de aanbesteding plaats ge had van de levering van illumineerglazenwelke is aangeno men door den heer J. J. A. J. Zuur te Leidenvoor 8 cents per stuk. Er zullen ongeveer 15000 stuks geleverd moe ten worden. Het getal zal van 20 tot 22000 kunnen be dragen. In de avondzitting van Woensdag 11. heeft de Gemeente raad van Amsterdam met 14 tegen 13 stemmen verworpen het eerste artikel der ontworpen plaatselijke verordening'„ betreffende de opterigten Gemeentelijke Universiteit, waar mede het beginsel is beslistdat het thans bestaande Athae- neum niet zoover zal worden uitgebreid. De arrondissements-rechtbank te Goes heeft, ter vervul ling der openstaande betrekking van kantonrechter te Cortgene, voorgedragen de heeren Mrs. A. P. Snouck Hurgronje, Jhr. VY. E. van Panhuys en J. C. E. baron van Lynden, advo- ten te Middelburg. Op de jaarlijksche vergadering der Provinciale Over- ijsselsche vereeniging van het Nederlandsch onderwijzersge nootschap den 22 Mei te Zwolle gehoudenis een belang rijk punt behandeld, dat tot langdurige gedachtenwi99eling aanleiding gaf, namelijk de vraag, waarin toch wel de oor zaak liggen moet van de slechte uitkomsten die het onder wijs in de moedertaal oplevert? Men erkende, dat er weinigen zijn die hun moedertaal zuiver kunnen schrijven en dat dit gebrek niet uitsluitend bij de lagere volksklasse schuiltmaar evenzeer bij de hoogere standen; terwijl door een aanzienlijk lid der vereeniging zeer naïf werd opgemerktdat de lagere standen het hollandsch zeer slecht verstaande gegoede bur gerstand hoogst gebrekkig hollandsch en fransch en de hoo= gere standen het hollandsch slecht en het fransch goed. Men leest iB het Arnhemsche Weekblad, dat door het Provinciaal Kerkbestuur van Overijssel bij het laatst gehou den examen tot toelating als herder en leeraar bij het Nederl. Hervormde Kerkgenootschap vijf Kandidaten in de Godge leerdheid aan de Utrechtsche hoogeschool zijn afgewezen om dat hunne orthodoxe-theologische begrippen in strijd waren met de begrippen hunner examinatoren. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene gemeenten te Sebarnegoutum Ds. E. J. Seeger te Marum en te Zierikzee Ds. W. D. Gispen, thans te Vlissingen. Bedankt door Ds. G. H. Deddens te ten Boer voor het beroep naar Beileu en Berger. Aangenomen het beroep naar de Hervormde gemeente te Harlingen Ds. J. A. Visser, predikant te Arkel. De registers van den Burgerlijken Stand van IJsselmonde leveren de volgende bijdragen tot bevestiging van de theorie van Dr. Flourens ten aanzien van de langzame ontwikkeling en den tragen groei van het menschelijke ligchaam, te weleu, een echtpaar, waarvan de man den leeftijd van 76 jaren bereikt heeft dezer dagen de eerste oudervreugde gesmaaktterwijl eeu weduwnaar van 82 jaren andermaal in het huwelijk treedt thans met eene jonge dame van 45 jaren. Wij vestigen de aandacht op de laatste zomer-repetitie die Zaturdagavond in de stads gehoorzaal zal gehouden wor den door de zangvereeniging, bijgestaan door de leden der vereeniging van Leidsche Musici en op de gelegenheid, die levens aan velen wordt aangebodeno,u die zangoefeningen betreffende de uitvoering van een klassiek muziekstuk bijte- wonen. Wel i*9 waar, de ruimte der zaal is zoo beperkt dat het aantal genoodigden moeijelijk een ruime plaats zal kunnen erlangenen ook in dit gelijk in menig ander opzigt doet zich de behoefte gevoelen aan betere localen dan de Gehoor zaal en de Schouwburg, om tot zulke einden dienstig te kun nen zijn. Maar toch verdienen zulke pogingen, om lief j en beoefenaars der echte toonkunst te vereenigen tjn het be=

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1