Buitenlandsch Nieuws. des rijks werd bijgewoond. Mr. G. Groen van Prinsterer nam bet voorzitterschap waar, die een rede hield over bet thans niet ongunstig vooruitzigt voor het Christelijk nationaal onder wijs, lettende 1°. op den aard der openbare school, 2°. op de herzienbaarheid der wet, 3°. op den nog gebleven Christelijken zin der natie, 4°. op den toestand der Nederl. Herv. kerk. Woensdag is te Zwolle een ijsselijke zelfmoord begaan. De welgestelde landbouwer S., wonende op den Hassélerdijk gemeente Zwollerkerspelgeraakte met zijn vrouw in een hui- selijken twistwaardoor hij zoodanig tot drift vervoerd werd dat hij zich met een broodmes in het hart stak. De ongeluk kige zonk onmiddelijk dood neder. Beroepen bij de Herv. gemeente te Oud-Karspel Ds. B. Jelgersma te Doeveren en Genderente Heeg Ds. G. H. La- mers, te Engwierum. Beroepen bij de Christel. Afges. gemeente te Enter Ds. W. H. van den Bosch te Hasselt, en te Landsweer Ds. F. M. Penning te Waardhuizen en bedankt voor het beroep naar de gemeente te Scharnegoutum door Ds. L. J. Hulst te Ferwerd. Met genoegen hebben wij vernomen, dat de voorlezing onlangs door onzen stadgenoot Ds. D. Chantepie de la Saussaye te 'e Gravenhage gehouden welke het beroemde werk van Au- gustinus uOver den Staat Godsten onderwerp heeft, aan staanden Dingsdag door ZWEw. in de zaal der vereeniging voor Christelijke belangen zal voorgedragen worden. Wij gelooven, dat door zoodanige voorlezingen in een we zenlijk bestaande behoefte wordt voorzien en hopen dat het bestuur der Vereeniging op deze wijze zal voortgaan, om niet alleen bepaald godsdienstige, maar ook letterkundige en andere voordragten te doen houden. Wij betwijfelen niet, of velen sollen deze voorlezing gewis met bijval hoorenen de pogin gen der Vereenigingom ook voordragten te doen houden op het gebied van wetenschap en kunstdie ondersteuning schenken welke zij verdienen. - Zeker zal daartoe bijdragen het voornemen om aan de bgeenkomsten het karakter van godsdienstoefeningen te ontnemenwaartoe het zingencol lecteren en uitspreken Van den Apostolischen zegen uitslui tend behoortde allures van een kerkelijke plegtigheidwaarbij kerkelijke gemeenschap ontbreekt en eene vereeniging openbaart die noodzakelijk moet leiden tot een afscheiding ea de stich ting van een kerkgenootschap naast de bestaandein weerwil van de krachtigste betuigingen van een tegenovergesteld doel te beoogen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 49", te 8 uur 43°, te 40 uur 42°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 40°, te 8 uur 46°, 's namiddags te 12 uur 51", te 2 uur 49° en te 4 uur 48°. Door den paus is den 15 April een protest tegen het aannemen van den titel, //Koning van Italië," door Victor Emanuelaan de gezanten bij de onderscheiden mogendheden verzonden. Het is door kardinaal Antonelli onderteekend en luidt als volgt //Een katholieke Koning, die alle godsdienstbegrip vergeet, alle wetten vertreedtneemt thanspa het doorluchtig hoofd éer Kath. kerk van lieverlede van het grootste en bloeijendste gedeelte zijner wettige bezittingen te hebben ontroofdden titel van Koning van Italië aan. Daardoor wil bij het .zegel drukken op de heiligschennende overvveldigingenwelke hij reeds heeft gepleegd en die zijn regering, zoo als zij het voor nemen daartoe reeds heeft doen kennenwil voltooijen ten koste van het erfgoed van den heiligen stoel. Ofschoon de heilige vader plegtig geprotesteerd heeft tegen elke nieuwe on derneming, waardoor men inbreuk maakte op zijn souvereini teit, moet hij evenwel thans een nieuw protest indienen tegen de handeling, waarbij men een titel aanneemt, welks doel is de onrechtvaardigheid van zoo veel vroegere handelingen te wet tigen. Het zou overbodig zijn, hier te herinneren aan de heiligheid van het bezit van het erfgoed der Kerk en het recht van den opperpriester op dit erfgoed, een recht, ten allen tijde en door alle regeringen erkenden waaruit volgt dat de heilige vader nooit zal kunnen erkennen den titel van koning van Italië, dien de koning van Sardinië zich aanma tigt, omdat deze het recht en den geheiligden eigendom der kerk schendt. Niet alleen kan hij dien niet erkennen, maar teven3 protesteert hij op de meest volstrekte en de vormelijkste wijze tegen zulk een overweldiging. De ondergeteekende, kar dinaal-secretaris van Staat, verzoekt Uw Exc. deze mededee- ling, gedaan in naam van Zijn Heiligheid, wel te willen brengen ter kennis van Uw regering terwijl hij zich verze kerd houdt, dat zij erkennen zal, dat dit protest allezins ge past is, en dat zij, als zij er zich mede vereenigt, door ha ren invloed zal bijdragen om een einde te doen maken aan den abnormalen toestanddie sinds zoolang het ongelukkige schiereiland teistert." Men verzekert, dat de Belgische regering besloten heeft den graaf van Montalto als gezant van den Koning van Italië te erkennen. Tot de geruchten van den dag behoort, dat Alexander Dumasom van de politiek uitterustenhet plan heeft opge vat, om een restauratie in de Champs Elysées te vestigen. Men *fveet, dat de beroemde romanschrijver een held is in de kook kunst. Men berigtdat te Malaga tien personenwaaronder een dame zijn in hechtenis genomen wegens deelneming aan het oprigten eener protestantsche vereeniging. Te Wilhelmshohe zal Zondag 19 Mei a. s. weder evenals in het vorig jaar door een genootschap de geboortedag van Plato gevierd worden. Te Venetie is een Franschman gearresteerd, die vol gens ingewonnen informatien wel de beruchte Jud kan zijn. De politie te Parijs heeft daarom een photographie van dien misdadiger daarheen gezonden. In hooge kringen te Londen fluistert men elkander het betreurenswaardigenaauwelyks geloofelijke gerucht in het oor, dat Koningin Victoria sedert eenige dagen aan zinsver bijstering] is lijdende. Tot gezant der Vereenigde Staten van Noord-Amerika bij het Nederl, Hof is benoemd de heer James S. Pike te Washington. OFFICIEEL KIKUWI. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantonge recht, op den 22 April 1861. 1 Wegens het afsteken van vuurwerk zonder consent. 6 Wegens het maken van glijbanen. 1 Wegens het verschijnen in het jagtveld met een geladen geweer zonder voorzien te zijn van een acte. 1 Wegens het houden met een aantal anderen, verkleedden en onverkleeden, van een optogt op de openbare straat zon der consent. 1 Wegens het innemen van gemeentegrond zonder consent. 1 Wegens het laten weiden van een geit op gemeentegrond zonder consent. 2 Wegens het werpen van vuilnis op straat. 1 Wegens het rijden door de Donkersteeg in verkeerd» rigting. 4 Wegens het verontreinigen der straat. 1 Wegens het rijden over de klinkerstraat, bestemd voor voetgangers. 1 Wegens het uitslaan van karpetten of vloerkleeden na den daarvoor veroorloofden tijd. 4 Wegens het vastleggen van honden op de openb. straat. 5 Wegens het in den winkel voorhanden hebben van onder- wigtig brood. 2 Wegens het aan de broodkeurders verhinderen of weige ren, om de in den winkel voorhanden brooden te weegen. 4 Wegens het laten liggen van een geladen baggersehuit bij nacht binnen de gemeente. 2 Wegens het baggeren in de Singelgracht zonder consent. 4 Wegens het baggeren in den Rijn zonder consent. 47 Wegens op de openbare straat zich in kennelijken staat van .dronkenschap te hebben vertoond. 4 Wegens het uiten van scheldwoorden. 4 Wegens het moedwillig oorzaak zijn van bet toebrengen van schade. -t

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2