N°. 361. Woensdag 1 Mei. A0. 1861 Een uur In de Kerkeraadskamer van de Pieterskerk. LEIDSCH DAGBLAD Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, eu kost voor Leiden f 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 9 u. 42 m.; 12 u. 5 m.; 3 u. 9 m.; 6 u. 9 m.; 9 u, 9 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 26 m.; 10 u. 58 m.; 1 u. 8 m.; 1 u. 58 in.; 9 u. 13 m. Postbualigtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m 'smiddagste 12 u., 's namiddags te 3 u, 45 m 'savonds te 8 u. 10 m.Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, ÏAïjfcs-Telegraaf. Werkdagen van 9 12 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur, Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. j&aatcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 1 uur en van 3—6 uur; der In- eu Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 's Rijks Directe Belastingen, Maaudag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur- van Zegel, Registratie dagelijks van 8—4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. 'V. V Een goed begin voorspelt een gelukkig einde. De diako- nierekening van 1859 sloot met een batig saldo van2L9625 terwijl nog te verhalen was een somwegens voorgeschoten onderstand van elders armlastigen, die in de rekening van 1860 als werkelijk ontvangen werd verantwoord, ten bedrage van 1706,25 zoodat men het beheer begon met een over schot van het vorig dienstjaar, ter somma van 3902,50}. Dat aanzienlijk overschot trok onze opmerkzaamheid om meer dan een reden: 1°. omdat ons was medegedeeld, dat uit het overschot van 1859 reeds was besteed een som van/6500, tot aankoop van tien eert. 2} pCt Werk. Schuld ieder groot 1000die op bet Grootboek zijn ingeschreven 2°. omdat het bekend was bij iedereen, dat uit de stadskas een subsidie van 4188 was betaald; 3°. omdat bij zulk een ruimte van geld nog 1600 uit de kas der Stads-Bank van Leening renteloos wordt gebruikt om te dienen tot voorschotten aan Rijksgepensioneerden, zooals ook aan het slot der rekening naar behooren is vermeld. De waarheid van een en ander kan niet meer in twijfel worden getrokken en 't. liet zich dus aanzien dat een beheer, hetwelk zulke gunstige uitkomsten had op geleverd in een jaar, waarin heerschende ziekten tot hoogere en buitengewone bedeelingen hadden gedrongen onder betere omstandigheden verrassende gevolgen hebben moest. 't Zal niet noodig zijn in alle bijzonderheden te tre den die de verschillende posten van ontvang betreffen. Wij vermelden alleen, dat de diaconie ongeveer drie en een halve ton gouds naar de tegenwoordige waarde in rentegevende schuld brieven bezit, behalve een afzonderlijk fonds, dat niet tot het gewone beheer behoort, en ongeveer een halve Ion waarde heeft; terwijl onder de uitgaven niet meer dan 55 voor komt wegens verschuldigde rente en 1000 voor aflossing, en nog een som van 400 wordt betaald voor uitkeerin- genten gevolge van besproken legaten. Renten en huren beliepen over 1860 te zamen 16302.65 de kerkcollecten bragten op 5244,35}, de voor- en najaarscollecten f 1249,17 en de vrijwillige inschrijvingen van leden der gemeente 2289.62}; terwijl over 1860, evenmin als over 1859, bui tengewone ontvangsten van legaten gifteu aflossingen enz. hadden plaats gehaddie verpligt hebben tot den aankoop over 1860 weder van zes eert., ieder gt. 1000 voor/3852,09 gelijk in 1859 van de straks vermelde tien stuks en boven dien tot het leenen van 700 aan Regenten van het aion's Hof. En zoo komen we tot de laatste post van ontvang, dia ,nog te vermelden bleef: de 2792 subsidie uit de ge meentekas. Dit overzigt der rekening van het beheer schijnt ons vol doende toe, om daarvan wie er niet mede bekend was eenig begrip te doen krijgen. De rekening prijkte met de goedkeu ring der Commissie uit den Kerkeraad, bestaande uit den jongsten predikant en één ouderling en met die van den praesea en scriba des kerkeraads, ten blijke, dat zij eerst was nagezien en vervolgens opgenomen goedgekeurd en gesloten. Die goedkeuring dekt het beheer van diakenen en ofschoon wijgelijk reeds gebleken isdat beheer niet onberispelijk achten zoo verliezen we toch niet uit het oog dat een be heer, door een collegie van 16 leden gevoerdnooit ouberis- pelijk kan zijn, tenzij, 't geen hoogst zeldzaam voorkomt, daarin nimmer bij het nemen van besluiten van een meer derheid en minderheid sprake is. Op dien grond is er altijd een hooger toezigt noodig, dat op een ander standpunt ge plaatst, waakzaam en werkzaam zorgt, dat ten minste geen tastbare onordelijkheden plaats vinden. Art. 3 van het Sy nodaal diaconieregleraent eischt de medewerking en goedkeu-, ring van den Kerkeraad ten aanzien der kerkelijke verzorging van armen en op dien grond is dat collegie aansprakelijk voor alle gebreken, die zich in het diaconiebeheer voordoen, Men klaagt in de gemeente over karige bedeeling, over on barmhartige wegzending, over onoordeelkundige verwijzing naar het werkhuis, over ondoeltreffende plaatsing in het Min nehuis en wat niet al, ook door kerkeraadsleden, gegrond of niet gegrond, waar of valsch voorgesteld of verbreid wordt. De schuld ligt aan den kerkeraad zelf en wanneer het her derlijk bezoek met meer getrouwheid en ijver werd verrigt, zou het blijken, wat waarheid was, en men zou niet door zelfbeschuldiging weerhouden worden om het colles kenen bij hun pligt te bepalen, wanneer het bleej^dat zjjMieflT^S niet naar eisch hadden vervuld. - De rekeningf ^ië öjis ORdé£- V c~:

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1