N°. 351. Vrijdag 19 April. 18«l. Sc- Ëen uur in de Herkeraad§kamer van de Pieterskerk. LEIDSCH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en ko9t voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. i /V #v De prijs der Advertentiën is voor elkes regel Zes Cents, behalve 86 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 'sGravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 ra.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Nw Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2£ u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoen fabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 m 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, G eu 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. RHI-.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9IQ uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 8 l uur en van 3G uur; der In- en Uitgaande Rechten eu Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 9~2 uur; - van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. II. Een gewigtige taak vangt men niet onvoorbereid aan. De inzage der rekening van de Ned. Herv. diaconie staat met belangrijke beginselen in verband. Wie denkt niet daarbij aan de zoo uiteenloopende gevoelens over de meest doeltreffende armenzorg en over de werking der nieuwe armenwetzoowel als over de organieke regeling der diaconieadministratie. Er is nog meer. Wie kan zich geheel losmaken van traditiën en wie kan de lessen der ervaring geheel vergetenom zonder vooroordeel een blik te werpen op een toestand, die een ver leden heeft, waaruit het heden is voortgesproten? En toch, kalm en bedaard behoort de gemoedsstemming te zijnwaar mede men vooral zulke teedere zaken beschouwt. Geen beter standpunt dan dat rust op den grondslag der wet- het Sy nodaal reglement voor de diaconie der Ned. Herv. kerk en als onderdeel daarvan het huishoudelijk reglement voor den Leidschen kerkeraad. Art. 27 van het eerste en art. 33 van het laatste strekken tot rigtsnoer. Evenwelgewend of ont wend als men wordt door de meerdere vrijgevigheid op staat kundig gebied, is men niet zoo te huis als men een schrede zet op het Protestantsch kerkelijk gebied. De diaconale reke ning wordt eerst door den kerkeraad goedgekeurddaarna voor de leden der gemeente ter inzage nedergelegdvervolgens in orde bevonden zijnde gesloten ten overstaan van de gemeente - het Leidsch reglement zegt ten overstaan van de tegenwoordig zijnde leden. Het algemeen reglement voor de besturen dei- Katholieke instellingen van weldadigheid is van gelijke strek king op dat punt; behalve dat de armbesturen nog gebonden zijn aan een begrooting en bij art. 47 de parochianen in de gelegenheid kunnen worden gesteldom den staat der paro chiale armverzorging met haar behoeften en hulpmiddelen te leeren kennenwaartoe de goedgekeurde rekening van het af- geloopen en de vastgestelde begrooting van het volgend jaar ter inzage worden gelegd ofals de omstandigheden zulks doelmatig makeneen volledig verslag van het gehouden beheer en den toestand van zaken aan de belangstellen den wordt medegedeeld, 't Synodaal reglement spreekt, snaar het Leidsch reglement zwijgt van de wijze, waarop bezwaren omtrent de gehouden administratie worden ingebragt en be handeld. Een termijn van slechts 3 uren was ter inzage ge steld voor de minstens 4000 mans lidmaten, 't Was onzeker, of op klokslag, dat de termijn eindigde, een kerkeraadsver- gadering zou worden geopend tot finale sluiting, 't Was raad zaam zich te bepalen bij hoorenzien en zwijgen en met het zeer gepastmaar toch bij velen minder geliefkoosd middel der openbaarheid te blijven bij het oorspronkelijke doel: - recht te doen wedervaren aan hetgeen waar en goed is. 't Mogt in geen geval worden of zelfs den schijn hebben van een strijd over personen en nog veel min over rigtingen. 't Is waarlijk te bejammeren, dat zooveel, wat goed en heil zaam kan werken misluktomdat men niet uitsluitend op begin selen en zaken acht geeft. Wat moest het oordeel zijn indien het zich bevestigde, dat een som van 600 uit de inkomsten der administratie was besteed, om een bewijs van erkentelijkheid voor ijverige en trouwe diensten te geven aan den diaken boekhouder, die 12 jaren lang zich onberispelijk van die taak kweet 't Was er verre van af zulk een handeling aftekeuren want in de kerkelijke reglementen ,is geen verbod dan alleen dat Diakenen geen bezoldigd werk voor de diakonie mogen verrigten (art. 20); maar daarin is niet begrependat in bui tengewone gevallen niet mag geschieden wat ook bij het gemis van een voorschrift, om een begrooting optemaken en zich daaraan te houdeneen vrij en onbeperkt beheer verond er- stelt, dat alle uitgaven worden gedaan in het belang der ar men. Een dorschenden os zal men niet muilbanden en alzoo heeft elk dienaar der gemeente en dus ook elk diaken aan spraak, dat zijn diensten worden erkend en, wanneer zij on berispelijk worden betoond, dubbele eere waardig gekeurd. D« diaken-boekhouder of scriba vervult een veelomvattend een uiterst voortreffelijk werk; waarom zal men hem misgunnen een blijk van erkentelijkheid uit de algemeene beursdie in het belang der armen wordt gevuld, en in dit opzigt niet verschilt met alle algemeene beurzen, die bestemd zijn voor algemeene en openbare belangen te worden geopend Zoo men

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1