Buitenlandsch Nieuws. geneeskunde den heer C. F. Pop, inspecteur-generaal van de geneeskundige dienst bij 's Rijks zeemagt, te 'sHage; tot doctor in de wis- en natuurkunde den heer J. P. Delprat gen.-majoor der Artillerie, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalte 's Hagetot doctoren in de Godgeleerdheid de heeren B. Glasius, predikant te Geertruidenbergen C. G. Montijn, predikant te Utrecht; tot doctor in het Romeinsch en hedendaagsch recht den heer Staatsraad C. Holtiusvoor malig inspecteur-generaal der registratie en domeinente 's Gravenhage. De plegtige uitreiking der diplomata zal bij gelegenheid der aanstaande Academische feestviering, op een nader te bepa len dag der maand Junijin de gehoorzaal der Hoogesehool plaat9 hebben. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft aan den heer Douwes Dekker zijn eisch tegen Mr. J. van Lennep ontzegdop grond dat er geen bevvys van lastgeving was maar wel en veeleer van eigendomsoverdragt van het copijrecht van de Max Havelaar was gebleken. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft Woensdag be raadslaagd over de ontwerp-verordening om aldaar een ge meentelijke universiteit opterigtendoor uitbreiding van het Athenaeum Illustre. Art. 1 van die verordening i9 verworpen met 14 tegen 13 stemmen, waardoor de geheele verordening is afgewezen. Voor eenige dagen werd door den arbeider J. M. te Noordwolde, in de veenderij van den heer K. A. Mulder, in het veen, bijna 2 el (4 vt.) onder den beganen grond, het bovengedeelte van den kop gevonden van een dier, tot de voor wereldlijke behooreude schepping. Het is een reuzenhert geweest en behoort tot het tijdvak dat men gewoon is het anti-dilu- viaansche te noemen. Het gewei is vrij goed geconserveerd en komt geheel overeen met dat, hetwelk voor eenige jaren in een veen in Ierland is gevondenen waarvan men een afbeelding vindt in het derde deel van de Aardbol van Zim merman. Dit voorwerp is aangekocht door den wel-eerw. zeer gel. heer A. F. Eilerts de Haan, predikant te Noord- woldeen, zoo men hoopt, bestemd voor het Friesch ar chief van oudheden, of althans voor een onzer Vaderland- sche musea. Uit Meppel schrijft men van den 28 Mei: In den verloopen nacht is hier een belangrijke arrestatie gedaan, waarover men zich algemeen verblijdt: den buiten gewoon stouten dief G. P. alhier heeft men op heeterdaad gevat in het pakhuis van den groothandelaar H. R., alwaar hij met twee zijner getrouwe kameraden bezig was gerookt vleesch en was te ontvreemdenzooals reeds sints eenigen tijd meermalen was gedaan zonder dat men wist door wien en op welke wijze; 't een en ander was moeijelijk optemer- ken, daar er somtijds voor meer dan 30000 aan wasvoor handen is en zoo naar evenredigheid andere goederenmen besloot daarom te waken en de wacht in het pakhuis te hou den; eindelijk kwamen de dieven weer te voorschijnom hun dieverij voorttezettendie zij op groote schaal schenen uitte- voerennu hier en dan daar. Den heer R. was binnen korten tijd wel voor ongeveer 1000 aan vleesch en was ontvreemd, en het stoutste daarvan was nog, dat zij het bij herhaling- gestolen was, zoo als men zegt, verkochten aan den heer H. R. zeiven, bij wien zij het gestolen hadden. De 2 medepligtigen hebben zich aanvankelijk door de vlugt gered, doch de gearresteerde heeft hen reeds bekend gemaakt, zoodat ze ook weldra in de handen der justitie zullen zijn. Beroepen tot predikant bij de Hervormde gemeente te Schoonrewoerd ds. H. J. P. van der Linden thans te Huizen. De litterarische faculteit te Leiden zal admissie-examen houden, behalve in de maand September, op Maandag den 24 Junij e. k. Zij, die in de laatstgenoemde maand dat exa men weuschen afteleggen worden uitgenoodigd zich voor den 16 Junij, met opgave hunner woonplaats, schriftelijk daartoe aantemelden bij den Secretaris der voornoemde faculteit, prof. J. G. Hulleman, De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's avonds te 5 uur 73ö, te 8 uur 62°, te 10 uur 57°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 56°, te 8 uur 61°, 's namiddags te 1-2 uur 71°, te 2 uur 73° en te 4 uur 66°. Berigten uit Napels zeggen dat men aldaar veel ver wacht van het krachtig bestuur van den nieuwen gouverneur Ponza de Hartino. Het oproer te Catania schijnt niets anders geweest te zijn dan de poging van het volk om eenige mis dadigers van den gewonen stempelwaarvoor het partij trok uit de handen der justitie te bevrijden. Ook Turijn heeft zijn beurt van getuige te zijn van een opstand. De bakkersknechts hebben zich vereenigd om eea hooger loon te eischen van hun meesters. Het is hun niet toegestaan en maatregelen zijn genomen om van elders hulp te bekomenten einde de stad geen gebrek te doen lijden aan haar, om den smaak, zoo beroemd brood. Maandag nacht is brand ontstaan in de tien verdiepin gen hooge stoomrijstpellerij van de HH. Yearsley, in Dock- street te Londen, die ondanks de werking van een tiental spuiten niet eer werd bedwongendan nadat het geheele ge bouw was ingestort; ook de omliggende fabrieken en woon huizen hebben schade bekomen. Vele wijnhandelaren te Bordeaux en ook in andere wijndistricten hebben hunne houten wijnvaten verwisseld door eene in den jongsten tijd uitgevonden betere soort van gla9, van verschillende grootte en inhoudende 100 tot 500 kan. Onder de voordeelen behoortdat zij niet lekken en ook geene verdamping toelaten- dat de wijn er tot het laatste toe zuiver in blijft en niet troebel wordt. De Pesti Naplo berigt in zijn jongste nommer het vol gende omtrent een voorval, hetwelk nabij Carlstadt in Illyrie heeft plaats gehad. Op Pinksterdag begaven zich dertig leden der nationale zangvereeniging in genoemde stad gevestigd naar het parkbehoorende tot het kasteel van graaf Gustaaf Batthyanyi, gelegen in Hongarije. Het vaartuig, waarin zij zij zich bevonden, was met vele Croatische vlaggen versierd, en zij zeiven droegen den rooden Seresaner mantel en de roode muts. Terwijl zij in de openlucht het middagmaal ge bruikten schoolde een groote menigte bewoners der omlig gende streek te zamenomringde de feestvierenden en vor derde dat zij de Croatische vlaggen zouden wegnemen, als mede de Croatische kleederdragt afleggen en de Hongaarsche vlag en Hongaarsche kleeding in de plaats daarvan bezigen. Dit werd geweigerdook dewijl aan het laatste gedeelte van den ge9telden eisch niet dan hoogst moeijelijk kon worden voldaan. Hieruit ontstond een woordenwisseling, welke spoe dig tot feitelijkheden dreigde over te slaantoen een viertal ingenieurs, die in het park bezig waren met het doen van opmetingenzich tusschen de twistende partijen stelden en po gingen deden om verdere moeijelijkheden te voorkomen. Dit mogt echter niet baten en het gevolg was dat de Carlstadtsche burgers met steenen geworpen werden en zich ijlings door de vlugt moesten redden. Door tusschenkomst van de bewoners van het kasteel werden zij eindelijk nog tijdig geredwant het stond te vreezendat zij door de opgewonden menigte van het leven zouden zijn beroofd geworden. Hersant gekleed met een witte broek en korte jas, heeft het vrije en onbeschaamde voorkomen van een goochelaar- hij staat geen oogenblik stil en men zou zeggendat zijn armen en beenen in een eeuwigdurende beweging waren - hij draait en keert onophoudelijk zijn hoed met zijn radde vingers. De gewaande agent Ilfritsque daarentegen bewaart een dood stilzwijgen, de armen kruiselings over de borst geslagen en de blikken op den grond gerigt, schijnt hij in ernstige ge dachten verdiept. De Voorzitter rigt tot den laatsten het woordGij weetdat men U beschuldigt van te willen doorgaan voor een agent van politie. Blijft gij volharden bij Uw verklaring bij de in structie afgelegd, dat de kotfijhuishouder zich vergist en uvoor een ander neemt?

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2