im. N°. 347. Maandag 15 April. A0. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. heeft den luit.-generaal Jhr. C. D. P. Singen- donk op pensioen gesteld [en benoemd tot komm. der orde van den Nedcrl. Leeuw; voorts benoemd tot ontv. der registr. en domeinen te Hoogeveen Jhr. Mr. A. M. C. Sandberg te Raalte en in diens plaats Mr. F. G. van Marie, comm. ter dir. der registratie voor de prov. Noordholland en Utrecht. Z. M. de Koning door de beide Prinsen vergezeld heeft met den Burgem. der hoofdstad een bezoek gebragt aan Arti et Amicitiae, tot bezigtiging van het portret van den overleden kunst schilder N. Pienemanmet wien Z. M. op een vriendschap- pelijken voet verkeerde, en van de overige aldaar ten toon gestelde kunstwerken. Bij die gelegenheid bleek door een tref fende toespraakdie bijna een kwartier duurde, op nieuw hoe diep bewogen Z. M. zich betoont en hoe spoedig zijn hart getroffen wordt door indrukken, die de omstandigheden op Hem maken. Zoo was het ook bij het bezoek in de Willemstraat, dat daarop volgde, toen Z. M. de arbeiderswoningen binnen stapte, door een commissie werd begroet en de scholen be zocht, die door Ds. de Liefde en anderen aldaar gesticht zijnalwaar Z. M. zich ook minzaam onderhield met den heer Josua van Eik. Met hartelijke dankbetuiging nam Z. M. den zilveren beker aandie Hem toen aldaar werd aangeboden. De gelden voor den zilveren beker, die Z. M. is aange boden, zijn bijeengebragt uit bijdragen van niet minder dan 5 en niet hooger dan 50 cents. HH. MM. de Koning en de Koningin en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik worden aanst. Maandag tegen den middag van Amsterdam in de residentie terugverwacht. Gisteren Vrijdag hebben op de Amsterdamsche beurs vrij hevige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van opge wondenheid der menigte tegen zekeren beursbezoeker, die in de laatste dagen herhaaldelijk van de beurs was gedrongen en door de politie werd in bescherming genomen. Tot laat in den avond had er op den Dam een volksoploop plaats, waar bij de politieagenten van hun wapens gebruik maakten, waar door de opgewondenheid vermeerderd en de cavallerie ter hulp geroepen is, om de menigte uiteentedrijven. Verscheiden bur gers zijn gewond; ook een politieagent, die in dien toestand werd weggedragen. Men meldt ons hieromtrent 't volgende uit Amsterdam, Men zal zich herinneren dat een zekere A. J. O., directeur van een dienstbodenbureau, sedert eenigen tijd veel kabaal heeft gemaakt op de beurs en daarvan herhaalde malen is af gedrongen doch dat hij steeds heeft volgehouden de beurs te bezoeken. Eergisteren o. a. is hij gestomptgeschopt, geslagenweer van de beurs gedrongen, ja, wat meer zegt, letterlijk gesme ten, doch dat neemt niet weg, dat O. gisteren ter audiëntie is geweest, doch door[ de karaerheeren is quasie vergeten. Heden middag was de brutale kerel weer ter beurze, doch, toen hij bemerkte dat het volk op den Dam en rond de beurs zamenschooldehad hij den moed niet zich te verwijderen. Eindelijk kwam de politie hem ter hulpe en toen het volk dat merkte, stond het in massa tegen de politie op en wel zoo hevig dat men handgemeen werdde sabels werden getrokken en de politieagenten^ sloegen er duchtig op loswaardoor een he vige schermutseling plaats greep, die een zeer ernstig aanzien kreeg en ten gevolge had, dat verscheiden personen gewond werden. De opstand was hevig en scheen het volk niet tot bedaren te komenal grooter en grooter werd de massatot men eindelijk genoodzaakt was militaire hulp in te roepen. - Wel dra verscheen dan ook een escadron dragonders, gekomm. door een offic., die het volk met getrokken sabel uiteendreven en O. on der sterk geleide naar de Spinhuissteeg, waar een bureau van politie is gevestigd, bragten. Daarna werden de gevatte belhamels in de hoofdwacht bewaard, tot dat de volksbeweging wat ver minderd washet escadron verzamelde zich en werden die belhamels onder zeer sterk geleide van politiedienaars en dra gonders en zwaar geboeid naar de Oude Brugsteeg, waar ook een politiebureau gevestigd isgebragt. De opstand was grooten er is menige glasruit ingeloopen voetganger vertrapt en bij al die beweging heeft Z. M. onzen geëerbiedigden Koning meer dan een half uur voor de rainen van zijn paleis naar dezen volksoploop gekeken. Wat het einde van de zaak met dezen O. wezen zal, weet men niet. Dit is zeker, dat worden geen ernstige maat regelen genomen, hij wel eens de oorzaak van een duchtige volksbeweging kon worden. Op de veertiende tentoonstelling van bloemen en gewas sen van wege de Amsterdamsche afdeeling der Holl. Maat schappij van landbouw in de hooi'stad geopend is een be- LEIDSGH Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nonamers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 3 u., de overige werkdagen 5u,; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden Maandag 's middags 2| u. Overige dagen 3 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'s morgens te 7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m,, 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille 9 eu 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89j uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van FabricageDingsdag te .12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 10—2 uur. -Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, l)ing9dag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1