i mu a°. iY>. 355. Woensdag 24 April. Een uur ln de Kerkeraadskamer van de Pieterskerk. III. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 iu de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.j 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 55 m 'smiddag9 te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89,| uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraadop onbepaalde tijden. 'Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 9—10 uur. Kar-tcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; - van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Ziedaar ons binnen de wanden van den tempeldie, volgens Dt. Laurillard, er op ingerigt is,//om te doen denken, ook aan het groote feitwaardoor een onverdedigbaar priestergezag is ver wisseld met de vrijheid en zelfstandigheid, die uit eigen oogen wil zien en met eigen ziel wil gevoelen" - want //onze Pie terskerk is een lichtend en schitterend punt in het grootsch, maar somber verhaal van den tachtigjarigen worstelstrijd, die Neêrlands volk heeft bestaan, ter wille van zijn staatkundige en godsdienstige vrijheid." En ook het eerwaardig vertrek, dat den raad der kerke op gezette tijden als van de wereld afzon dert, - dat heeft immers ook voor menigeen geschiedkundige herinneringen, al waren het teedere verbindtenissen, door de kerk bezegeld, - of gebeurtenissen, die voor de nakome lingschap worden bewaard in de getrouwe aanteekeningen, die onder stof bedekt voor de latere geschiedschrijvers overvloe dige stof geven tot ernstige beschouwingenals het stof van sectenmakers reeds lang vervlogen is, wier namen niet, als van tuchtelingenna hun overlijden onleesbaar worden gemaakt Wel was de ontvangst welwillend en de beleefde voorlich ting verrassend, alsof het enkel, van belangstelling getuigend lid(want er was en kwam geen tweede) zich kon en moest toeëigenen, wat men voor allen veil had. En waarlijk, wel ingezien is het verre van bemoedigend en opwekkelijkwan neer men zijn tijd en moeite veil heeft voor een taak die veelomvattend, lastig, onaangenaam, soms ondankbaar is, zonder eenig blijk van belangstelling te ondervinden van hen wie men vertegenwoordigt in het beheer of bestuur of in de behartiging der belangen van de gemeente, - te zien en te ondervindenhoe men veeleer en bij de geringste aanlei ding gereed is tot critiek en zelden tot lof en dank. 't Moest zamengaan en ook daar het nuttige en het aangename van pas te zaam gemengd zijn. 't Is er dan ook verre van daandat wij het diaconaal be heer zouden hardvallen over misbruiken of gebrekendie daarin mogten bestaan. Van meer belang is het, dat er een onpartijdige beslissing kome ten aanzien van den twijfel die er nog blijft bestaanof de zelfstandigheid der diaconien in de deugdelijkheid van het beheer gewenschte vruchten draagt onder de werking van een Synodaal reglementdat een waak zaam en werkzaam toezigt op kerkelijk gebied heeft verordend. Wijt men wanorde of slordigheid in een huisgezin terecht aan het hoofd, dat het bestuurt, en in een gemeentelijk, gewes telijk of staatsbeheer aan het bewinddat daarover het toezigt houdt; - stelt men op rekening van het hoofd van een nijver heidsonderneming of industriële instelling de zedeloosheid der arbeiders- wij begrijpen, dat het diaconaalbeheer gedekt en onverantwoordelijk is, zoodra zijn rekening door het be voegd gezag is goedgekeurd; tegen dat gezag rigten we onze aanmerkingen en over zijn daden oefenen wij critiek. Nimmer toch kan daarvoor aansprakelijk gesteld worden een beheer, dat het zegel der goedkeuring draagt en geen wenk, terecht wijzing of berisping bij tijds ontving, waarmede het voordeel kon doen en voor herhaling zich kon beveiligen. - 't Is ook alleen naar aanleiding en niet op grond der diaconierekening over 1860dat wij ons veroorloven onze overtuiging uittespre- ken, dat het ons voorkomt geheel strijdig te zijn met den aard eener diaconieschool, wanneer daarop kosteloos onderwijs ge geven wordt aan kinderen van ouders, die niet in de termen der armbedeeling vallei, 't Is ons bekend, dat een kind tot de school is toegelaten, wiens vader in onbezwaarden eigendom bezit 15 woonhuisjeswaarvoor door hem jaarlijks ƒ90 grondbelasting wordt betaald. Zulke kinderen behooren op de scholen waar schoolgeld geheven wordt, en zulk een mildheid geschiedt ten koste van onderwijzers, die in het schoolgeld een bron van inkomsten moeten vinden tot hun onderhoud, en ten nadeele van een ander kindwiens ouders in de termen van bedeeling vallen en wiens plaats alzoo door een onbevoegde wordt ingenomen. - Een andere grief vonden we in een maatregelom ouders, die met een kleine toelage uit de armenkas hun noodig onderhoud vinden bij hun kinderen, te verpligten zich naar een gesticht te begeven, op bedreiging van onttrekking der be deeling. Een moeder, weduwe, kon met een bedeeling van 30

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1