Buitenlandsch Nieuws. OFFICIEEL. NIEUWS. Door den Gouverneur-Generaal van Nederl. Indie zijn o. a. benoemd tot 3de commies bij de algem. rekenkamer J. P. C. van der Mark; tijdelijk tot zend. leeraar te Timor- Koepang W. M. Donselaar. De leeraars der onderscheiden godsdienstige gezindheden hebben Zaturdag en Zondag bij de openbare godsdienstoefe ningen de collecte aanbevolendie Dingsdag aan de huizen der ingezetenen geschiedtten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen en aardstortingen op Java. De berigten dezer dagen uit Indie ontvangen leveren een tafereel op van de ellende, die aldaar wordt geleden ten gevolge van de ver woestingen die er zijn aangerigt,. Den 10 Maart is in de Christelijke kerken te Batavia een plegtige bidstond, gehouden om leniging aftesmeken van de rampen die Midden-Java heb ben geteisterd. Omtrent de overstroomingen ontvangt men nog vele bijzonderheden. Uit Soerakarta meldt men, dat, alhoewel de overstrooming er door slagregens te voorzien was, niemand zoo groote rijzing had verwacht, zoodat er dan ook, toen het gevaar grooter werd, slechts enkele praauwen aanwezig waren om daarmede naar een partikuliere woning te komen, die twee verdiepingen had. Door ijverige pogingen van de luits. MerensMagnin, de Graaff en Schmilan werden alle Europeanen gered. Ook de Soesoehoenan en Kroonprins had den voor zich en hun dadelijke omgeving slechts 2 uit boomstammen vervaardigde kleine praauwen tot redding be schikbaar. Den 22 Febr. zijn in het Zuidergebergte bewesten de dessa Boengasanregentschap Klatten op twaalf verschillende plat- aenaardstortingen waargenomen, waardoor ergens in het ge bergte een kolk is ontstaan van ruim 30 voet diepte bij 200 voet diameter. Van den regeringskommissaris Jhr. Mr. v. d. Wijck is o. a. berigtdat thans reeds de zaken beter gingen. Intusschen warenvolgens de van inlandsche hoofden ontvangen opga venin de regentschappen Poerworedjo, Koetoe-ardjo en Ke- boemen 1010 menschen omgekomen, waaronder echter slechts 193 volwassen mannen, waarvan 99 onder Poerworedjo. Opmerkelijk was de houding der bevolking in de distrik- tendie de commissaris passeerde. Niets in haar uiterlijk voorkomen verried, dat haar nog onlangs zulk een zwaar on heil had getroffen. De geheele bevolking der overstroomde dessa's die op om streeks 9U,000 zielen wordt geschat, moet aanvankelijk inde boomenen zoodra de stand van het water liit toeliet, naar de verschoond gebleven dessa's in het gebergte gevlugt zijn waar nog een groot gedeelte aanwezig is, doch vermoedelijk -spoedig naar de dessas zal terugkeeren. Een geluk is het, dat in de afdeelingen Poerworedjo Ke- boemen en Koetoe-ardjo de sawahs, die verschoond zijn ge bleven eenen goeden oogst beloovendat velen daarvan reeds genoegzaam tot rijpheid zijn gekomen om te kunnen worden geoogst, en dat de klapperboomen die der bevolking ruime verdiensten afwerpen niet schijnen geleden te hebben. De toestandwaarin de bevolking in het algemeen en de Europeanen in het bijzonder gedurende den nood verkeerden, gaat alle beschrijving te boven de redding mag wonderdadig genoemd worden. Zwakke vrouwen en hulpbehoevende kinderen waaronder zuigelingen, hebbeu boven verwachting het gevaar, de ver- moeijenissen en ontberingen doorgestaan. De vrouw van een tokohouder was weinige uren te voren bevallen en is met het pasgeboren wicht behouden. Twee Javaansche vrouwen zijn op het dak van den regent bevallen en in het leven ge bleven. De noodlijdende bevolkingdoor de regent geraamd op 12000 zielen, had toen reeds gedurende drie dagen geen voedsel. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za turdag namiddag te 5 uur 48°, te 8 uur 40°, te 10 uur 40°, Zondag morgen te 6 uur 41°, te 8 uur 44°, te 12 uur 47°, 's namiddags te 2 uur 49°, te 5 uur 46°, 's avonds te 8 uur 39°, te 10 uur 37°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 39°, te 8 uur 44°, te 12 uur 47°, 's middags te 2 uur 49° en 4 uur 49°. Het vermoeden, dat de vrede slechts in schijn is her steld tusschen den graaf de Cavour en de generaals Garibaldi en Cialdini, wordt versterkt door de omstandigheid, dat de gewezen dictator naar de Kamer heeft willen terugkeeren maar dat zijn vrienden hebben gqmeend, dat hij Turin moest verlaten, ten einde eenige rust te nemen. Men gaat daar uit van het denkbeeld, dat werkelijke vriendschap dergelijke voor zorgen niet behoeft; men vreest voor den invloed van de da- gelijksche omgeving van Garibaldi. Uit Bome wordt geschreven dat" twee studentendie een transparant hebben verscheurdop den dag toen de Pauselijke politie den verjaardag vierde van den terugkeer van Pius IX te Rometot. de galeijen zijn veroordeeld. Den volgenden dag zijn hun makkers bijeengekomen en hebben een Italiaansche vlag geplant op het gebouw der Universiteit. De Paus is ziek en wordt in strenge afzondering gehouden. Hij verleent geen audiëntie. Men schrijft den kardinaal Antonelii het voornemen toe om, wanueer het geval zich mogt voordoen, den dood des Pausen eenige dagen verborgen te houden. Koning Frans II, wel is waar herhaaldelijk door Keizer Napoleon uitgenoodigd om naar Parijs te komen, heeft het vast besluit, genomen om Italië niet te verlaten. Den zomer zal hij doorbrengen op een villa nabij Rome en bij gevolg Munchen vooreerst niet bezoeken. Hij wil den loop der ge beurtenissen in Italië afwachten. Waarschijnlijk zullen de scherprechters in Frankrijk een uniform krijgenbestaande uit zwarten rok met zilveren bijlen op de kraag en opslagen driekanten hoed en degen met zil veren greep. Te Brussel wordt weder gesproken van een plan tusschen Pruissen, Nederland en Belgieom tot gemeenschappelijke ver dediging zich aaneentesluiten met waarborgen tegen annexa- tien. Men zegt, dat aan den generaal Todtleben is opgedra gen het inspecteren der Poolsche vestingen. De Fran6che regering is, naar men verneemt, voorne mens om op voordragt van -den prefect van politieaan het bedrijf van straatmuziekant voortaan een einde te maken. De koninklijke commissarissen hebben ten opzigte van de op 1 Mei 1862 te Londen te houden wereldtentoonstelling nog bepaalddat aldaar geen andere dan sedert het jaar 1850 vervaardigde gewrochten van nijverheid zullen worden toegelaten. De Times zegt, dat een der commissarissen van het bureau van koophandel vergezeld van een doorkneed reken kundige, op verzoek der Turksche regering, gemagtigd is ge worden zich naar Konstantinopel te begeven ten einde be hulpzaam te wezen in het regelen der financien van Turkije op een vasten grondslag. Van wege Frankrijk zijn met gelijk doel insgelijks commissarissen naar Konstantinopel vertrokken. Ter eere van den uitvinder der stoommachines Watt zal in zijn- geboorteplaats Greenock een gedenkteeken worden op- gerigt. De Burgemeester van Leiden noodigt de ingezetenen dezer gemeente met den meesten aandrang uit, de edelaardige be doelingen onzer stadgenootendie zich voorstellen den 30sten dezer maand ten behoeve der slagtoffers van de overstrooming, welke Java onlangs teisterde, een schaalcollecte te houden, krachtig te willen ondersteunen. Moge de gedachte aan den bandwelke dat gewest aan het moederland verbindtde her innering aan de milde offerswelke zijn bewoners steedsin dien de nood dit eischte, tot leniging van rampen, ook waar ze onze gemeente troffenop onbekrompen wijze bragten daartoe het hart van ieder weldenkende stemmen. Eerste Huwelijksafkondiging Leiden 28 April 1860. - Carel Willebrands, jm. 32 j. en Maria Helena Hoogeboom, jd. 23 j. - Matthijs Flippaar, jm. 37 j. en Bartje Wieland, Wed. van Pieter Jan Wijns, 32 j. - Meindert Jacobus Du- soswa, jm. 39 j. en Catharina Jacoba Vrijbloed, jd. 44 j. - Johannes Jacobus van Berkel Wedn, van Pieternella Kreu-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2