N°. 354. Dingsdag 23 April. A-. 18^J§|; Binnenlandsch Nieuws. LEIDSGH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkea regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 n. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., da overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2j u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 55 m., 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m.f 'savonds te 8 u. 10 ml- Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille 9 en 25 van elke maand. Rijl-.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89J uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft de aanzienlijke gift van 5000 geschon ken tot leniging der ramp, welke een gedeelte van Java heeft getroffen. Donderdag aanstaande zal te 's Gravenhage een schaal- collecte worden gehoudenten behoeve der noodlijdenden door de overstroomingen en aardstortingen op Java. De memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot verhooging der staatsbegrooting van 1861, wegens den aan koop van een gebouw te Leidenbehelst het volgende «In het vorige jaar is door de gemeente Leiden bij her haling en met aandrang verzochtdat de vertrekken die op het raadhuis nog altijd voor de dienst van de arrondisse mentsrechtbank en het kantongerecht waren afgestaanmog- ten worden ontruimd en zoodra mogelijk een ander locaal voor de rechterlijke collegien mogt worden ingerigt. De reden waarom op de ontruiming dier vertrekken werd aangedrongen was dat de gemeente voor haar eigen admini stratie meerdere ruimte behoefde en zij dus de afgestane lo calen terugverlangde, ten einde zelve daarvan voor de gemeen tedienst gebruik te maken. De gemeente was volkomen be voegd de ontruiming der vertrekken op het raadhuis te vor deren; zij kon niet worden genoodzaakt, de haar toebehoo- rende localen voor 's Rijks dienst aftestaan, wanneer zij die voor eigen gebruik noodig had, en er bleef alzoo voor de Regering niets anders over dan aan het verzoek te voldoen en zoo mogelijk andere geschikte localen aanteschaffen. Toen zich nu, kort daarna, onverwacht een gelegenheid had opgedaan om een geschikt en ruim gebouw te verkrijgen dat, na het oordeel van deskundigen, met geringe kosten voor de plaatsing van de rechtbank en het kantongerecht was ioterigten, heeft de Regering gemeend die gelegenheid niet ongebruikt te mogen laten voorbijgaan. Na daarover gevoerde onderhandelingen is het in het laatst van het vorige jaar gelukt, het bedoelde gebouw, dat reeds aangeslagen was om in het openbaar te worden verkocht, met tuin en aanhoorigheden benevens eenige roerende goederen onder 's hands voor een som van f 15,500 aan te koopen. Tot het doen uitvoeren van eenige kleine veranderingen en voor aanteschaffen mobilair wordt bij raming een som noodig geoordeeld van f 5000. De gezamenlijke kosten zullen dus vermoedelijk een som bedragen van 20,500/' Met het einde van het loopende jaar eindigt de huur der localen, die ten dienste van de rechtbank en het kantong<H recht zijn ingerigt, waarvoor door het Rijk 600 'sjaare wordt betaald. De Gemeenteraad van Delft is door den Minister vau Binnenl. Zaken uitgenoodigdom, in verband met te bren gen veranderingen bij de Delftsche Academie, voor rekening der gemeente een gebouw interigten tot huisvesting van jon-r gebeden uit Oost-Indiën die de lessen bij de Academie komen bijwonen. Te Soeterwoude is Zaturdag morgen na een langdurig# ongesteldheid overleden de HoogEerw. heer E. S. van der Haagen R. K. priester en pastoor, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, vroeger aartspriester van Holland en Zeeland, Den 16den dezer is te Deventer in den ouderdom van ruim 88 jaren overleden de hooggeleerde heer Jacob Verburg, Theol. Dr. en Oud Hoogleeraar in de godgeleerdheid en oos- tersche talen aan het Athenaeum aldaar, een man van gron dige en veelzijdige kennis, die gedurende een tijdvak van meer dan vijftig jaren de belangen der studerende jongeling schap met (jver en trouw heeft behartigd. De diaconie der Herv. gemeente te Lochem werd dezer dagen aangenaam verrast door een legaat van duizend gulden, haar besproken door Dr. J. F. Rive, lid der R, K. gemeent» aldaar, waar zijn verlichte denk- en onbekrompen handel wijze ook na zijn dood wordt geroemd. Ds. J. H. Gunning, pred. te Hilversum, heeft het be roep naar de Nederd. Herv. gemeente te 's Gravenhage aan genomen en Ds. G. L. Fruitier de Talma te Scherpenzeel dat naar Vlissingen. Niet ver van Medemblik had 11. Vrijdag een ongeluk plaats, dat verschrikkelijke gevolgen had kunnen hebben. De diligence van daar op Hoorn is door het schrikken van een paard van den Hoogen Zeedijk afgevallen en in de diepte nedergestort. Drie van de vier passagiers hebben ernstige kneuzingen bekomen; alleen de voerman, die van de bok is gesprongen kwam met de schrik vrij. De heer J. H. van de Laar van Rotterdam heeft een kapitale historische schilderij vervaardigd, voorstellende het oogenblik, waarop de bevolking van het ten jare 15 74 door de Spanjaarden belegerde Leiden na het ontzet is gesneld naar de Pieterskerk om in het eerste vuur der opgewondenheid en blijdschap God te danken voor de schier ongehoopte uitkomst.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1