Builenlandsch Nieuws. der gemeenterekening zal, zoo voegt er de berigtgever bij over het afgeloopen jaar daardoor slechts zooveel te minder zijn, ofschoon daardoor de voltooijing van gemeente-werken- voor openbaar nut zal verhinderd worden; de voorgenomen leening zal zooveel meer moeten zijn. (Ja, dat kan nog ge beuren onder de werking eener gemeentewet, die voldoende waarborgen geeft tegen misbruikenmits zij getrouw wordt uitgevoerd en hare voorschriften met kennisniet enkel door afgetrokken beschouwing maar door ervaring verkregenwor den toegepast. Men moet zich in onzen tijd over zulke ge beurtenissen niet bevreemden). De gen.-majoor van Muiken bevelhebber der 4e mili taire afdeeling is uit Haarlem naar Amsterdam vertrokken om aldaar gedurende Z. Ms. verblijf tegenwoordig te zijn. Uit Deventer wordt berigt: ten gevolge van de vele vraag en den geringen voorraad van steenhebben de steen bakkers in dien omtrek onlangs besloten den prijs van dat artikel met één gulden per 1000 stuks te verhoogen. Uit Hellevoetsluis wordt berigt, dat Zaturdag 11. een matroos van het Ned. fregat de Kortenaar, een Griek, in een twist met een ander matroos, een Zweed, hemden neus heeft afgebeten, zoodat men dien op den grond vond liggen. De dader is dadelijk in hechtenis genomen en naar het huis van arrest te Brielle overgebragt. -Nopens het ongeluk op den Aken-Maastrichtschen spoor weg Vrijdag 11. plaats gehad, wordt nog gemeld, dat de daarbij omgekomen dame bejaard en ziekelijk was, en de rei ziger, die daarbij een arm brak, een zoon w:as van den keer P. Regout. Als ligt gewond noemt men den graaf van An- semburg van Gulpen en den heer Lemmens, burgemeester van Beek. De waggons zijn van een hoogte van 5 ellen ne- dergestort, - 4 a 5 minuten vroeger plaats gehad hebbende, zou het ongeluk nog verschrikkelijker zijn geweest op een hoogte van 20 a 25 ellen. De arbeider, die in de vorige week te Sleeuwijk is in hechtenis genomen als verdacht van ruim twee jaren geleden het nieuw gebouwd veerhuis van J. Sprenger te hebben in brand gestoken, heeft bekend dit te hebben gedaan op verzoek en tegen geldelijke belooning van den logement- en koftij. huishouder, die, vroeger eigenaar van 't veerhuis, zelf een be middeld man, maar naijverig was op den voorspoed zijns buur- rnans. Na het hooren van getuigen is die koftij huishouder ook naar 's Bosch vervoerd. Maandag morgen had te Utrecht een jammerlijk onge luk plaats. Een dienstbode van jhr. B. was met 3 kinderen op de Hamburgerbrug, toen een molenaarswagen kwam aan rijden, die vermoedelijk den draai te kort nam, daar hij de meid voortsleurdedie benevens de drie kinderen op den grond viel, met het noodlottig gevolg, dat het jongste kind, 15 maanden oud, dat zij op den arm had, dusdanig aan het hoofd werd beleedigddat het weinig tijds daarna ten huize der bedroefde ouders is overleden. Bij de Nederd. Herv. gem. te Maastricht is beroepen Ds. M. Spruyt te Urmond en Grevenbricht. Tot het bezigtigen der bloeijende hiacintken in het nabij gelegen Noordwijk van ouds beroemd door die bloementeelt, mogen wij wel uitnoodigen, die nog nooit die schoone gele genheid hebben waargenomen, terwijl zij die er eens of meer malen met dat doel heensneldende herinnering niet overbo dig achten zullen, dat de hyacinthen thans in vollen bloei staan en tot een nieuw bezoek uitlokken. - De beleefde van Konijnen burg zal men wel gereed vinden om den weg te wijzen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dino-sdao- O O 's avonds te 5 uur 44°, te 8 uur 42°, te 10 uur 33°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 33°, te 8 uur 38°, 's namiddags te 12 uur 48°, te 2 uur 50° en te 4 uur 51°. Tot heden is Garibaldi niet in de Kamer te Turin ver schenen; zijn vermeende of werkelijke plannen zullen ter sprake komen, wanneer de heer Brofferio a. s. Dingsdag het Kabinet zal interpelleren over het onderzoek in de bureaux van Bertani ingesteld. Intusschen heeft Garibaldi den heer Musoiino het voorstel doen intrekken om hem den titel van eersten burger van lialie en 150,000 francs toetekennen. Hij moet de indie ning van dat voorstel afgekeurd en oprecht betreurd hebben. Men zegt dat hij zich naar de baden van Acqui zal begeven, ter genezing van zijn rheuraatismus. Garibaldi bevindt zich steeds te Turin. Men zegt dat zijn verschil met den generaal Fanti in het minnelijke zal wor den bijgelegd. Garibaldi wenschte dat de officieren der vrijwil ligers in hun rang zouden worden ingelijfd bij de geregelde armee, maar daar zij ten getale van onderscheiden duizenden zijn (7000 zegt men), zullen zij a la suite geplaatst worden, om hen naar gelang van de openvallende plaatsen in werkelijke dienst te stellen. De admiraal le Barbier de Tinan, die zich op dit oogen- blik te Toulon bevindt, heeft, naar men zegt, bevel ontvan gen om zich gereed te houdenten einde tegen het einde van de maand met zijn eskader zee te kunnen kiezen. Men denkt algemeen dat het naar de Adriatische Zee bestemd is. Men verneemt dat ook Portugal en Zweden hel nieuwe Koningrijk Italië zullen erkennen. Uit Parijs wordt berigt, dat in den kabinetsraad van II. Woensdag de Romeinsche kwestie vrij onstuimig is behandeld. De noodzakelijkheid werd betoogd, dat de terugroeping der Fransche troepen in beginsel zou worden aangenomen. Op één punt waren al de Ministers het eens, namelijk, dat er maat regelen moesten genomen worden, om alle politieke manifes tation van de zijde der clericale partij op de meest krachtda dige wijze te keer te gaan en het zou volgens sommigen niet te verwonderen zijn als er binnen kort werkelijk bepaalde zeer strenge maatregelen daartoe genomen werden. De Fransche Minister van Justitie heeft aan de procureur-generaals een aanschrijving gezonden, om in over eenstemming te handelen met de artt. 201 en 204 vau het strafwetboek waarbij gevangenisstraf en verbanning worden bedreigd tegen de geestelijken, die in de uitoefening hunner bediening over onderwerpen en zaken handelen die daartoe geen betrekking hebben, en vergetende, dat zij voor het gods dienstig onderwijs der geloovigen moeten zorgen de hande lingen der regering berispen en wantrouwen wekkenden persoon des Keizers honen en beleedigen of de gemoederen in onrust brengen door denkbeeldige rampen te verkondigeu. De Minister meent, dat het lijd wordt dat eindelijk eens de gelijkheid van alle onderdanen voor de wet in toepassing korae. De vreemde monniken in het klooster der Redemptoris ten te Rijssel en der Capucijnen te Hazebrouk hebben bevel ontvangen Frankrijk te verlaten. Deze maatregel, alleen toe gepast op diegenen onder de kloosterbroeders, die geen Fran- schen zijn, heeft een meer algemeen karakter gehad te Douai, waar het huis der Redemptoristen gesloten is geworden. Eenige dagen geleden kwamen er te Melun hoofdplaats van het departement Seine en Marneop 12 mijlen afstands van Parijs, vier missionarissen aan; niemand wist van waar zij kwamen. Den eersten dag predikte een van die missionna- rissen in een van de kerken der stad. Zijn rede liep over de misdrijven van de menschen tegen de Kerk; daarna begon hij met steeds meer verheffing te spreken van de hel: 'Wan neer gij uw hand brengt bij het licht eener lamp, gevoelt gij een welhaast ondragelijke hitte. Welnu, het vuur der hel is duizendmaal heeterliet zal niet slechts uw handen, maar uw geheele ligchaam verteren, niet slechts gedurende eenige oogen- blikken, maar gedurende de gansche eeuwigheid en de pijn zal altijd even vreeselijk zijn, zonder verpoozing, zonder rust even afschuwelijk als in het eerste oogenblikenz., enz." En dit alles ging vergezeld van gebaren en uitroepingen, die eer der aan een krankzinnige dan aan een priester, die predikte, deden denken. Den volgenden morgen was een groot aantal van de vrouwen, die de preek hadden bijgewoond, ziek van den schrik. Des anderen daags koos dezelfde prediker tot zijn on derwerp de rechten der kerk en ging met een ongehoorde hef tigheid los op de redevoering van Prins Napoleon. Dit ging zoover, dat de prefect den prediker bij zich liet komen en, hem wijzende op een venster der gevangenisde keus gaf van zich uit de voeten te maken of daar een plaats te vinden. De missionnarissen kozen onmiddelijk de ruimte, ongetwijfeld om elders hun stichtelijke taal te brengen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2