N°. 340. Zaturdag 6 April. A0. 1861. Het Nieuwe ministerie* IV. Een Thorbeckiaansch Ministerie is de uitdrukking van den geest der meerderheid van de Staten-Generaaldie sedert 1853 bij de herhaalde verkiezingen in den regel de boventoon hield. Het ministerieel programma der April beweging is nooit uitgevoerd en schijnt een tijdelijk mid del geweest te zijn, dienstig om de hartstogten, door ker kelijke heerschzucht opgewondentot bedaren te brengen. De Thorbeckiaansche beginselenzooals zij zich openbaarden ge durende den tijd, dat zijn ministerie aan het roer washebben te diepe wortel geschotenom door een volkswaan van een dag te kunnen worden verdrongen, zoo diep, dat bijna alle staatspartijen er den invloed van blijken te gevoelen. - Zij die zich voor 1848 vurige aanhangers van den staatsman betoondenkonden zich van die beginselen niet losmakenook al voelden zij zich door persoonlijke veten van hem gescheiden. Die beginselen deden recht wedervaren aan allen, die belang hadden bij vrijheid van onderwijs en van vereeniging en bij een onbelemmerd ge not van staatkundige voorrechtendie alleen door een grond wetsherziening in vrijzinnigen geest konden worden geschon ken. Was het wonder, dat in dit opzigt de Thorbeckiaansche beginselen sympathie vonden bij Roomschen en Afgescheide nen bij allen die vermeende of rechtmatige grieven hadden tegen de regeringsbeginselen, die in 1848 onverhoeds en op een verrassende wijze ter zijde werden gesteldom plaats te maken voor een algeheele herziening onzer staatsinstellingen, voor milde begrippen ten aanzien van volksrechten en volks vrijheid Zij, die door Thorbeckophobie waren aangetast, bleven toch liberalen, ofschoon zij een leus van meerder gematigd heid, waarvan nimmer juiste perken zijn gesteld, aannamen, om zich te onderscheiden van de ultra's, die enkel door de benaming van Thorbeckianen werden aangeduid, zonder dat de rechte beteekenis hiervan kon worden gevat. Sedert 1853 zijn verschillende Ministerien opgetreden, in schijn om de door Thorbecke in het leven geroepen organisatiewetten te veran deren of te herzienmaar niemand bezat den moed daaraan de hand te slaan. - Een Thorbeckiaansch ministerie zonder Thorbecke moest uit de smeltkroes, waarin de met korte tusschenpozingen optredende Ministerien werden geworpen voortkomenomdat het proces tot geen andere uitkomst kon leiden. Wel is de schatkist bezwaard met een aan zienlijk bedrag ministeriele pensioenen, maar ten prijze eener rijke ervaring, wat de kracht der beginselen vermag. Zijn er ooit zooveel klagten vernomen over de nadeelige wer king der wetten van 1849 tot 1853 in het staatsblad opge nomen dan van die na dien tijd in het leven zijn geroepen? De wet regelende het toezigt op de kerkgenootschappen, zoo wel als die tot regeling van het armbestuur, dragen het karak ter van hun tijd en wat tot stand kwam in den geest van het regeringsbeleid, dat in 1849 zich vestigde, kan alleen op een gunstig oordeel rekenen. Een reactionnaire partij kan niet meer op ondersteuning rekenen: niemand wil zich onvoorwaardelijk verklaren voor de toepassing van beginselen, die bij de grondwetsherziening van 1848 zijn ter zijde gesteld. Een schrijver in het Tielsch weekblad was bevreesd, om met Thorbecke vooruittegaan, maar zorgvuldig vermeed hij den schijn aantenemenalsof hij tot het vaandel der reactie was overgeloopen. Die wat voortvarend zyn en heethoofdig, moeten na zich te hebben overspannen, voor een tijd rust nemenafmatting kan apathie ten ge volge hebbenmaar voor hendie er onder lijdenis de weg tot genezing niet afgesloten. Een Ministerie met de beginse len van Thorbecke, maar zonder Thorbecke, is het beste mid del, dat zij gretig aangrijpen, en voor zoover er nog zijn, die onder de reconvalescenten van de Aprilkoorts moeten geteld worden of nog niet geheel van de kwaal der thorbeckophobie zijn verlost, voor hen is dat middel heilzaam. Een liberaal Ministerie, dat de versiering van gematigdheid niet behoeft, zamengesteld uit practische mannen, die reeds ervaring hebben, hoe hun beginselen moeten toegepast wor den om gunstig te kunnen werkenzulk een liber^WTITnT?^. terie zal ondersteuning vinden, 't Zegt niet weinig^ uit sche mannen zamengesteld, want de liberale l^^sefön^j?^- enkel in een kwaden reuk gekomen door hutó I I I1ISI1I DAGBLAD. Deze Courent verichijnfc eiken dag, be halve Zon- en Feeitdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per poit/2.80 in de drie maanden. De pr\j« der Advertentiën is voor eiken regel Zet Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Arasterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poetbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 's namiddags te 3 u. 45 ra., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijhs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en WethoudersMaandagen Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 uur. - Thesauriedagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken ta zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. -""V

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1