N°. 348. Dingsdag 16 April. A0. 1 $6| i Binnenlandsch Nieuws. <\v Welkomstgroet aan Z. N, den Koning. A c. ,^v>. -'i ■0 a ir A >Ui LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën it voor elke* regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te 7 u. 55 m., 'smiddags te 12 n., 'snamiddags te 3 u. 45 m.. 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 1 uur. Commissie van FabricageDingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10—4 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Douderdag van 9—-2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. -Z. M. heeft benoemd bij het wapen der inf. totmaj.bij het 4de reg. den kap. J. D. de Kooij en tot kap. bij het 3de reg. den lsten luit. D. W. van Winsheijm van het reg. grenadiers en jagers, terwijl de maj. K. W. A. von Leschen van het 3de reg. ingevolge zijn aanvraag is op pensioen gesteld. Z. M. de Koning heeft van de prinsen vergezeld Zatur- dag de bloemententoonstelling, het in aanbouw zijnde gebouw voor volksvlijt, het Athenaeum en het stedelijk laboratorium bezocht en te half acht ure met H. M. de Koningin en de overige leden der Kon. fam. de tooneelvoorstelling in de stadsschouwburg. HH. MM. de Koning en de Koningin benevens HH. KK. HH. de Prins van Oranje, Prins en Prinses Hendrik hebben Zondag voormiddag de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond. Ds. Hasebroek had tot tekst Openb. van Johannes 215a. - Te 2 ure begaf zich de Kon. familie met den Burgemeester der hoofdstad naar Artis, waar een honderdtal kinderen onder de leiding van den heer W. Smits coupletten uit het Wilhelmuslied zongen. - HH. MM. de Koning en Koningin, HH. KK. HHj de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik zijn heden middag met een extra trein van HD. togt naar Amsterdam in de residentie teruggekeerd. Als een belangrijke bijdrage tot beoordeeling van den volksgeest, die tijdens Z. Ms. verblijf binnen de hoofdstad heerscht, nemen wij gaarne over de volgende Mijn groet moet met de groete zaraenvloeijen Die juichend thans heel 't dankbaar volk u biedt; Een zelfd' gevoel doet ieder 't harte gloeijen Maar toch elk hart gevoelt, als 't m\jne, niet. De welkomstgroet door mij U toegesproken Komt uit een hartdat eens van wrevel zwol Gij hebt U schoon ja Koninklijk gewroken De dorre hei zag weêr een bloem ontloken De donkre wolk een lichtstraal doorgebroken En 't hart vol wrok werd weer van liefde vol Al heeft mij 't Lot de roeping ook gegeven Om door «atyre of bittre spotternij, Onrechtondeugd met kracht te staan naar 't leven Daar leeft een hart, dat diep gevoelt, in mij. Want, zoo 'k niet wistwat diep gevoel mag heeten Dan wist ik ook de kwestbre punten niet Van henbij wie't zij hoog of laag gezeten Wat oordeel zij zich over mij vermeten Ik aanklop met het kloppen van 't Geweten En 'k vraag: «Wie of hun schaamte of wroeging ziet Al waagde ik 't Vorst, somwijlen U te laken, Den groet dien 'k brengis diep gevoeld en waar Zoo Gij dien groetbij aller groetwoudt wraken, Dan was die straf voor 't misdrijf ve'e'l te zwaar. Want voor Uw Stam heeft steeds mijn hart geslagen En 't onrecht heeft men »in 's Konings-naam" gekrenkt 1 Te dwaas misschien wilde ik U reek'ning vragen Voor hen, die mij belaagden en belagen... Maar over hen zal 'k mij thans niet beklagen Het is Uw deugd die hun genade schenkt. Wjj laten nu èn spot èn wrevel varen..,. Ze voegen niet bij 't juublen van deez' dag, Nu by den klank van zangen en van snaren Ons Amsterdam zijn Koning groeten mag. Wij juichen nu met al wie juichen mede; Met bloemenkeur bestrooijen wij Uw pad Terwyl ons hart ontwelt de stille bede: «Hij keer nog vaak nog vaak te dezer stede, Hij, die 't vermogt een held te zijn in vrede En dien ik thans naar waarde schat." De Hoofd-redacteur van Asmodée 9 April 1861. Men zegt, dat de heer Messchert van Vollenhoven aan Z. M. zijn ontslag als Burgemeester van Amsterdam heeft aangeboden- zoo men wilnaar aanleiding der plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Nadere berigten uit Amsterdam behelzen, dat Zaturdag den ganschen dag een massa volks, meest joden, zich bewoog voor het huis van den bekenden O., welk huis door de po litie wordt bewaakt. Tegen 3 ure in den middag werd de toeloop nog grooter, in de verwachting dat hij zich weer ter beurze zou begeven en was ook op den Dam een onafzienba- ren massa volk verzameld; voor sommige winkels op den Dam en den Vijgendam waren de luiken gesloten, de politie was op hare hoede, doch het bleef alles vrij rustig, want O. was stilletjes té huis gebleven.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1