Binnenlandsch Nieuws. weglijn goedtekeuren zoo als die door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken is voorgesteld en dus langs Bellevue door den Koekamp. Dat ook het algemeen door vernieling van gouvernements- aanplantingen van bruggenwaterwerken en openbare gebou wen zeer groote verliezen geleden heeften het batig saldo van dit jaar dus veel geringer dan dat van het vorige zal zijnis ontwijfelbaar. Het ergste is thans voorbij, het water is afgeloopen en de regens zijn zeer verminderd. Zoodra zij op nieuw [in hevigheid toenemen, hebben ook weder nieuwe overstroomingen plaats, gelijk in de residentie Bagelen in sommige streken geschiedde. Er bestaat echter voldoende reden om te vertrouwen dat liet gevaar weldra geweken zal zijn. de oogen kwam, strekt daarvan ten bewijze. Veel, misschien ook uit gemoedelijk bezwaar, wordt er ingebragt tegen het besteden van 600 voor een cadeau aan den Diaken-Scriba; over dat punt zwijgen we, omdat ons gevoelen bekend is en meer gewigtige bedenkingen bij ons bestaan. Of is het ver dedigbaar, dat het zegel der kerkelijke goedkeuring rust op een leening van f 700, aan een andere instelling van welda digheid zonder dat blijkt van de vooraf verkregen goedkeu ring van het klassikaal bestuur? Is het te rijmen met begin selen van eerlijkheid en goede trouwals men gedoogtdat uit de openbare kasdie gevuld moet worden door zware be lastingen die niet het minst in verhouding den werkman treffeneen 90m wordt genoteneigenlijk en bepaald bestemd om te dekken wat men te kort komtd. i. om onvermijdelijke be hoeften te vervullen Is het te verdedigen voor het oordeel der openbare meening, dat die gelden uit de gemeentekas niet zijn besteed voor armenbedeeling, maar tot vermeerdering van kapitaal, - terwijl nog zoovele ambtenaren karig moeten be zoldigd worden omdat de plaatselijke geldmiddelen dit niet toelaten? Is het voor God en het geweten in eenig opzigt te verantwoorden, dat op meer of min ernstigenzalvenden dreigenden toon bij elke godsdienstoefening de gemeente wordt opgewektvermaand of zedelijk gedwougt n tot giftenwaar van men de bestemming en het gebruik moet overlaten aan een toezigtdat de oogen sluitwaar waakzaamheid noodig is? Die aalmoezen, zij verminderen van jaar tot jaar en mis sen baar doelzoodra er grond tot wantrouwen bestaatdat zij hare bestemming niet bereiken. Van een ernstige en ze delijke zijde beschouwd is er veel te zeggen. Z. M. heeft benoemd tot offic. der orde van de Eiken kroon den kap. der genie in O. I, L. H. Deeleman. Z. M. heeft eervol ontslag verleend aan den lsten luit. van het reg. rijdende artillerie F. M. B. Alewijn als ordonn. offic. van Z. M. en aan den kap. W. H. C. R. Graaf van Bylaudt van het 6de reg. inf. Men verwacht Z. M. den Koning eerlang op het Loo. 'r'— Men verwacht eerlang de byeenroeping van de Eerste Kamer der Staten-Generaaltot de behandeling van het wets ontwerp nopens de nieuwe rechterlijke inrigting en andere ontwerpendie door de Tweede Kamer reeds zijn of mogten worden aangenomen. Maandag is de tentoonstelling van voorwerpen voor de aigemeene verloting, die den 7 Mei aanst. te 's Hage zal plaats hebben, door 2902 personen bezocht. Heden, Dingsdag is het de laatste dag van die tentoonstelling, zij is heden middag ten vijf uur gesloten. Z, K. H. de prins van Oranje heeft heden morgen de tentoonstelling nog met een bezoek vereerd. Na vijf uur zijn de kinderen uit de verschillende weeshuizen op de tentoonstelling toegelaten. In de Zitting der Tweede Kamer van heden Dingsdag is een amendement van den heer van Eek betreffende het port van gebonden boeken door den Minister van Finantien overgenomen, waarna het wetsontwerp met 54 tegen 6 stemmen wordt goedgekeurd. Wegens ongesteldheid van den Minister van Binnenl. Zaken wordt de behandeling wetsont werp aardhaling uitgesteld. Woensdag aan de orde het opmaken eener aanbevelingslijst voor een lid van den Hoogen Raad. Betreffende de moord onder Eibergen gepleegd wordt van daar gemelddat bij een gerechtelijke schouwing geen kenteekenen van geweld zijn ontdekt en integendeel gebleken is, dat de overledene aan een beroerte moet gestorven zijn. Ook heeft zich het ontvreemden van een som gelds niet bevestigd, daar de Israëlitische koopman die niet bij zich had. Men verneemt dat Maandag avond in een op Zeernst te Scheveuir.gen gehouden vergadering van de vereeniging Nut en Genoegen met overgroote meerderheid van stemmen besloten s, om aan den Koning een verzoekschrift intedienen, waarbij Z.M. in het belang van Scheveningen in het bijzonder en van de residentie in het algemeen, eerbiedig verzocht wordt de spoor* Vrijdag 11. zijn aan de Beestenmarkt alhier verkocht vijf vaarzen van 2 jaar oud voor 132 ieder. Zij waren ge fokt op de boerderij van den heer d. V. in Haarlemmermeer. De hei- en al de overige funderingswerken met het trasraam enz. voor het nieuwe gebouw tot de nachtelijke af zondering der gevangenen in de militaire strafgevangenis nabij Leiden zijn aangenomen voor de som van /27187 door A. Luyendijk te Noordwaddingsveen behoudens hoogere approbatie. De op heden plaats gehad hebbende aigemeene collecte voor de noodlijdenden ten gevolge der overstroomingen en aardstortingen op Java heeft opgebragt de aanzienlijke som van 2454.31 na aftrek vanf 28 voor de gebezigde kloppers, Het is op de meeste plaatsen nog niet mogelijk juiste opgaven te doen van het getal dergenen die door de wateren op Java verzwolgen geworden zijn, maar het is nu reeilj zeker, dat dit getal duizenden zal bedragen althans wanneer men ook hen daaronder rekent, die door aardstortingen wor den verstikt of verpletterd. En niet minder vreeselijk is het te vernemen, dat alleen in de residentie Bagelen 20,000 huis gezinnen van het hunne beroofd, of naar schatting 50,000 noodlijdenden zijn zonder voedsel en zonder geld om voed sel te koopen. Al het mogelijke wordt aangewend om in hun eerste nooddruft te voorzien. De heer van der Wijckvan wien wy in ons vorig nommer mededeelden dat hij met de meest onbeperkte magt tot hulpverleening naar de plaats des onheils gezonden was en dat liet gouvernement voorloopig een som van acht tonnen gouds te zijner beschikking had gesteld is als een reddende engel door de ongelukkige ingezetenen ont vangen geworden. Al de te Batavia beschikbare rijst is naar Tjilatjap verzondenom van daar naar de verwoeste gewes ten te worden vervoerd. PJen aigemeene inzameling van gif ten op last der regering door de hoofden van gewestelijk bestuur gehouden, levert schoone uitkomsten op. En ook ge heel vrijwilligzonder eenigen aandrangdraagt de bijzondere liefdadigheid tot leniging van den nood in zoodanige mate bij, als slechts in Indie plaats hebben kan. Wat te Batavia gedaan isis naar evenredigheid der ver mogens overal gedaan. Onder alle giften blinkt uit die van den kapitein chinees Beh Beauw Tjoan te Samarang, die, of schoon hij zelf ten gevolge der overstroomingen hoogst aan zienlijke verliezen leedtwee duizend picols rijst (thans een waarde van f 20,000) gesteld heeft ter beschikking der rege ring. De Samarangscbe handelstand, die ten gevolge zijner relatien met de landhuurders en de kleine kooplieden in de vorstenlanden mede niet weinig is benadeeld heeft ruim 12,000 bijeengebragtde vrijmetselaarsloge aldaar f 5200; Z. E. de gouverneur-generaal gaf f 2500. Wie geen geld bezitpoogt zich op een andere wijze verdienstelijk te maken. Men verneemt dat het Collegie van Boedelmeesteren te Batavia aan het Gouvernement heeft voorgesteld om uit de fondsen dier instelling een som van 50,000 beschikbaar te stellen ten voordeele der slagtoffers van de overstroomingen op Java. Van de buitenbezittingen zijn overigens gunstige tijdin gen ontvangen, ook van Banjermass:ng, zoo men het althans als een gunstigen toestand beschouwen wildat de vijand zich niet meer dan in kleine bendenin hinderlaag of tot over rompeling vertoontmaar dat wij het einde van den krijg óf niet óf zeer langzaam naderen. Zoolang wij de hoofden van den opstand niet in onze magt hebbenis dat einde niet te voorzien,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2