tfb. Buitenlandseh Nieuws. 2°. De Minister erkent, dat naast liet cultuurstelsel particu liere ondernemingen kunnen bloeijen, en hij belooft de rege ling van dat onderwerp. - Dit is een niet minder groote stap voorwaarts, want tot dusver had de regering de leer verkon digd, dat het cultuurstelsel werd ondermijnd door particuliere industrie, 3°. De Minister erkent, dat de hoofdgrondslag van het cul tuurstelsel langzamerhand met voorzigtigheid (en wie heeft ooit iets anders gewild?) vervallen moet; met andere woor den de dwang. Ziedaar weder een krachtige schrede op de goede baan. Dat zijn beginselenwaarover Spr. sedert jaar en dag ge streden heeft en die hij in 1851 breedvoerig in de Kamer ontwikkeld heeft, zonder daarvan sedert ooit te zijn afgewe ken. En het is hem een aangename zelfvoldoening, dat tien jaren later een Minister optreedt, die zegt, dat hij dien weg zal inslaan, en als hij dien volgt kan hij op Sprekers onder steuning rekenen. De audiëntie van den Minister vau Marine zal op Vrij dag, 17 Mei, en die van den Minister van Binnenlandsche Zaken op Zaturdag 18 Mei, geen plaats hebben. Woensdag 11. werd voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam de zaak bepleit, die tot een rechtsgeding heeft aanleiding gegeven tusschen de heereu E. Douwes Dekker (Multatuli) en Mr. J. van Lennep. De advocaat van eerstge noemde Mr. J. G. A. Paber begon met het betreurenswaardige aantetoonen van een verschil van dezen aard tusschen twee mannen van zulk een uitnemende reputatie en wees er op, dat de oorzaak waarschijnlijk daarin gelegen was, dat D. een politiek geschrift wilde uitgeven en v. L. daarin slechts een letterkundig geschrift kon erkennen. Door tusschenkomst van Mr. van Hasselt geraakte D. in kennis met v. L. die wegens het uitnemend talent in dit geschrift ten toon gespreid, op zich nam voor een uitgever te zorgeuindien D. hem te dien einde carte blanche gaf. Om intusschen in de behoefte van den schrijver te voorzien legde hij dezen een som van 200 in de maand toe en wel gedurende een half jaar, waarvoor D. een op zegel geschreven en geteekende verklaring gaf dat hij het copijrecht aan Mr. J. v. L. had afgestaan en ten zij nen genoegen volkomen was voldaan, v. L. meent als eigenaar van het manuscript een volksuitgave van Max Havelaar te kunnen tegenhouden. - De advocaat van den gedaagde Mr. J. O. de Koning antwoordde, dat v. L. was tegen de volks uitgave omdat hij wildedat het werk zou gelezen worden door Ministers en gouverneurs-generaal in ruste en- in bezigheid, maar niet door kameniers en lakeijen - wel in de salons, niet in kroegen en toko's. Bij nadenkenden stemde het tot on derzoek, bij onnadenkenden kon het tot gemor aanleiding geven. v. L. had het manuscript gekocht, om D. te helpen. De uitspraak is bepaald op 29 Mei. Dezer dagen heeft het bestuur der stad Haarlem de lo kalen bestemd voor de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, ter beschikking gesteld van de commissie voor die tentoonstelling. Het groote in den Hortus geplaatste hulpgebouw is thans mede gereed, zoodat de commissie, de voor de tentoonstelling in te zenden voorwerpen zal kunnen ontvangen. Niet zonder belangstelling zal men vernemen dat de on derneming in allen deele aan de verwachting schijnt te zullen beantwoorden en de tentoonstellingzoo uit hoofde van het aantal als van de hoedanigheid der in te zenden voorwerpen, allezins luisterrijk en leerzaam zal mogen worden genoemd. De commissie heeft zich uit dien hoofde verpligt geacht een termiju vast te stellen voor de inzenders van voorloopige opgaven, waaraan zij zich stiptelijk zal moeten houden. Thans reeds heeft zij van 974 personen toezeggingen ont vangen en het gezamenlijk door dezen opgegeven getal der te zenden voorwerpen beloopt 3744 nummers. Dat dit getal belangrijk is, kan worden aangenomen, als men nagaat, dat ter algemeene tentoonstelling van nijverheid, te Haarlem ge houden in het jaar 1825, uit het geheele rijk, destijds de beide vereenigde rijken, zijn ingezonden 5153 nummers, van welke uit de noordelijke provinciën 17IS nummers waren in- sekomen van 425 inzenders. ZD Van de volgende 500 loten in de Algemeene Weldadig- heidslotèrijdoor de Leidsche Sub-Commissie geplaatst, die zich ook met de zorg voor de afhalin^. der voorwerpen belast zijn prijzen gevallen, op: N°. 105020 prijs 4139 N°. g 253 Prijs N°. 3090 47 3639 II /- 61 II II 3290 u 56 H 3939 U 67 U II 2990 u 67 II H 4039 II 78 II II 2890 u 69 U II 3839 II 105309 II II 5338 0 88 II II 3539 II 10 II II 5438 H 94 II II 3739 II 29 II 5538 a 104 II II 4334 II 34 II II 5238 u 7 II II 4734 II 86 II 5038 n 31 II 4434 II 92 II 5138 u 40 II 4834 II 94 II II 4938 a 41 II 4634 II 104411 II 10645 49 II 4534 II 20 II II 11145 63 II 4234 II 28 II II 10745 u 212 II 3490 II 42 II 0 10945 H 18 II 3390 n 67 0 0 11045 jr 51 II 3190 n 76 u II 10845 Te Woerden zijn in de gevangenis van crimineel ver- oordeelden niet meer dan ruim 30 gevangenen aanwezig. Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Joure Ds. G. H. van Bussuiu Waalkes te Zevenhuizen. -TT- De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woeusdag 'savonds te 5 uur 62°, te 8 uur 51°, te 10 uur 50°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 48°, te 8 uur 52°, 's namiddags te 12 uur 57°, te 2 uur 58° en te 4 uur 56°. De begrafenis van graaf Teleki schijnt zonder wanor delijkheden te zijn afgeloopen. Nooit moet men zulk eene menigte menschen te Pesth bijeen hebben gezien. Behalve de bevolking van Pesth en Buda, die de lijkstatie volgde, waren er een aantal personen van het platte land opgekomen. De cornitaten werden vertegenwoordigd door deputation Buiten de stad waar het lijk aan de familie werd overgegevenheeft de heer Eötvös het woord gevoerd. Terwijl onlangs uit Keulen eeue met talrijke handteeke- ningen voorziene petitie tegen het drukkende der belastingen aan de Regering opgezonden was, blijkt nu uil hetjaarlijkseh verslag der Kamer van koophandel te Dusseldorp hoe men ook daar op eene vermindering der belastingen en op wijzi ging van het belastingstelsel aandringt, en zich over het te hoog opvoeren der uitgaven voor het krijgswezen beklaagt. De ofiicieele bewering dat de welvaart des Lands in de laatste jaren vooruitgegaan zou zijn wordt in dit verslag ontkend ea integendeel verzekerd dat reeds vele welgestelde en onafhan kelijke personenuit hoofde van het drukkende der belastin gen, het Land verlaten hebben. Onlangs had zich een dief als figurant bij de opera comique te Parijs verhuurd en was in de kamer van een der hoofdacteurs geslopenwaar hij zich van het prachtig co»- tuum van een edelman meester maakte, toen hij door een ander figurant werd ontdekt. Deze ijlde hem door de ver schillende gangen na, doch durfde den dief niet op straat volgen,., omdat hij gekleed was in het costuum van een roo- ver uit de Abruzzen. De dief kon zich dus uit de voeten maken, maar is later gevat. Als een bewijs van de mildheid van lord Palmerston deelt men mededat zijn Lordschap bevelen heeft gegeven tot het bouwen eener kerk te Lee, in de parochie van Rom- sey. De kosten tot het bouwen worden door den Premier bestreden, terwijl de daartoe benoodigde grond door zijn Lord schap uit zijn domein in gemelde plaats zal worden afge staan. De Minister zal tevens in de nabijheid der kerk eene woning doen bouwen voor eene aldaar vertoevende schoolon- derwijzeres. Het nieuws uit Amerika is vrij geruststellendWas hington is nu geheel en al het gevaar te boven van in han den der Separatisten te vallen. Niet alleen wordt de hoofd stad nu door 18,000 man beschermd, maar wat van meer gewigt is het Wetgevend Ligchaam van Maryland heeft zich met eene meerderheid van 38 stemmen tegen de afscbei-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2