Buitenlandsch Nieuws. J 7573.44 20748.01 1004.05s 22197.67 het onraadzame, uithoofde de hoedanigheid of de soort van boter er tevens door wordt aangeduid, zoodat het geijkte vaatwerk de gelegenheid geeft, om bijv. andere en slechte boter voor Leidsche te doen doorgaan. In de door den Leidschen Gemeenteraad vastgestelde plaatselijke verordeningen op de openbare scholen komt de bepaling voor, dat alleen kinderen, die zijn ingeënt of de natuurlijke kinderziekte hebben gehadworden toegelaten zoodat er bij de inschrijving moeten worden vertoond bewij zen van vaccine of dat het kindde natuurlijke kinderziekte gehad heeft. Zondag avond hield Ds. W. Scheffer, bij de aanvaar ding' van het leeraarsambt bij de Nederd. Hervormde gemeente alhier, zijn intreerede, tot grondslag waarvan hij leide Hand. I vs. 18, en daaruit de woorden: #Gij zult mijne getuigen zijn." De Christenleeraar, getuigende van Christus, werd door Spreker voorgesteld in een merkwaardige ontwikkeling van het onderwerp, den aard en het gewigt van die getuigenis, door de gewone toespraken afgewisseld. Zondag voormiddag is in de kerk der Doopsgezinde gemeente alhier het 50-jarig bestaan van de kweekschool der Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam herdacht door Ds. C. Seppmet een leerrede over 1 Tim. 3 I5b. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcen ten en eigen middelen, ten behoeve dezer gemeente geheven, gedurende de maanden April I860 en 1861, alsmede van die opbrengst over de 4 eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Geslagt (opc. inv.) 2070.35 Binnenl. Ged. (id.) 5141.61s Buitenl. Gedist. (id.) 130.96s Gemaal (eigen mid.) 5467.72 "Wijn,fruit- kunst wijn (id.),1850.92s Turf (id.)1796.90s Steenkolen (id.). 0.27 Brandhout (id.). 269.45 Zuivere opbrengst over de maand April. 1860 f 16728.20s 1861 2369.18 5949.30s 248.88s 5643.94s 1426.80 1 1416.12s 92.92s 493.70 Zuivere opbrengst over de 4 eerste maanden. /17640.86s 1860 7280.40 3255.27s 2083.27s 918.40 65060.52 1861 8250.14 22777.12s 1151.02 22632.88s 5767.57s 2710.32 2640.77' 996.35 66926.19 Door den Gouverneur-Generaal van Neerlandsch Indie zijn benoemd tot advocaat eu procureur bij den raad van Justitie te Samarang Mr. A. Lens en Mr. C. M. van der Leeuw. Geplaatst bij de landelijke inkomsten en cultures in de residentie Kadoe den controleur E. D. Levyssohn Norman en in de residentie Bezoeki den ambtenaar A. H. Servatius. Een tweejarig verlof verleend aan den administrateur der tinmijnen op Banka L. A. Hoogeustraaten. Berigten uit Batavia van 2 April 11. behelzen, dat op Java en de buitenbezittingen een gewenschte rust heerscht en de zaken te Banjermassing voorspoedig gaan. Omtrent de gevolgen der overstrooming blijkt, dat de uit werking dier ramp, hoe vreeselijk ook, minder algemeen en minder onherstelbaar is dan men zich iu den beginne had voorgesteld. Trouwens, er is geen land ter wereld waar door gestaan leed zoo spoedig vergeten wordt als op Java. De ingezetenen der geteisterde landstreken zijn naar hun woonsteden teruggekeerd of bezig op de oude plaats nieuwe woonsteden te bouwen. De veldendie overstroomd waren zijn grootendeels op nieuw beplant en de verpestende modder van een maand geleden is nu de vruchtbare laag slik gewor den die een rijken oogst belooft en vergoeding van geleden schade. De zending van den heer van der Wijck heeft veel bijgedragen, om den zedelijken moed der bevolking, ook waar zij het meest geleden heeft, te doen herleven. De noodige levensmiddelen zijn weinig duurder dan ge woonlijk in dezen tijd van het jaar en den stand van 't rijst gewas is bijna overal gunstig. Het echt koninklijk gedrag van Willem van Oranje bij de ramp die Nederland getroffen heeft, verwekte ook hier al- gemeene geestdrift en bewondering. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zondag 'savonds te 5 uur 67°, te 8 uur 60°, te 10 uur 57°. Heden Maan dag 's morgens te 6 uur 53°, te 8 uur 53°, 's namiddags te 12 uur 53°, te 2 uur 54° en te 4 uur 50°. Uit Rome wordt van den 4 dezer gemeld, dat de politie een huiszoeking heeft gedaan in het hospitaal van den H. Geest, bij welke gelegenheid cocardes, dolken en pistolen zijn gevondenen wel meer bepaaldelijk in de vertrekkenvoor de geneesheeren bestemd. Ook vond men verscheiden brieven, ge- rigt aan artsen, die naar Sardinië zijn vertrokken. Ten gevolge van deze huiszoeking zijn verscheiden geneesheeren in hechte nis genomen. De politie te Rome is nog niet op het spoor kunnen komen van de werkplaats, waar een weekblad genaamd Italië en Romedat sedert een maand verschijnt, wordt gezet eu gedrukt. Men vermoedt dat de werkplaats buiten Rome is ge legen. Ook tracht de politie te vergeefs de ouderteekeniug te beletten van een adres, te Rome in omloop, waarin de Keizer der Franschen wordt verzocht Rome te ontruimen. Het gevaar van een spoedige oorlog van Oostenrijk schijnt eenigzins verdwenendaar de generaal Benedeck tot herstel zijner gezondheid een verlof van verscheidene maan den heeft gevraagd, om in de badplaats Karlsbad doorte- brengen. Het schijnt zich te bevestigendat graaf Tekeli een zelfmoord heeft begaan. De toestand van zijn bed verraadde dat hij den nacht daarin had doorgebragt, hetgeen zijn be dienden ook bevestigden. Toen zij na het losbranden van het schot het vertrek binnensneldenlag de graaf half gekleed met verbrijzelden schedel op den grondterwijl de gedrukte redevoering, welke Deak Woensdag zou uitspreken, naast hem lag. Graaf Tekeli was 50 jaren oud en ongehuwd. Hij laat twee zusters na. Na een twaalfjarige scheiding zagen broeder en zusters, door ballingschap en kerker gelouterdelkander weder, om slechts kort zich in elkanders bijzijn te verhëugen en daarna voor eeuwig gescheiden te worden. Berigten uit Parijs stellen de spoedige erkenning van het koningrijk van Italië door de Fransche regering bijna niet meer in twijfel; maar aan die erkenning schijnt de bepaling verbonden te zullen worden, dat Rome voortaan door Fransche en Sardiuische troepen gezamenlijk zal worden bezet. De Oos- tenrijksche regering heeft door haren gezant te Parijs getracht de erkenning te verhinderen. Een onlangs te Berlijn overledene ongehuwde dame heeft een som van 60000 dollars bestemd tot oprigting van een toevluchtsoord voor oude vrijsters, om beveiligd te zijn tegen de spotternijen van de wereld. In dit gesticht zullen worden opgenomen alle bejaarde vrijsters, die of uit neiging of ten gevolge van omstandigheden ongehuwd geblevenin Amerika geboren en nooit met de politie in aanraking ge weest zijn. In het Engelscbe Lagerhuis heeft de kanselier der schat kist verklaard te wetendat de Fransche regering zeer voor een geheel vrijen handel met Belgie, en denkelijk ook met Engelandten opzigte der lompen gesteld wasmaar dat naardien de Belgische Regering zoover niet gaan wilde, een uitvoerrecht van 20 pCt, der waarde het verbod vervangen zou. De Belgische Regering scheen niet gezind een stelsel aantenemenwaarbij zij aan andere landen zou weigerenwat zij aan Frankrijk toestond. De heeren J. S. Pike, nieuw benoemd gezant derAme- rikaansche Unie te 's Hageen W. S. Campbell, consul te Rotterdam, zijn in Engeland aangekomen. Volgens berigten uit New-York is de opgewondenheid aldaar eenigzins tot bedaren gekomen omdat men nu niet meer voor Washingtondat in groot gevaar verkeerdevreest 4000 man troepen waren de hoofdstad binnengetrokken- proviand, was in overvloed voorhanden. De Fransche regering heeft aan haren gezant te Was hington instructien doen toekomen, ten einde al hare consu laire agenten in Noord-Amerika de strengste onzijdigheid zou den in acht nemen in de geschillen tusschen Noord en Zuid.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2