Buitenlaiidsch Nieuws. de uitgave der brochure van den baron van Hugenpoth, het oordeel der redactie van het Weekblad van het Regt, die reeds bijna tien jaren geleden de rechtsquaestie behandelde, waarvan de uitkomst was verschillend van die des heeren van Hugenpoth: //Hij ontzegt aan de kloosters wettig bestaan en regtspersoonlijkheidhoofdzakelijk op grond van de Napo leontische decreten van 1809 en 1812. Onze meening daar entegen was en is nog, dat de decreten van Napoleon de toen bestaande kloostersechter niet zonder gewigtige uitzon deringen hebben opgehevenmaar dat zij niet bepaaldelijk de oprigting van nieuwe hebben verboden terwijl wij in onze tegenwoordige wetgeving, hetzij in de wet van 1853 op de kerkgenootschappenhetzij in die op de vereenigingen van 1855, hetzij in den titel van het Burg. Wetb. over zedelijke ligchamen, zoodanig] verbod even weinig vinden kunnen. Wij moeten hierbij nog opmerken dat het decreet van 18 Febr. 1809 niet handelt over eigenlijk gezegde kloostersmaar over de vereenigingen der zusters van liefdadigheid. Wanneer wij eindelijk in vele opzigten met den geachten schrijver in ge voelen verschillenwij zijn het volkomen met hem eens over de hooge wenschelijkheid om een einde te maken aan den onzaligen strijd, die dreigt gevaarlijk te worden voor de rust van het land, door de regeling bij de wet, zoo mogelijk, van de zaak der kloosters. Wij achten dit te meer wensche- lijk, indien wij van hem vernemen, dat de feitelijke toestand deze is, dat er op dit oogenblik in Nederland bestaan 39 mannenkloosters met 815 en 137 vrouwenkloosters met 2188 leden, alzoo te zamen 176 kloosters met 3003 leden. Den 29 April 11. heeft Msgr. Kistetnaker, bisschop van Uranopolis en apostolisch vicarius van Curasao, Oldenzaal verlaten, om naar zijn standplaats terugtekeeren. Bijzijn ver trek schonk hij f 500 tot het plaatsen eener pomp in het midden der stad nabij de Plechelmikerk. Men leest in de Arnhemsche Courant: //Nog een anecdote over de watersnood-tentoonstelling Een Engelschman is op het idee gekomen 50 loten onder een couvert te doen en als prijs in de loterij aantebieden. Die prijs is door de commissie aangenomen en prijkt thans ge- nommerd op de tentoonstelling. Die nu dat nommer trekt, bekomt al de prijzen die eventueel vallen op de vijftig inge sloten loten. Maar men vraagtwat er moet gebeuren zoo de pr^s op een der ingesloten loten valt? - De commissie denkt daarover casu quo het gevoelen intewinuen van de academie van wetenschappen en van de geleerde genootschappen, die zich niet met staatkunde bemoeijen." De 6de en 7de komp. van het reg. veldart. zijn Maan dag morgen van Amersfoort vertrokken en zullen Woensdag te Leiden aankomen. Zij staan onder het bevel van de kap. Rqos en van Diepenbruggeterwijl daarbij nog zijn ge plaatst de luits. Geraerds ThesinghKnooteHattinga Ra venla Grappe Dominicus, Sluiter en Ramaer. Men verneemt, dat het garnizoen binnen Leiden met h$t einde dezes jaars wordt vermeerderd met een bat. van hét 4 reg. 'inf., dat thans te Woerden in bezetting gekomen is en dat inmiddels twee compagnien van dat regiment uit Gouda worden verwacht, omdat de dienst aan het militaire detentiehuis nabij Leiden versterking van garnizoen vereischt; terwijl te Gouda de staf van het reg. en een bataillon ligt, dat overvloedig voorziet in de dienst aan de gevangenis voor vrouwelijke veroordeelden, die eerstdaags naar Woerden wordt verplaatst. Den 1 Mei jl. heeft de heer P. P. Burgerman, groothan delaar te 's Hage, een economische bakkerij geopend. De heer Burgerman heeft den prijs van het brood 5 en 6 centen la ger gesteld dan het elders verkocht wordt. Men verzekert, dat de hoedanigheid van het brood niets te wenschen over laat. Dagelijks beijvert zich een groote menigte om zich reeds vroegtijdig voor den winkel van den heer Burgerman op de Langegracht te vereenigen ten einde zich van dat brood te voorzien en, zoo talrijk is de opkomst van het publiek, dat men dikwerf een uur moet wachten alvorens geholpen te wor den. Het brood van de goedkoope bakkerij wordt niet aan huis gebragt. Tot hiertoe zijn de vele ovens dier bakkerij niet toereikende, om te voldoen aan de menigvuldige aanvragen van de personen, die iit den winkel van deu heer Burgerman brood komen koopen. Deze onderneming is geheel afgeschei den van de oprigting eener Meel- en Broodfabriekdie te 's Hage zou worden gevestigd en waarbij de heer Mr. P. p. van Bosse, oud Minister van Financien, aan het hoofd staat. In de eerstvolgende vergadering van den Delftschen Gemeenteraad zal "een voorstel worden in behandeling geno men tot stichting van een gebouw, tot huisvesting van jonge lieden voor de Indische dienst bestemdwaarvan de kosten worden berekend op f 50000 a 80000. Zaturdag 11. is in de Diergaarde te Amsterdam na een langdurig lijden bezweken de groote Giraffe, voor die belang rijke inrigting een groot verlies. De nationale hypotheekbank is te Amsterdam tot stand gekomen, door medewerking van verschillende invloedrijke personen en handelshuizen. De vereeniging stelt zich hoofd zakelijk ten doel, het bekomen van gelden op hypotheek ge makkelijker te maken. De Thermometer van. Fahrenheit teekende alhier Maandag 'savonds te 5 uur 51®, te 8 uur 45°, te 10 uur 43°. Heden Dings- dag 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 45°, 's namiddags te 12 uur 49°, te 2 uur 51° en te 4 uur 50°. Bij het Engelsche parlement is een boodschap der re gering ingekomen, waarin het aanstaand huwelijk wordt aan gekondigd van prinses Alice met den Groothertog Lodewijk van Hessen en de verklaring gedaan dat het parlement zich ongetwijfeld geneigd zal betoonenom een dotatie aan de prinses te verleenen overeenkomstig de waardigheid der kroon. Lord Russell heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelsche regering in onderhandeling was met verschillende kabinetten ten einde een schikking te vinden tot vereffening van het geschil tusschen Denemarken en Duitschland- maar zich niet denkt te mengen in de Hongaarsche en Poolsche kwestienvermits zij daarvan niets goeds verwacht voor de zaak der Polen en Hongaren. Vrijdag morgen brak te Bristol een der hevigste bran den uit welke sedert langen tijd aldaar woedden, namelijk in de uitgestrekte pakhuizen der heeren TherndallHillier en Wills, groothandelaars in olie en naphta en fabrikanten van verwwarenen wel ten gevolge der onvoorzigligheid van een bediende, die met een brandende kaars een met naphta ge vuld vat te veel van nabij naderde, waardoor die vloeistof vlam vatte en de vlammen zich binnen weinige oogenblikken door het geheele pakhuis en van daar naar de overige ge deelten van het gebouw verspreidden, hetwelk deels vernield, deels aanzienlijk beschadigd is, terwijl ook de belendende hoedenfabriek van den heer Glass zwaar geleden heeft. De schade wordt voorloopig op tusschen de 11,000 en 14,000 p. st. begroot. Een meer ongelijke verhouding in het cijfer der beide kunnen dan te Clifton bestaat welligt nergens, want bij de in de vorige maand gehouden volkstelling werden daar 13605 personen van het vrouwelijk en slechts 7772 van het manne lijk geslacht gevonden, zoodat van de 100 zielen 64 tot het eerste en niet meer dan 36 tot het laatste behooren. De vreeselijke ramp, die zooveel ellende in Nederland en in Nederlandsch Indie heeft veroorzaaktbrengt nu dood en verderf over de inwoners van Montreal in Canada. De berigten niet minder akelig dan die waarmede eenigen tijd geleden de Hollandsche bladen waren opgevuld. De overstroo mingen in Montreal ligt, volgens de Quebec Gazette, in het openbreken van het bevrozen meer van St.. Francis. Een groote hoeveelheid vee en ook vele menschen hebben door die betreurenswaardige ramp het leven verloren en de reeds geleden schade wordt op 1.000,000 dollars geschat. De beroemde Fransche orientalist, de abt Guerin, is overleden. Onder zijn belangrijkste werken roemt men die over de Indische sterrekunde en zijn vertaling van den bun del Indische fabelen genaamd Pantchatranta. Dezer dagen stierf te Berlijnin den ouderdom vau 82 jaren, de Pruissische majoor Wilhelm August van Mo9cb, op één na de laatst overgeblevene dergenen die tot het vrij-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2