Buitenlandsch Nieuws. Het is den kunstenaar gelukt dit merkwaardig en verheven ©ogenblik voortestellen met een waarheid en kracht, die alle hulde verdienen. Het kerkgebouw welks majestueuse ruimte door den schilder zeer gelukkig op het doek is uitgedruktis opgevuld met verschillende groepen. De heer van de Laar heeft in die groepen de onderscheidene standen der maat schappij, zoowel als de in die omstandigheden meest karakte ristieke persoonlijkheden, weten te vertegenwoordigen. Er heerscht leven en beweging in zijn schilderstuk, waarvan de vervaar diging door een geacht kunstminnaar uit Delft werd opge dragen en dat de aanstaande Haagsche tentoonstelling zal versieren. Het Nederl. Koopvaardijschip Aegidia en Paulina, bevel voerder Itz, van Java naar Botterdam is den 6 Maart jl. St. Helena gepasseerd. Het Bataviaasch Handelsblad behelst wederom een arti kel over den toestand der havens in Indie en deelt het vol gende mede, ten aanzien van de belemmeringen die de maat schappij ondervindtwelke zich heeft gevormdom ijs met scheepsladingen uit Amerika te laten komen en het zoodoende goedkooper en meer algemeen verkrijgbaar te stellen omdat het gebruik van ijs van groot belang is, niet alleen als voor werp van weelde voor de Europesche bewoners der tropische gewesten. In het begin van Maart dezes jaars kwam de tweede lading van Batavia en daaromtrent wordt het volgende mede gedeeld ^/Donderdag avond ten 6 ure werd een aanvang gemaakt met het lossen van ijs uit de Coringa. De eerste praauw kon nog de sluis aan den kleinen boom passeren. Al de volgende praauwen staken tot gisteren avond laat in de sluis in den modder vast, of lagen er voor te wachten op hooger tij. Ten gevolge van dit oponthoud zal van het in die praauwen ge laden ijs zeer weinig teregt komen tot groot nadeel van het algemeenen vooral ook van hen die zich zooveel moeite geven om het hier aantevoeren. Alle maatregelen waren genomen om de lossing en berging met den meesten spoed te doen plaats hebbenzoowel aan boord der Coringa als aan het ijshuisterwijl het praauwen- veer en de politie hadden medegewerkt om elke vertraging en belemmering der passage te voorkomen. Doch al die moeite is vruchteloos geweest, en de schuld hiervan kan alleen worden geweten aan de ambtenaren van den waterstaat. Er zijn twee sluizen aan den boom voor de gemeenschap der praauwen met de reede. De kleine is geheel vermodderd en onbruikbaar zelfs bij het hoogste water. De grootste sluis alleen moet dus voor alle in- en uitgaande praauwen dienen. Deze althans behoorde voortdurend in goeden staat te worden onderhouden. En toch is het een waarheid dat daarvoor hoegenaamd geen zorg ge dragen wordt. Een tijdelijke verstopping der passage door ophooping van den modder op een enkel punt kan door de zorg van het plaatselijk bestuur worden uit den weg geruimd. Maar de wa terstaat is verpligt voor den goeden toestand dezer sluis en de bevaarbaarheid der rivier in het algemeen te waken. En nu vrage men aan iederen belanghebbende hoe die verpligting nagekomen wordt Het moge bij de lossing van goederen in den regel weinig schaden dat de praauwen lang onderweg blijven, - er zijn ge legenheden waarbij de verwaarloosde toestand der rivier de publieke verontwaardiging gaande maakt. De ellendige intogt van lord Elgin ligt nog versch in het geheugen. En de nut- telooze wegsmelting van het zoo vurig begeerde ijs is er een waardige tegenhanger van. Waartoe dient toch de moddermo- lenwiens inéénzetting schatten heeft gekosten die tot heden niets uitgewerkt heeft? En vooral: waarvoor betalen wij een waterstaat? Waarvoor verkwist men de 5 pCt. additioneel recht, die geheven wor den onder het voorwendsel dat zij voor de haven- en sluis- werken moeten worden aangewend? Keeds na de komst der eerste lading ijs in October jl. is door tusschenkomst van het plaatselijk bestuur bij den water staat aangedrongen op verbetering, al ware zij slechts tijdelijk door uitbaggering der rivier. Die aandrang ie in den wind geslagen. Geen teeken van belangstelling is gegeven in de zaakdie van het allerhoogste gewigt voor den handel en voor het algemeen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za- turdag namiddag te 5 uur 52°, te 8 uur 42°, te 10 uur 38°, Zondag morgen te 6 uur 32°, te 8 uur 45°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 49°, te 5 uur 47", 's avonds te 8 uur 42°, te 10 uur 40°. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 39®, te 8 uur 45°, te 12 uur 51°, 's middags te 2 uur 52° en 4 uur 50°. Men begint te Turin meer en meer te gelooven aan een spoedige oplossing van het Bomeinsche vraagstuk. De gemeenteraad heeft reeds besloten, om wanneer overgegaan werd tot de verplaatsing van den zetel der regering naar Borne, als schadeloosstelling te verzoeken, dat de stedelijke schuld door den Staat wordt overgenomen en Turin steeds den zetel mogen blijven van een militair kommando van den eersten rang. De Paus heeft aan den graaf de Merode den last gege ven om te zorgen, dat niet op zijn naam in Napels reaction- naire bewegingen geschieden. Uit Eome wordt gemeld, dat Paus Pius dikwijls neiging gevoelt om in een klooster te gaan en plan heeft van zijn waardigheid afstand te doen. Tot zijn tijdelijk opvolger zou Kardinaal Wiseman benoemd worden die te Londen een al- gemeene kerkvergadering zou beleggen. De brief door prins Napoleon aan den Keizer geschre ven, ten aanzien der brochure van den hertog van Aumale, is van den volgenden inhoud //Sire, de hertog van Aumale heeft, in antwoord op een rededoor mij voor eenige weken in den Senaat gehouden een brochure openbaar gemaakt. Het parquet heeft daarin een overtreding gezien van de wetten des Keizerrijks en een aan val op Uwe Begering. Alleen gehoor gevende aan de eischen van het gemeene recht heeft het die brochure in beslag ge nomen en de zaak verder overgelaten aan de rechtbanken. -t Dit was zijn pligt. Ik heb gisteren den Minister van Binnenl. Zaken gespro ken om hem te verzoeken door een exceptioneelen maatregel op eens een einde te maken aan een exceptioneelen toestand. Ik ben in het geschrift van den prins van Orleans aange vallen. Dit is een beweegreden te meer voor mijom U. M. te verzoeken de vervolgingen te staken. - Smoren is niet ant woorden. Ik smeek u Sireom het antwoord van den hertog van Aumale insgelijks te laten circuleren zeker als ik ben dat de vaderlandsliefde van Frankrijk dit pamflet naar zijn waarde beoordeelen zal en dat het gezond verstand des volks recht zal laten wedervaren aan deze zoogenaamde les over de historiewelke niets is dan een Orleanistisch manifest. Prins Napoleon heeft aan den Keizer zeer onverwacht kennis gegeven geen plan te hebbenom met den hertog van Aumale te duelleren. Aan het hof heeft dit bij den Keizer en de Keizerin een allerongunstigsten indruk gemaakt. De Prins zal nu een antwoord op den brief in het licht gevenwaartoe de HH. de Persigny, Girardin en About hebben geraden. - De zaak Mirès begint zich te ontwarren en het is bijna zeker dat zij voor de correctionele politie en niet voor het hof van assises zal behandeld worden. De bankier wordt niet langer in strikte afzondering gehouden; hij mag zijn familie bij zich ontvangen, in tegenwoordigheid van een gevangen bewaarder. Men zegt dat de Hervormde predikant Athanase Coque- rel tot lid van den Franschen Senaat zal worden benoemd. Uit Berlijn wordt gemeld dat het Pruissische leger niet op voet van oorlog zal gebragt wordenin den herfst hebben de gewone manoeuvres van twee legerkorpsen plaats. Bij de indiening van het budget door de heer Glad stone in het Huis der Gemeenten in Engeland, heeft de heer Glyn van den Minister inlichting gevraagd. Het deed hem leed, dat de Minister niet bij magte was om een verdere be taling yan Spanje aantekondigen en nog meer betreurde hij het dat niets schijnt verwacht te kunnen worden van het i Grieksche gouvernement. Omtrent drie jaren geleden had een commie, die benoemd was geworden om de zaak te onder-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2