Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. men be ui-#bestemd tot voorziening in bestaande nooddruft, worden gebruikt tot dat einde dan wel op een wijze, die naar staathuishoudkundige en redelijke beginselen onverde digbaar is? Kan de ruimte der kas niet tot verkwisting lei den en is het voor de toepassing der aangenomen beginselen van armenzorg niet gevaarlijkdaardoor in verzoeking te worden gebragt? Wij durven ons beroepen op het collegie van diakenen zelf en ons verzekerd houden van een ontkennend antwoord, stellig van de meerderheidmisschien wel van al de leden als we de vraag doenIs het toezigt op uw beheer, zooals het door den Kerkeraad wordt uitgeoefend meer dan een bloote vorm? Ziet ge daarin voldoende waarborgen, dat niet een maal misbruiken binnensluipen in het beheer, wanneer uwe opvolgers zich minder naauwgezet dat beheer raogten aantrek ken?-En als de rekening van het diaconaal beheer is opge nomen en gesloten door den Kerkeraad, en als de diakenen bedaard en kalm zich afvragen wat die bloote vorm be duidt? behalve misschien een enkel jaar een wat onberaden en onhebbelijke uitval op een enkele post - zal dan niet om aller mond een glimlach spelendie de waarheid uitdrukt de wereld wordt door vormen geregeerd Er schiet ons nog een en ander over, dat opmerking ver dient, opdat ons niet tiet verwijt treffe, dat ons bezoek aan de Kerkeraadskamer was een pligtpleging en bloote vorm. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Ei kenkroon den heer van der Lugt Melsert, kap.-komm. der dd. Schutterij te Brielle, bij gelegenheid van zijn volbragte 6O-jarigen diensttijd. Z. M. heeft als blijk van HDs, goedkeuring en tevre denheid ter zake van het verrigten van menschlievende daden, de zilveren medaille en een loffelijk getuigschrift verleend o. a. aan Edvv. Brine, predikant bij de Engelsche Episco- paalsche kerk te 's Gravenhagevoor het redden van een 19-jarig meisje op 5 Febr. 1857. Bij Koninklijk besluit van 23 April jl. zijn vernietigd de besluiten van Gedeputeerde Staten der provincie Limburg en van den gemeenteraad van Weert, betreffende de vestiging van een openbare school in een gemeentegebouw, dat onmid- delijk grenst aan het klooster van de Broeders van de orde der onbevlekte ontvangeniswelke beide gebouwen uitwendig één geheel uitmaken en inwendig gemeenschap met elkander hebbenterwijl het onderwijs in die school door de geestelijke broeders, gekleed in het geestelijk gewaad hunner orde, gege ven wordt. De vernietiging rust op de voorschriften van artt. 16 en 23 der Wet op het lager onderwijs. Woensdag heeft de gouverneur der Koninklijke militaire academie, den gen.-maj. J. Scheltus, aan wien Z. M. onlangs een eervol ontslag uit de dienst met den rang) van luit.-gen. verleend heefthet bestuur der academie aan zijn opvolger, den gen.-maj. J. P. C. van Overstraten overgedragen, Ten aanzien der beweging te Maastricht wegens het verblijf van een Evangelist, wordt nog gemeld, dat naar het schijnt eenige militairen der bezetting daaraanzoo voor als tegen, zijn begonnen deeltenemen althans bij dagorder is aan het garnizoen verboden zich in de straat, waar de oploop plaats had, te vertoonen. Woensdag werd een bijbelcolporteur op straat door het volk aangevallenzoodat hij op de voor plaats vau een koffijhuis de vlugt moest nemen, terwijl men ter zijner redding genoodzaakt was de poort van het hotel te sluiten. Daar men onder het gemeen had verspreid, dat de Evangelist Donderdag avond weder een voorlezing zou hou den kwam het op nieuw in groote menigte in de bedoelde straat op de been, zoodat ter beteugeling van den oploop de tegenwoordigheid van de politie en marechaussee nogmaals noodig was. Zondag avond hernieuwde zich de zamenscholing, doch in veel geringer mate, welligt tengevolge van het ge rucht, dat de proc.-gen. bij het prov. Gerechtshof het houden der bijeenkomst had verbodenomdat het locaal op minder dan 250 ellen van de naastbij gelegen R. Katholieke Kerk verwijderd is. Een zonderlinge handelsoperatie had dezer dagen te den Ham in het westerkwartier van Groningen plaats. Zekere koop man in ellewaren van Noordhorn kwam met zijn pak bij een kastelein en bood zijn waar aan. Na een langdurige onder handeling werd men het eens. De koopman verkocht alles wat hij bij zich had bij het stuk, groot en klein, te zaraen uit makende 30 stukken het eerste voor één erwt, het tweede voor 2, het derde voor 4 en zoo vervolgens ieder stuk verdubbeld lot de dertig toe. Natuurlijk liep het geheele getal erwten op die wijze in de millioenenen alzoo een groot aantal mudden, vertegen woordigende naar de marktprijs van den dag ongeveer 7000. De kooper had dit niet verwacht en wilde nu achteruitkrab- beien, maar de verkooper houdt hem bij zijn woordliet hem het pak en vraagt thans betalingwaaruit een proces zal ont staan. (Ziedaar het nut. van het rekenen goed te kennen en op een oogenblik uit het hoofd te wetenwat de uitkomst kan zijn.) In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden opgevoerd de opera les Vépres Siciliennes, Muziek van Verdi. Op een algemeene vergadering van leden der Twent- sche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel, in de vorige week te Carelshaven in het ambt, Delden gehou den is medegedeelddat de Hooge Regering zich veel aa n de opterigten industrie- en handelschool in Twenthe laat ge legen liggenzoodat de hoop mag worden gekoesterddat weldra een gunstigebeslissing zal worden verkregen terwijl met algemeene stemmen besloten is op het invoeren van be palingen op den arbeid van kinderen in de fabrieken aante- dringen en te verklaren, dat de vereeniging een wettelijke voorziening in deze zeer wenschelijk acht. Men begreep echter zich te moeten onthouden van de aanwijzing var. eenig sys teem, uithoofde er verschil van gevoelen bestond over het meer wensohelijke van een halftime systeem, zooals in Enge land bestaatof wel van een direct verbod om kinderen be neden zekeren leeftijd in arbeid te nemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag s avonds te 5 uur 48°, te 8 uur 42°, te 10 uur 42°. Heden Vrij dag 's morgens te 6 uur 42°, te 8 uur 44°, 's namiddags te 12 uur 45°, te 2 uur 46° en te 4 uur 48°. Een grenadier van de Keizerlijke garde te Parijs trok onlangs den grooten prijs der Rijsselsche loterij van 40000 fr. en deelde die met een zijner kameradendie hem 30 stuivers had geleend. Hij wenschte zich te Madiran, waar zijn moe der woont, te vestigen, doch daartegen bestond een zeer groote zwarigheid. Hij had namelijk dienst genomen als rem- plaqant, om zijn moeder, die zeer arm is, te kunnen onder steunen en zijn dienstijd was nog niet geëindigd. Het meisje, dat hij ten huwelijk had gevraagd, maar welk huwelijk even min kon gesloten wordenomdat hij soldaat waskwam op het gelukkige denkbeeld, om den heer Granier de Cassagnac omtrent alles intelichten en deze heeft onlangs Keizer Napo leon daarover gesproken met dit gevolg, dat hij binnen kort trouwen zal en met zijn vrouw naar Maridan vertrekken, om zich aldaar op den wijnbouw toeteleggen. De nieuwe wijze van broodbakken, die in een vorig N*. van dit blad is medegedeeld en door Dr. Dauglish werd uit gevonden, is ook met het oog op de gezondheid der bakkers hoogst belangrijk. Hun beroep is ongetwijfeld een van de ongezondste. Ter wijl hun medemenschen slapenkneden zij het deeg en gun nen zich gedurende de gisting hoogstens eenige uren rust niet zelden op den vloer, uit vrees dat zij te laat zullen ont waken voor het bakken. In den vroegen morgen moet het brood worden rondgebragt, vaak uren ver. Zoo gaat het ge durende de week tot aan Vrijdagavond, wanneer zij, althans in vele bakkerijen in Engelandbijna onafgebroken tot Zon dagmiddag bezig zijn. Van lieden die reeds de geheele week

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2