Biiinenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Z. M. beeft benoemd tot proc. bij de arrond.-rechtbank te Roermond Mr. S. J. Cohen en Mr. J. L. Geradts, adv. aldaar; - tot kolonel bij de artillerie den luit. kol. J. W. Ticbier, komm. van het 3e reg. vesting-artillerie; tot kap. 3e klasse bij het 1? reg. inf. den len luit. C. H. B. Wiede mann van het kol. werfdepot; - voorts op pensioen gesteld den kap. J. F. Weegers van bet 4e reg. inf. en bij het leger iu O. Indië overgeplaatst den 2e luit. kwartierm. H. W. G. J. Roeby. H. M. de Koningin-moeder is gisteren namiddag uit de residentie naar Weimar vertrokken ten einde er Hd. dochter, de Groothertogin van Saxen -Weimar-Eisenach een bezoek te brengen. Men verneemtdat de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp betrekkelijk den Raad van State Woensdag vergaderd is geweest tot vaststelling der punten voor het verslag, zoodat men in den loop van het reces dit verslag mag te gemoet zien 't welk naar men zegt vrij gunstig voor het ontwerp is gestemd. In de zitting der Tweede Kamer van 11. Dingsdag heeft de heer van Bosse nog doen uitkomendat naar zijn opvatting het stelsel van het Ministerie is dat van liberale beginselen van verstandelijke ontwikkeling, naar mate van de bijzondere omstandigheden en behoeften. En als het Ministerie dat tot grondslag neemt en daarop voortgaat, dan zet het niet voort de taak van zijn voorganger, maar dan is het een kabinet, dat een verstandig stelsel van vooruitgang in Indie aankleeft geen voortzetting van het kabinet van I860. - De Minister van Zuylen beantwoordt den heer van Hoevell met een aanhaling uit zijn redevoering van 25 Nov. 1859 en als dat lid nu niet meer tegen het cultuurstelsel is, dan kan de Minister hem niet van zijn gezelschap ontslaan, maar is en blijft zijn bond genoot. De Minister besluit aldus: Bij de zamenstelling van het kabinet hebben de leden daarvan onderling van gedach ten gewisseld over de te volgen koloniale politiek, waarover men het eens geworden ishet resultaat daarvan is te boek gesteld en het koloniaal programma is aan hoogere goedkeu ring onderworpen. De heer van der Linden verklaart te zullen stemmen tegen die begrooting, omdat daarop niet uitgedrukt staan de uitga ven, die voor de koloniën hier te lande geschieden maar hij bespreekt verder de opkomst van dat Miuisterie. Hij moest zeg gen, dat van dat kabinet handelingen waren te verwachten f die sprekers goedkeuring zouden hebben. Indien er nu ver schil bestond tusschen hem zijn vrienden en den Minister van Zuylendan was dit niet te wijten aan zijn politieke vrienden; deze blijven getrouw aan de oude vaan der begin selen en juist dit vasthouden is het krachtigste middel geweest tot beteugeling van de slingeringen der laatste jaren. - De Mi nister Loudon beantwoordde onderscheidene sprekers en vroeg ten slotte in het waarachtige belang van Indië en van het Land een zoodanige stemming over zijn hoofdstuk van be grooting, dat daaruit kon worden opgemaakt, of de door hem ontwikkelde rigting het vertrouwen van de meerderheid der O O Karner had verworven. - Het antwoord daarop bleek uit de eenparige stemmen tot goedkeuring op één na." Naar men verneemt zijn door de daartoe benoemde commissie uit het Provinciaal Gerechtshof van Zuid-Holland na afgelegd examen, tot kandidaat-notarissen toegelaten de heereuMr. H. Reijers van 's Hage, Mr. T. J. van Krieken van Delft, J. A. Sperna Weiland van Warmond, W. J. Kai ser van 's Hage J. C. G. Pollones van Leiden, en W. L. van Kaathoven van Leiden. Men zegt, dat Jhr. Gevers Deynoot, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, plan heeft een reis te maken naar Neerl. Indië. Te 's Gravenbage is het ophalen van asch, vuilnis en puin., en het uitdiepen en baggeren der grachtenvaarten, slooten enz. binnen de Gebeente voor den tijd van vijfjaren aangenomen door den heer A. D. W. Martijn voor de som van 27000. De Gemeenteraad van Rotterdam heeft tot Wethouder benoemd den heer F. van Volleuhoveu, De Gemeenteraad van Amsterdam heeft tot 2en praeceptor aan het Stedelijk Gymnasium benoemd Dr. A. W. de Klerk thans 3en praeceptor. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn wederom 27 schepen naar Neerl. Indie bevracht. Nog zijn, van de door de Leidsche Sub-Commissie ge plaatste loten in de Algemeene Weldadigheidsloterij, op de volgende Nommers prijzen gevallen, als op: N°. 105411 Prijs N° ff 20 ff ff 10645 11145 28 10745 60 42 h 10945 81 67 f 11045 84 76 ff 10845 ff 511 177215 14052 In den avond van Woensdag 11. is omstreeks 9 ure op de Breedestraat een kind overreden geworden door een rijtuig, bestuurd wordende door een student. Hoezeer de po litie toevallig ter plaatse aanwezig, onmiddelijk toeschoot en ter constatering van het feit de namen van dien heer en de ge tuigen opnamgelooft men toch te kunnen aannemendat een ongelukkig toeval zonder boos opzet tot die gebeurtenis aanleiding gaf. Het kind is gekwetst naar het ziekenhuis overgebragt en aldaar in behandeling opgenomen. Evenwel er bestaat een ge gronde hoop op een gunstigen afloop. Wij vestigen de aandacht op een dezer dagen bij de firma Jac. Hazenberg Cornsz. te Leiden uitgegeven brochure, getiteldde academische opvoeding in verband met de jongste gebeurtenissen te Delft. Behalve dat dit geschrift de kenmer ken draagt van een juiste kennis van het studentenleven aan de Delftsche academie, somt het met veel tact de bezwaren op, die tegen het besluit tot kazernering, met het oog op de zelfstandige ontwikkeling van den student, bestaan. Wij achten het dus voor ieder, die in de Delftsche academie en de aldaar studerende jongelingschap belang stelt, van belang om van dit goed geschreven werkje kennis te nemen. De Thermoitfeter van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 uur 57°, te 8 uur 49°, te 10 uur 48°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 48°, te 8 uur 49°, 's namiddags te 12 uur 52°, te 2 uur 52° en te 4 uur 52°. Bij gelegenheid, dat het Huis der Afgevaardigden in Oostenrijk Zondag II. bij den Keizer wenschte toegelaten te worden en zich in de antichambre bevond gaf de dienstdoende kamerheer den voorrang aan de bisschoppengeneraalshof raden en andere staatsdienarenop grond dat in de voor schriften op de hofetiquette geen huis der afgevaardigden werd genoemd. De Voorzitter in'tusscheu eischtedat het Huis na reeds gedurende langen tijd te hebben moeten wachten met voorbijgang van alle anderen nog aanwezigbij den Kei zer zou worden aangediend. Zoodra dit geschied was, gaf de Keizer bevel, om de commissie in zijne tegenwoordigheid te gelei den. Ten einde zulke onaangename ontmoetingen in het ver volg voortekomen en de waardigheid van het huis niet an dermaal te doen krenkenheeft de president terstond een klagt deswege bij den president-Minister ingedienddie daarop geautwoord heeftdat reeds de vereischte maatregelen waren genomen om een herhaling van het gebeurde te voorkomen. De ontvangen telegraaf berigten zeggen, dat graaf Teleki zich heeft doodgeschotendoch in Pesth loopen losse geruch ten dat de ongelukkige man vermoord werd. Graaf Teleki verkeerde evenwel eene week geleden in een ziekelijken en op gewonden toestand. Dr. Beer, zeer beroemd geneesheer te Pesthdeelde Teleki's vrienden mededat deze groot ge vaar liep zijn leven in een krankzinnigen geslicht te eindigen. Uit Pesth wordt berigt, dat aldaar eene zoo talrijke menschenmassa nimmer bijeengezien is als bij de begrafenis van graaf Tekeli; zij wordt op ruim honderd duizend perso nen begroot. Alle winkels waren gesloten en niet de geringste ongeregeldheid is bij den langen togt grafwaarts voorgevallen. Bij wijze van gerucht is weder sprake van een nieuwe leening door Oostenrijk ten bedrage van 50 millioendoor N°. 191046 Prijs N° 4 7 ff ff 8521 8621 8321 8421 8721 2271

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2