Buitenlandsch Nieuws. langrijke collectie ingezonden door de heeren von Siebold en C°. te Leiden. Zijn de notarissen verpligt de ratures in de door hen opgemaakte acten aan den kant goedtekeuren of is het hun ook vrijgelaten dit te doen aan het einde der stukken Deze vraag werd bij vonnis der Rechtbank te Roermond in laatst- gemelden zin beslist en mitsdien de beklaagde notaris ontsla gen van alle rechtsvervolging. De officier van Justitie is van dat vonnis in cassatie gekomendoch had geen memorie houdende middelen tot staving der voorziening, ingediend. Deze zaak werd Vrijdag bij den Hoogen Raad behandeld. De heer advocaat Mr. A. M. van Stipriaan Luiscius, die het be klaagde vonnis verdedigde, maakte van het niet-indienen eener memorie, geen exceptie, maar behandelde de zaak ten prin cipale en deed daarbij de juistheid der beslissing van de recht bank uitkomen. Dè heer advT-gën. Gregory was van hetzelfde gevoelen en concludeerde mitsdien tot verwerping der voor ziening. De bijeenkomst van het moderamen der commissie tot de Bijbelvertaling en van de afgevaardigden der sectien is Vrij dag geslotennadat de voorgenomen arbeid was verrigt. De heer Piepers, lid van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten, is te Maastricht aangekomenbelast met het instellen van een onderzoek naar het ongeluk, dat op de lijn van Aken-Hasselt heeft plaats gehad. Men berigt, dat te Beverwijk een veertienjarig meisje is bevallen van een welgeschapen kind van het vrouwelijk ge slacht; vermoedelijk staat dit feit met een misdaad in verband. Te Maurik is iemand in hechtenis genomen die zich voor wonderdoctor uitgaf. Hij is 61 jaren oud, maar heeft daarvan een derde gedeelte in de gevangenis doorgebragt; eerst veroordeeld wegens desertielater wegens diefstal bij nacht. Hij verstaat evenwel een kunstvak waarmede hij zijn brood overal ruimschoots had kunnen verdienenals zijnde zeer bedreven in de kunst van haarwerk. Bij nader onderzoek is geblekendat het rijtuig op het oude Delft te Delft, waardoor ongelukken zijn ontstaan niet door een student, maar door een zoon der stalhouderes werd bestuurd. Een der kinderen is reeds overleden. De politie trekt zich de zaak aan. Beroepen bij de Herv. gemeente te Maasland de kand. Dr. P. S. van Ronkel. Beroepen bij de Christelijke Afgescheiden gemeente aan den "Helder Ds. H. Op 't Holt te Katwijk aan Zee. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 50°, te 8 uur 44°, te 10 uur 42°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 43°, te 8 uur 44°, 's namiddags te 12 uur 52°, te 2 uur 53° en te 4 uur 50°. De bisschoppen van Piemont en Lombardije hebben bij Koning Victor Emanuel een protest tegen het burgerlijk huwelijk ingediend. La Libera Parolo meldt, dat Garibaldi door den Koning met de meeste welwillendheid ten gehoore is ontvangen en dat hij bij het afscheid zou gezegd hebben: "Sire, de fortuin, die grillige vrouw, is op u verliefd. Laat haar niet op de vlugt gaan. In oogenblikken van hartstogtelijke liefde verwerft men alles wat men begeert." De Sardinische regering heeft een hoofdambtenaar bij het dep. van Justitie naar Napels gezonden, ten einde aldaar onderzoek te doen naar den staat van zakenvermits de re gering vast besloten heeft een einde te maken aan de onge regeldheden, die deels een uitvloeisel zijn van de geheime woelingen van buiten en deels van de slechte bestanddeelen die afkomstig van de Bourbonsche regering in alle takken der openbare dienst overgebleven zijn. Het wemelt te Turin van Garibaldianende geest der bevolking is echter uitnemend en het is slechts uit overmaat van voorzorg, dat het garnizoen met een bataillon bersaglieri vermeerderd is. De onderbevelhebbers van Garibaldi, MediciCoston z, Bixio e. a., die door hun aanstelling bij de geregelde armee en door hun positie als afgevaardigden tot de Regering zijn genaderd oefenen op hun dapper opperhoofd geen anderen invloed uit, dan hem tot gematigdheid te stemmen. Men heeft echter in het voorbeeld van den generaal Sirtori gezien dat hierop niet onvoorwaardelijk valt te bouwen. Intusschen meenen velen te Turin, dat de oorlog weldra een einde zal maken aan alle ver schil van rigting en gevoelen. Volgens berigten uit Turin van den 8sten dezer had Garibaldi afgezien van het voornemen om in de Kamer inter pellation aan het gouvernement te rigten maar wilde hij een wetsvoorstel indienenstrekkende om het leger te reorgani seren en de volkswapening op groote schaal doortezetten. Het aantal te Turin zamenvloeijende liedenwelke vroeger in Garibaldi's vrijscharen hadden gediend, nam nog dagelijks toe. Het vertrek van Keizer Napoleon naar Brussel is, naar men zegt, om een tegen-bezoek af te leggen bij Koning Leopold voor het bezoek hem door dien Vorst te Biaritz gebragt. In bijna honderdjarigen leeftijd is dezer dagen in Frank rijk overleden een postbodedie onder het Ministerie Necker reeds was aangesteld, Hij heeft die bediening tot den laatsten dag zijns levens met onkreukbare trouw waargenomen. Men heeft berekend dat hij met de brievenzak op den rug niet minder dan één millioen kilometers heeft afgelegd en dus meer dan 26 maal den omtrek der aarde. In den Conslitutionnel wordt gemelddat de abt Frep- pel Donderdag in de kerk de la Madelaine te Parijs een redevoering zou houden, ten einde de hulp der aanwezigen in te roepen ten behoeve van hen, die door den jongsten wa tersnood in Nederland zoo deerlijk zijn geteisterd. Bij het Oostenrijksche ministerie van binnenl. zaken zal een afdeeling worden ingerigt, uitsluitend belast met de zaken der Protestantsche Eeredienst. Zondag jl. beeft een jeugdig meisje op het glacis te Weenen zich door middel van een pistoolschot van het leven beroofd. Dit treurig voorval had zijn romantische zijde, want de ongelukkige was gekleed in de uniform van haren beminde, een officier der arillerie aldaar in garnizoen. Zij telde slechts 18 jaren. Uit Leipzig wordt gemelddat Schamyl weer van zich heeft doen hooren. In zijn keuken was het gerucht doorge drongen dat tot het vervaardigen van suiker beenderen en wat het ergste is, ook die van varkens werden gebruikthet geen den strenggeloovigen Iman een grooten gewetensangst op het lijf joeg. Na veel dralen besloot hij eindelijk zich van de ongegrondheid dier bewering te overtuigen en een nabijgele- gene suikerfabriek te bezoeken en wel in spijt van een on heilspeilenden droom en een jonheilspellenden datum - den der tiende der maand. Men toonde hem en zijn geleiders de geheele bewerking en zij stonden juist op het puntom volko men gerustgesteld heentegaan, toen hen een arbeider terug hield om hun nog iets te wijzen en met een borstel de sui- kervormen besprenkelde. De ontzetting van Schamyl en zijn begeleiders over de varkensborstels was zoo groot, dat zij angstig de vlugt namen. Sedert dat oogenblik is de suiker uit Schamyl's huis verdwenen. Maandag 11. hebben ongeveer 30,000 daartoe aangestelde personen in alle graafschappen steden, vlekken en kerspelen van Groot-Britlannie den rondgang aangevangen van huis tot huis van het paleis der Koningin af tot de geringste arbeidershut toeom de tien dagen vroeger verspreide invullingslijsten voor de zesde algemeene volkstelling optehalen. De Regering is voor nemens den algemeenen uitslag dier telling spoedig wereld kundig te makenmaar er zal wel bijna een jaar verloopen, alvorens die in al de bijzonderheden kan worden medegedeeld. Jammer is het dat men daaruit niet zal kunnen te weten ko men, hoe vele ProtestantenRoomsch-Katholieken, Israëlieten, Mahomedanen enz. in Groot-Brittanje wonen naardien de in gezetenen niet verpligt zijn geworden hun geloofsbelijdenis optegevenhetwelk aan het doordrijven der Protestantsche Dissenters toegeschreven wordt, die sedert lang beweerd heb ben de aanhangers der Anglikaansche Kerk in getalsterkte te overtreffen en nu bevreesd waren dat de uitkomst der volks telling hun bewering logenstraffen zou. Terwijl deze belangrijke rubriek gemist wordt, zal men daarentegen een andere, evenzeer belangrijke een vroeger gemiste verkrijgen, namelijk de cijfers der in dat Rijk gevestigde al en niet genaturaliseerde buitenlanders.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2