Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. cents en twee broodjes 1s weeks blijven in den huiselijken kring harer gehuwde kinderenmaar wordt gedwongen, om zich naar het Minnehuis te begevenwaardoor de diaconiekas wel een voordeel geniet, maar het onderhoud door de openbare kas tot meer dan het dubbel bedrag moest geschieden. - Zulke voorbeelden kunnen, zoo wij hopen, uitzonderingen zijn, maar haar getal mag niet vermeerderenopdat niet de uitzondering regel worde. De welwillendheidwaarmede die bezwaren wer den aangehoordgeven grond tot de hoop op een meer waakzaam en zorgvuldig toezigt en de openbaarheid, die we langs dezen weg daaraan geven is van veel meer waarde dan het smoren van zulke stemmen, ook al laten zij zich luide, maar in bepaalde kringen hooren, waaruit zij in de dagelijk- sche zamenleving worden gebragt. En nu de rekening van 1860, die wij wel vlugtig maar toch in verband met het doel hebben ingezien. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der ge meente Aalten Mr. L. Roelvink. - Als een bijzonderheid mag gemeld wordendat op den korenzolder van den heer M. de Gier te Gorinchemwaarop ongedorscht graan lag, op één dag ruim 150 ratten gevan gen en gedood zijn. Niet minder dan 16 personen zijn bezig geweest om dit bloedbad aanterigten. Het gewigt der gedoodde ratten bedroeg ruim 45 ffi. Te Rijssen heeft de heer G. Struiksteenbakker aldaar, door gebrek aan drooge turf, een proef genomenom door middel van steenkolen den oven te stokenwelke proef uit muntende resultaten heeft geleverd. De arrond. rechtbank te Leiden heeft heden Dingsdag uitspraak gedaan in het rechtsgedingdoor Ds. J. H. W. inge steld tegen Regenten van het Sionshof, tot vergoeding van schade en nadeelwegens onrechtmatige uitzetting van het in gemeld hof door hem bewoond huis. De rechtbank heeft den eisch tot schadevergoeding, optemaken bij staat, toege staan en Regenten veroordeeld in de kosten. Gepleit voor Regenten Mr. N. Sikkel Groos en voor Ds. J. H. W. Mr. D. A. Graaf van Limburg Stirum. Wel was het een aanwinst voor Leidens ingezetenen, een zwem- en badplaats te bezitten aan het ruime en frissche, altijd stroomende Galgewater, - een onderneming, die van de stedelijke kas geen offers heeft geëischt, maar geheel een voortbrengsel van den ondernemingsgeest van onzen tijd is. Wel verdient zulk een inrigting te worden ondersteund, vooral wanneer de ondernemer zich beijvert, om ze te maken tot eeu plaats van uitspanning en aangename verpoozing. De heer Rutgers is een man van smaak en van welbehagelijke manie ren, die door een beleefde en ordelijke behandeling tot een bezoek ook hen uitlokt, die, niet van de zwem-en badinrigting gebruik makende haar tot een rustplaats bezigen na een ge zonde wandeling, waartoe het ambachtsbestuur van Oegstgeest door het verbeteren der gemeentewegen ook wel heeft willen medewerken. Toch blijft het zwemmen en baden voor hen die tot bevordering van de gezondheid en tot oefening van de krachten des ligchaams daaraan behoefte hebbende hoofd zaak en we wenschen den ondernemer een warmen zomer en een talrijk bezoek toe, opdat hij ruime vergoeding vinde voor de opofferingen die hij zich getroost. De Thermometer van Fahrenheit leekende alhier Maandag 's avonds te 5 uur 50°, te 8 uur 44°, te 10 uur 40°. Heden Dings dag 's morgens te 6 uur 38°, te 8 uur 46°, 's namiddags te 12 uur 52°, te 2 uur 52° en te 4 uur 50°. Bijzondere brieven uit Italië melden, dat het zeer waar schijnlijk is, dat Garibaldi weldra voor een burgerlijke recht bank zal verschijnen. Twee jaren geleden trad hij in het hu welijk met de Markiezin Raimondi en dienzelfden avond verstiet bij zijn gemalin ten gevolge der openbaringen van een zijner vrienden. De bloedverwanten der jonge vrouw doen thans pogingenom de zaak minnelijk te schikkenten einde, zoo dit niet gelukt, Garibaldi tot een gerechtelijke schei ding te dwingen. Aan den Con&titutionnel wordt uit Turin geschreven, dat volgens eenige bij het Ministerie van buitenlandsche zaken ontvangen depeches, ook Zweden, Nederland en Belgie geneigd zijn het nieuwe koningrijk Italië te erkennen. De geestelijkheid te Rome slaat thans den blik naar Petersburg, omdat men hooptdat door den loop der gebeur tenissen in Polen het Russische kabinet zal besluiten, om in de Italiaansche kwestie een meer krachtige houding dan thans aantenemen. De verwikkelingen in Italië vereischen tijd tegenover de stil geuite of openbaar verkondigde ver wachtingen van de legitimistische partij, en op het vatikaan is er even als onder de kardinalen een partij, die de moeijelijke regeling der Romeinsche kwestie alleen afhankelijk wil stel len van de diplomatie en van het axioma, dat de noodige tijd zal gelaten worden aan de met Oostenrijk bevriende Ka tholieke mogendheden, en om ter gelegener tijd al haren in vloed aantewenden. Van de loopende geruchten nopens nieuwe voorstellen uit Parijs aan den Paus, betreffende een transac tie met den Koning van Sardinië, is alleen dit waar, dat men hem, ingeval van het opheffen van zijn wereldlijk gezag, het bestuur over de kerkelijke goederen in den geheelen Kerke- lijken Staat zou laten. Doch ook dit voorstel is even als de vorigen bepaald van de hand gewezen. - Het vertrek van den Koning van Napels naar Duitschland moet thans, naar het beweren van een hoofdofficier uit zijn omgevingbe paald opgegeven zijn. Verscheiden ultra-koningsgezinde fa- milien, waaronder die van den te Gaeta achtergebleven gene raal Ferrari, zijn in de laatste dagen weder te Napels aange komen Dezer dagen is te Moskau overleden de heer Baukotf, die zich uit den nederigsten stand tot een der voornaamste industriëlen des lands had verheven en in der tijd een reus achtig vermogen bezat. In het jaar 1858 genoot hij de eer aan de Keizerlijke tafel het middagmaal te gebruiken en toen hij voor eenige dagen overleed, liet hij een deficit van 5 mil- lioen roebels na. De Fransche regering is voornemens, met het oog op een vijandelijke botsing in Holstein, om twee oorlogschepen naar de Oostzee te zenden. De Fransche gezant te Rome zal een verlof van drie maanden in Frankrijk komen doorbrengen. In de zitting van het huis der lords van 11. Vrijdag verlangde de graaf van Ellenborough te vernemen, of H. M. regering onderhandelt ten behoeve van de onafhankelijkheid des Pausen, nevens de wereldlijke 90uvereiniteit van Koning Victor Emanuel in den Kerkelijken Staat. De onafhankelijkheid van den Paus, meende hij, zoude door een scheiding der gees telijke magt van de wereldlijke het beste gewaarborgd zijn terwijl Rome alsdan de hoofdstad van Italië kon worden. Oostenrijk zeide hij, geve Venetie op en sluite een alliantie met Italië, in plaats van dit in de armen van Frankrijk te werpen. Lord Wodehouse antwoordde, dat Engeland, hetwelk een Protestantsch land is, niet kan interveniëren in een zaak, welke eigenlijk alleen de Katholieken aangaat. Engeland be treurt ten hoogste den tegenwoordigen stand van zaken. Zoo lang Rome door de Fransche troepen bezet iswordt het wereldlijk gezag van den Paus in naam geëerbiedigddoch dit zal ophouden, zoodra die troepen teruggeroepen zijn. Het zoude spreker buitengewoon verheugen, dat Frankrijk zijn troe pen uit Rome terugriep, maar Engeland kan niet tusschen beiden komen in de onderhandelingen betreffende het geeste lijk gezag des Pausen. Wat Venetie betreft, heeft H. M. re gering aan beide partijen een aanvallende houding ont raden. Lord Clarendon keurde de handelwijze der regering goed welke zich had onthouden in de onderhandelingen te inter veniëren, maar Rome is als hoofdstad voor Italië noodig. Rome kan niet verkregen worden zonder toestemming van Frankrijk. Spreker gelooft niet, dat de Fransche bezetting te

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2