N°. 376. Dingsdag 21 Mei Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH Dege Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en feestdagen, en kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cent9. Spoortreinen van LeideD naar 'a GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 ra.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.: 6 u. 9 m.; 9 11. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 'smiddags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingeo aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nienwstraat: 's morgens te 7 u. 30 m 's middags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. tavonds te 8 u. 15 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. K Ai. «-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Teiegraaf dagelijks van 8uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van fabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. ISLati-cor der Plaatselijke Accijnseu, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dage!ijl:.-, van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 Uar van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M, heeft benoemd tot ridder der orde van den Ne- deriandschen Leeuw den officier-machinist bij de Nederland- sche Murine H. Hardes, gedetacheerd in Japan en den kap. F. 0. Swaving, van den staf der artillerie op aanvrage ge steld op nonactiviteit. De Tweede Kamer der Staten-Generaal zal denlsJunij hare werkzaamheden hervatten. Van de laatste 45 loten, door de Leidsche subcommis sie geplaatst iu de algemeene Weldadigheidsloterij, zijn op de volgende nommers prijzen gevallen als op N°. 203807 prijs N°. 6618 N°. 209494 prijs N°. 3757. Men spreekt het berigt tegen, dat door Z. M. een bod van 10000 zou zijn gedaan voor de schilderij van Verboeck- hoven, daar aan de commissie voor de Algemeene Weldadig heidsloterij geen hooger bod dan van 30U0 is gedaan. Tot afgevaardigden ter Algemeene Synode van de Nederl. Hervormde Kerk in 1861 zijn nog benoemd: door het prov. Kerkbestuur van Zuid-Holland Ds. G. Molenkamp te Delft en als ouderling Ds. J. G. de Waldkirch Ziepprecht te Lei den door het prov. Kerkbestuur van Utrecht Ds. J. F. Wetter te Vreeswijk en door de Godgeleerde faculteit der Groningsche Hoogeschool Prof. P. Hofstede de Groot. Beroepen bij de Hervormde Gemeenten te Koedijk Ds. J. Wys te Oude Niedorp, te Delden Ds. D. J. van Aalst te Nieuw Helvoet en te Loon op Zand den Kandidaat J. H. Gra- veusteijn. Aan de Diaconie der Herv. gemeente te Leiderdorp is door Mej. B. Groenendijk Wed. den heer J. J. Koning ver maakt de aanzienlijke som van 5000, vrij van het recht van successie. Bij de Christelijke Afgescheidene gemeente te Twello is beroepen Ds. W. H. van den Bosch te Hasselt. Te Schoonhoven bestaat bij de Christelijke Afgescheidene gemeente het voornemen om een nieuwe kerk te bouwen waarvoor dadelijk 1500 werd ingeschreven, terwijl het voor- uilzigt bestaatdat zij geheel uit vrijwillige bijdragen zal wor den gebouwd. Men verneemt, dat Dr. PiersonWalsch predikant te Botterdam, is voorgedragen tot vervulling van het. hoogleer- aarambt in de bespiegelende wijsbegeerte aan de Groningsche Ho "ipschnnl, in plaats van Professor F. C. de Greuve. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft aan de vuuraan- legster en klokkenluidster in het Raadhuis op haar verzoek met 1 Augustus a. s. een eervol ontslag en een jaarlijksch pensioen van f 400 verleend. Te Enschede is door een vereeniging tot het bouwen van arbeiderswoningen een kapitaal van 22000 bijeenge- bragt.. om hare plannen uittevoeren. De verbouwing van de 's Moleuaarsbrug onder Ouds hoorn tot een van plaat- en gegoten ijzer zamengestelde draai brug en de bijbouwing van een brugwachterswoning is aan genomen door de heeren D. A. Schretlen en C°, IJzergieter* alhier, voor de som vau 9600. -»r- Bij de beraadslagingen over het voorstel tot opbouw van een nieuw gasthuis in de zitting van den Gemeenteraad van 's Gravenhage van 11. Dingsdag, werd door het raadslid Jhr. van der Heim aangemerkt, dat, als men een vergelijking met het buitenland maaktmeu daarbij verschillende eigen aardigheden van onze natie vergeet.'' In het buitenland kent men niet hetgeen wij bij ons hebbende gratishulp a domi cile der armendoctorswelke ieder, die eeu bewijs van on vermogen heeft, kan erlangen zoowel wat geneeskundige hulp als geneesmiddelen betreft. Buitenslands bestaan colossale ge bouwen en is er dus een nomadenbevolking, welke niet altijd een bewijs van welvaart is. Dit is hier het geval niet. In het buitenland zijn de ingezetenen opgehoopt in een woning, op ééne verdieping, en heeft niet ieder, zooals hier, zij het een klein huisje. Te Parijs sterft een vierde der bevolking in de hospite'en. In het belang der zedelijkheid zou het niet wen- schelijk zijn en men zou het als een groote ramp moeten be schouwen als wij trachtten1' denzelfden weg te volgen. Het geldt bier het beginsel, om alle mogelijke zieken in het gast huis optenemen. Maar of dit in het algemeen belang wen- schelijk is, valt te betwijfelen. Men schrikt in het gasthuis te gaan, zegt men, omdat het slecht is ingerigt. Maar naar mijn meening bewijst bet alleendat men ofschoon behoeftig nog een soort van schande heeft, om die hulp te vragen. Iu dit geval van schaamte verkeert onze natie en dit acht ik eeu geluk. De arme, dadelijk bereid naar een gasthuis te trek ken, is reeds diep gezonken. Elke poging, om dien weerzin met dwang of geleidelijk bij bet algemeen te overwinnenis een aanval op zedelijkheid en gevoel van eigenwaarde. En wat wil men hier in dit plan? eenvoudig dit: langzamerhand alle behoeftigen dwingen zich in het gasthuis te doen behandeleu.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1