Buitenlandscli Nieuws. van bloemen levende planten en verdere voorbrengselen van den tuinbouw. Zij heeft bloemliefhebbers en bloemisten hier te Lande, zoowel als in het buitenland uitgenoodigd aan deze tentoon stelling door ruime en uitmuntende inzendingen luister bij te zetten. Aan de beste verzamelingen zullen onderscheidingen toegekend worden. Te dien einde zijn er voor een bedrag van f 2300 prijzen uitgeloofd. Bij eiken prijs zal een getuig schrift worden uitgereikt. In de vorige week kreeg een te Oldedoorn voorbij va rend schipper geschil met zijne vrouw, waarop de man zoo danig in drift ontstak, dat hij met den stok, waarmede hij zijn vaartuig voorwaarts schoof, zijne vrouw trachtte te slaan, met het ongelukkig gevolg, dat hij het kind, hetwelk aan hare borst lag, trof, zoodat het dadelijk levenloos uit de han den der moeder nederviel. De schipper moet daarop onver wijld het lijkje genomen en in het water geworpen hebben ten einde den schijn van verdrinken aan dit geval te kunnen geven. Zoodra deze treurige zaak publiciteit erlangde, is de schipper gearresteerd en naar de gevangenis te Heerenveen getransporteerd. Men verneemt, dat de Algemeene Kerkeraad der Ne- derduitsch Herv. gemeente alhier zijn goedkeuring heeft ge hecht aan het door vijf gemeenteleden ontworpen reglement op Let beheer der kerkelijke fondsen en daardoor het voor- uitzigt bestaat, dat de daaromtrent bestaande geschillen wor den uit den weg geruimd. Bij een overgangsbepaling is het beginsel aangenomendat de tegenwoordige leden van de Gemeente-Commissie deel zullen uitmaken van het nieuwe collegie van kerkvoogden en het bestaande getal slechts door nieuwe keuzen worden aangevuld. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zatur- dag avond ten 5 uur 54°, te 8 uur 46° en te 10 uur 45°. Zondag morgen te 6 uur 44°, te 8 uur 51c en te 12 uur 56°. 's Namiddags te 2 uur 5O'1, te 5 uur 34°, te 8 uur 52° en te 10 uur 49°. Maandag morgen te 6 uur 47°, te 8 uur 54° en te 12 uur 60°. 's Namiddags te 2 uur 70°, te 4 uur 68°, te 8 uur 57° en t.e 10 uur 54°. Dingsdag morgen te 6 uur 51°, te 8 uur 59° en te 12 uur 64°. 's Namiddags te 2 uur 64° en te 4 uur 64°. -In Duitschland begint de vrees voor oorlog meer en meer te wijken. Beijeren staakt de versterking van het leger, waarmede men ijverig bezig was. Te Heidelberg is een handelscongres geopendwaarop zou gehandeld worden over de eenheid in maten en gewigten over hervormingen in het tolwezenafschaffing van transito rechten en een Wetboek van Koophandel. Den 15 Junij zal in de geboorteplaats van Luther, Mohra, de plegtige onthulling plaats hebben van het ter zijner eer aldaar opgerigt Monument. Men berigtdat de Koning van Pruissen den graaf van Penponcher heeft benoemd tot ambassadeur bij het Ne- derlandsche Hof. -Aan Koning Victor Emanuel zal een kroon van Italië door de Natie worden aangebodenbij vrijwillige bijdragen van 25 centimes. In Italië vestigt zich het nieuwe Koningrijk allengs op vaster grondslagen. Alleen blijkt het actieve leger zijn rust uitmuntend goed te kunnen besteden om het bewind van den heer de Cavour in de Beide Sicilien voor goed te vestigen en die provinciën tot volkomen rust te brengen. Dagelijks ziet men, op geringen afstand van Napels, Bourbonsche ben den het land verwoesten en er de onrust en de wanorde aan stoken. Ongetwijfeld kunnen zulke op zich zelf staande op standen aan Frans II zijne kroon niet terugschenken maar voor het Land kunnen zij onheilvolle gevolgen hebben. In He nabijheid van Vicensa, in het Venetiaansch ge bied, heeft de ex-hertog van Modena door de troepen eenige manoeuvres laten uitvoeren, waarbij de Tyroler jagers een aanvallend korps Italianen voorstelden. Naauwelijks was even wel de eerste charge afgeloopen, of men vond onder de aan gevallenen twee dooden en 26 gekwetsten. Bij nader onder zoek bleek het, dat de Tyrolers hunne geweren met keisteentjes hadden geladen. Ten gevolge daarvan werden de verdere ma noeuvres gestaakt. Te Parijs loopt een geruchtdat de heer Thiers schrij ver zou zijn van het schotschrift, dat voor eenigeu tijd ou der den naam van den hertog van Aumale is in het licht verschenen. Niettegenstaande de beslagneming der brochure van deo hertog van Aumale ziet men dit geschrift nog steeds overal in Frankrijk circuleren. Het wordt zelfs uit Belgie aldaar in gevoerd, doch onder den valschen titel van: Prodrome de la Flore du Brabant par Henri van Heurck et Alfred Wesmael, uitgegeven bij C. J. Fontein te Leuven. Deze prodrome is niets anders dan een catalogus van plantenwaarvan men slechte de eerste bladzijde heeft omteslaanom genoemde bro chure in haar geheel te vinden. Den 20 Mei zou de groote vergadering der Fransche vrijmetselarij plaats hebben te Parijs, om een nieuwen groot meester te benoemen. Prins Murat zal zeker niet herkozeu worden. Behalve door zijne stemming in den Senaat te gen de redevoering van Prins Napoleon en door zijne ma nifesten aan bet Napolitaansche volkheeft de Prins zich gecompromitteerd bij de vrijmetselaars door een misbruik van gezag. Het blad der vrijmetselaars Limitation had zich veroorloofd van zijne houding te laken. De Prins vaardigde een decreet uit - want de grootmeester geeft zijne decreten zoo goed als liet hoofd van een Staat - waarbij het blad werd geschorst, zoowel als de schrijver van het artikel en de ge- heele loge waartoe hij behoort. De geheele vrijmetselarijdie vóór alles de vrijheid lief heeft, is er over verontwaardigden de Prins zal niet herkozen worden. De Amerikaansche kwestie, waardoor Frankrijk en En geland met eene industriëele en handelscrisis bedreigd wor- O *-> den, maakt op dit oogenblik het voornaamste punt uitwaarop de beide regeringen de aandacht gevestigd houden, omdat zij beider werking van Europa verlamt en hun noodzaakt tot stappenom zoo mogelijk den loop der gebeurtenissen tegeu te houden. Het Waarborgfonds voor de groote Tentoonstelling te Londen van 1862 bedraagt thans meer dan 400.000. De hertog van Brabant zal als president der Belgische commissie voor de tentoonstelling te fungeren. Eeu Amerikaansch predikant had sedert 10 jaren bij de brandwaarborgmaatschappij Etna de manuscripten zijner pre ken verzekerd. Bij een brand, die in zijn huis uitbrak, gin gen deze handschriften in de vlammen op. De directie der Maatschappij weigerde de schadeloosstellingbewerende dat die dingen geen dollar waard waren. De predikant deed zijn gemeenteleden als getuigen hooren die verklaardendat de preken integendeel zeer mooi .waren en zij ze altijd met veel genoegen hadden aangehoordweshalve hun leeraar wel dege lijk een goede schadeloosstelling toekwam. - De rechter ver oordeelde de Maatschappij tot betaling van 2000 dollars voor de vermelde handschriften. In de laatste berigten uit China leest men het vol gende: Te Peking begint zich eene kleine kolonie van vreem delingen te vormen. Bij de Russen die er reeds woonden, hebben zich thans Engelschen en Franschen gevoegd. De Russische generaal Ignatieff, die bij de geallieerden zulke gun stige herinneringen heeft nagelatenis thans uit de hoofdstad vertrokken, terwijl nu de archemandriet Goury aan het hoofd van het Russisch collegie is geplaatst en ook met de agenten en commissarissen der Westersche mogendheden op den bes ten voet staat. Deze zijn te Peking aangekomen, om het een en ander voor te bereiden tegen de komst der Fransche en Engelsche gezanten de heeren de Bourboulon en Bruce, die te Tiensing blijven tot de voor hen bestemde hotels gereed zijn. De Engelschen staan inmiddels onder het bestuur van den heer Wase, secretaris der Britsche legatie, en de Fran schen onder die van graaf Kletzkowski. Deze laatste is met zijne' onderhoorige ambtenaren door prins Kong-door-Koeci- liang met het meest plegtstatig ceremonieel en de meeste welwillendheid ten gehoore ontvangen. D,e tijd is dus voorbij, waarin de mandarijns niet openlijk voor hunne betrekkingen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2