Buitenlandsch Nieuws. Hulst te Ferwerdte Stadskanaal Ds. J. Alting te Sappe- meer; te Haren Ds. J. J. Kooiker te Kielwindeweer en te Burgersdorp in Zuid-Afrika Ds. H. Op 't Holt te Katwijk aan zee. Wij vernemendat Prof Rijke aanstaanden Dingsdag te twee uur een openbare les zal geven. De vorige les is door velen bijgewoondmaar zij verdiende nog meer belangstelling, want zulk een openbare behandeling van natuurkundige onderwerpen heeft ten doelom de uitslag van wetenschappelijke onderzoekingen te brengen onder het bereik van iedereen, die er zijn nut en voordeel mede kan doen. In menige gemeente van ons vaderland reikhalst men naai de gelegenheiddie voor onze ingezetenen nu en dan opzette lijk, maar over het algemeen dagelijks geopend wordt om partij te trekken van de wetenschap, door hare resultaten toetepassen of in het dagelijksch leven er gebruik van te maken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's avonds te 5 uur 48°, te 8 uur 44°, te 10 uur 44°. Heden Zatur- dag 's morgens te 6 uur 40°, te 8 uur 46°, 's namiddags te 12 uur 52°, te 2 uur 50° en te 4 uur 47°. Volgens een particuliere correspondentie uit Rome zou de Paus thans van gedachte verauderd en tot het besluit ge komen zijnom Rome te verlatenzoodra de Piemontezen de stad binnen trekken. De berigtgever voegt er bijdat de Pauselijke ornamentenreliquiën en de geschenkendie Pius IX van sommige souvereinen heeft ontvangen, reeds onder geleide van een der pauselijke kamerheeren naar Spanje ver zonden zijn. Bovendien is de inhoud van een brief openbaar gemaakt van een der kardinalen te Rome, dezer dagen aan een der Fransche bisschoppen geschreven en waarin men o. a. leest, dat een aantal kardinalen voornemens zijn zich naar het zuiden van Frankrijk of naar Nizza te begeven. Men is intusschen zeer verlangend te weten of het berigt van die verandering in de plannen van den Paus en de voorloopige afzending der genoemde voorwerpen zich al dan niet zal be vestigen. Reeds voor eenigen tijd hebben de Ieren zich bezig ge houden met onderteekeningen te verkrijgen op een petitie aan de Koningin en het parlement, tot afscheiding van Ierland van Engeland. Deze petitie is thans ingediend en bevat eenige hon derdduizenden handteekeningen. Na de redenen uiteengezet te hebbendie hen tot dit verzoek leidendringen zij er op aan, dat men hun vergunnen moge een algemeene volksstemming te houdenten einde op die wijze den wensch des volks te lee- ren kennen. Welk lot aan die petitie zal te beurt vallenbe hoeft niet gezegd te worden. De heer Armstrong, de uitvinder en vervaardiger van Engelands nieuwe artillerie, is thans bezig een kanon te gie ten, hetwelk kogels van honderd twintig pond schieten zal. Hoewel hij een voorstander van geblindeerde schepen is be weert hijdat het geschut nog zoo veel zal worden verbeterd, dat in den eerstvolgenden oorlog geen schip, hoe zeer ook geblindeerdtegen het geschutvuur bestand zal zijnen vele zee-officieren van naam in Engeland stemmen met dat gevoe len in. Heden Zaturdag zal te Weenen bij gelegenheid der ope ning van den landdag in de Stephan's kerk een godsdienst oefening plaats hebben daarna zal in de zittingszaal de ope ning plaats hebben. De laatste zitting van den ouden gemeenteraad heeft aldaar Donderdag in het openbaar plaats gehad. Voor eenige dagen werd de heer Nestroy, de zoo te recht geroemde tooneelspeler, uitgenoodigd om te Pesth eenige voorstellingen te geven. Zijn antwoord hierop luidde aldus r Ik kan aan de uitnoodiging niet voldoenwant gisteren heb ik een nieuwen hoed naar het gewone model gekocht. (Gelijk men weet stelt zich ieder, die met een dergelijk hoofddeksel zich te Pesth op de openbare straat vertoont, aan groote onaange naamheden bloot.) Voor de rechtbank te Berlijn is door een vrouw een eisch tot echtscheiding ingesteld, op grond dat haar man haaf gedurende het vrijen bedrogen haddoordien hij zijn reeds grijs geworden hoofdhaar, wenkbraauwen en baard zwart had geverfd en er toen als een knap man uitzagterwijl zij na de voltrekking van haar huwelijk eerst gewaar werdhoe lee- lijk zij bedrogen was geworden. Zij meende daardoor genoeg zaam en voldoende redenen te hebben om op een echtschei ding aantedringen. Uit Emden zijn in de vorige week 80 korven spiering langs den spoorweg naar Parijs gezonden. Bij do Nesselander sluis wordt door Engelschen een oesterbank aangelegd. Volgens een bekendmaking van het Oostenrijksch mi nisterie van finantien zullen de interessen der nationale lee ning, die in April vervallenin papier betaald worden volgens den gemiddelden koers van de maand Maart, met 46 pCt. opgeld. In de Spaansche provinciën Toledo en Catalonie heerscht tegenwoordig een buitengewone sensatie, ten gevolge van de vermetelheid eener aldaar rondzwervende rooverbende. Nog dezer dagen werd de heer Figueras, ingezetene te Tortosa, in de on- middelijke nabijheid der stad, door eenige manschappen van die benden opgeligt, terwijl zijn familie een paar dagen later van hem een brief ontving, meldende dat de bandieten zijn losgeld op 3000 douro's hadden vastgesteld. De familie zond dadelijk dit geld over, maar ofschoon de roover-hoofdman, Ca- sola genaamd, het zelf in ontvangst had genomenwerd Figuera evenwel niet vrij gelaten. Integendeel de bandiet werd denzelf den dag te Alcaniz gezien, en wel met het paard en den mantel van den gevangene, wiens lijk spoedig daarna aan den kant van een diepen vijver gevonden werd. Het bleek daarbij, dat zij hem met een zwaren steen om den hals in het water hadden gewor pen, en dat hij, aan den oever met het hoofd voorover daarin hangende, gestikt was. De justitie doet thans ijverig onder zoek inzonderheid in de omstreken van Saragossawaarheen de genoemde hoofdman zich begeven had. Uit Nieuw-York wordt berigt, dat door het weren van den verkoop van genever op Zondag die dag zich meer door orde en rust kenmerkt. Door de ernstige en wel voorbereide maatregelen van een vereeniging waren 5000 drankhuizen des Zondags gesloten, ('t Zegt wat, maar niet veel, als er des Zondags zooveel tapperijen geslotenmaar gedurende de overige dagen der week geopend zijn en aftrek vinden De volgende ingenieuse wijzewaarop een krokodil werd vernietigd, wordt door de dagbladen medegedeeld. De rivier Indus, in Oost-Indie, werd door een grooten, ouden krokodil onveilig gemaakt, die reeds twee of drie inboorlingen had verslonden. De huid van het gedrogt was zóó dikdat er geen kogel doordrong. Dit gaf eenige jonge artillerie-officieren aan leiding tot het volgende plan, om het monster aftemaken. Zij doodden een schaap en plaatsten in deszelfs ligchaam een zak, met buskruid en andere ligt ontvlambare stoffen gevuld, waar aan zij een lang ijzerdraad, met donderpoeder aan het einde, vasthechtten, Het duurde niet lang, of de krokodil vatte de binnen zijn bereik nedergelegde prooi en ging daarmede naar het gewoonlijk door hem bezochte hol. Na eenigen tijd, toen men be rekende dat het schaap verslonden was, trok men aan den ijzerdraadhet water werd hevig bewogen, men hoorde een luiden knal, en de krokodil kwam dood naar boven, terwijl zijn maag was opengesprongen. OFFICIËJÜL NIËIJWI. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantonge recht, op den 30 Maart 1861. 20 Wegens op de openbare straat, zich in kennclijken staat van dronkenschap te hebben vertoond. 1 Wegens het rijden met ongemuilkorfde honden binnen de gemeente Voorschoten. 3 Wegens zittende op hondenkarren te rijden binnen de gemeente Leyderdorp. 6 Wegens het baggeren in den Rijn zonder consent van het Hoogheemraadschap van Rijnland. 4 Wegens het baggeren in den Singel zonder consent. 2 Wegens het laten liggen van geladen haggerschuiten bij nacht binnen de gemeente. 9 Wegens overtreding van art. 288 1 Algemeene politie-ver- 1 n v 294 ordening.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2