N°. 364. Zaturdag 4 Mei. A0. 1861. Ëen uur in de Kerkeraadskamer van de Pieterskerk. VI. Ia den loop onzer beschouwingen is voor weinigen verbor gen gebleven het beginsel, dat als een draad schier altijd door het weefsel van onze opmerkingen loopt en dat sommigen ge neigd zijn te veroordeelenomdat zij de steeds in het oog loopende begeerteom aan dat beginsel hulde te bewijzen of dat beginsel ten allen tijde op den voorgrond te stellen en in toepassing te brengen bij alles en op alles, geneigd zijn een manie te noemendweeperij met een eenmaal opgevatte mee ning. - 't Is volkomen waar; wat onze schreden naar de Kerkeraads kamer deed versnellen, 't was vooral de aandrift, om nieuwe gronden optedoen, die sterkte gaven aan de overtuiging, dat het onverbiddelijk dwangjuk van de kerkelijke oligarchie nog altijd rust op de leden der gemeente, zoodat op kerkelijk gebied de waarborgen voor orde en recht in beheer en bestuur niet gelijk op staatkundig gebied worden gevonden, 't Lust ons niet om in bij zonderheden aantetoonen, in welken antiliberalen geest de Sy nodale reglementen zijn gesteld, en hoe een kerkelijk des potisme op een gebied, waar het niet tehuis behoort, nog altijd heerschend blijft, 't Is alleen ons doel, om bij anderen de overtuiging te vestigen dat zelfs de bestaande kerkelijke re glementen, zoodra het hun toepassing geldt, nog in geenen deele worden uitgevoerd en in acht genomen op een vrijgevige wijze. - Wij moeten ons gevoelen met bewijzen staven. De Kerkeraad is bevoegd aan diakenen te vergunnen het batig saldo der rekening tegen behoorlijke renten aan de plaatselijke kerkekas ter leen te geven (Art. 22). De Kerkeraad strekt die bevoegdheid uit tot een bijzondere instelling van weldadig heid, die niet staat onder het kerkelijk beheer en toezigt, - want, of liever, immers de rekeningen der hofjes schijnen daar van te zijn uitgesloten - terwijl aan het toezigt der gemeentele den wordt onttrokken het beheer van een zoogenaamd zuiver diaconiefonds. De schuld ligt niet aan diakenenwant deze waren zeer bereid, om inzage van het beheer te geven. Volgens art. 27 van het Synodaal reglement op de diaconie- administratien moet de rekening en verantwoording geschieden over al de rentegevende effecten enz. der diaconie en de Leid- sche kerkeraad begrijpt, dat een bijzonder fonds mag worden aangelegd, dat niet tot het gewoon diaconaal beheer behoort en waarvan de gemeenteleden geen inzage behoeven te nemen, Toch is het waar, dat dit fonds een halve ton werkelijke waarde bezitwaarvan de kerkeraad de herkomst kentzooals gewoonlijk: een of twee weten het, de overigen bemoeijen er zich niet mede. En toch 't ligt niet aan de diakenenwant toen we spraken van het recht van elk gemeentelid, om de rekening van dat beheer ook intezienwas er weinig tijd noo- dig, om de rekening van het twaalfjarig beheer, eerst niet aanwezigter inzage voorteleggen en tot in alle bijzonder heden de kennisneming te veroorloven. Op dat beheer moeten we terugkomen. De kerkelijke gemeenten nemen, krachtens art. 14 van het re* glement, geen subsidie van het burgerlijk bestuur aan. Al werd dat subsidie haar aangeboden, 't is niet geoorloofd dat aante- nemen, tenzij daaraan dringende behoefte is. 't Zal wel reeds menigeen onbegrijpelijk zijn voorgekomen, met het oog op art!, 61 der armenwet, op welke gronden besloten is uit de ge meentekas aan de Hervormde diaconie subsidie te verleenen, Uit de ^rekening van 1869, die tot grondslag moet dienen, blijkt toch, dat de 4188 subsidie is begrepen onder de 6500, die gebruikt zijn om de kapitalen op het Grootboek te vermeer deren, terwijl,-let wel, - bovendien het batig slot vau die re kening, niettegenstaande die geldbelegging, niettegenstaande een buitengewone bedeeling bij het heerschen der cholera, die ook 2300 kostte, beliep f 4400 meer dus dan het subsidie bedroeg. Met andere woorden: de gemeente kas heeft 4188 moeten bijdragen, om de Herv. diaconie in staat te stellen hare armen te bedeelen terwijl de diakonie, als zij dat subsidie niet had genoten, nog ruim 6000 had over gehouden. Wij wijzen slechts op de feiten en laten ter zijde; wat men denken en oordeelen kan over de toepassing van art. 20 der armenwetmaar we vragenis het eerlijk en be tamelijk te gedoogen dat van de ingezetenen belastingen moe» ten worden geheven, 't zij bij hoofdelijken omslag, 't zij bij accijnsen ten einde de kapitalen van een instelling van liefdadigheid te vermeerderen Is bet toezigt van een kerkbe stuur op het diaconaal beheer voldoende, wanneer het zich niet bekreunt, of de aalmoezen, die de gemeente <*<pirnsti?È aandrang van den predikstoel mild of karig LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën ie voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cent* zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijk* Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u. 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 n. 58 m.; 1 u. 8 m.; 4 u. 58 m.; 9 u. 13 m. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 30 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u.4ö m., 'savonds te 8 u. 15 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Kittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en. WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10— 4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9 10 uur. K&ntt-or der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsaa dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—8 uur; - van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van]de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1