Buitenlandsch Nieuws. te werken. Er schijnt alle hoop te bestaandat het te dezer zake reeds sedert eenige jaren aanhangig geschil weldra zal zijn vereffend. In de nabijheid der Havelter-A te Uffelte staat een boom, waarin in het vroegê voorjaar een ekster nestelde. Uit dit nest zijn thans 5 eenden-eijeren gehaald. Wij deelen dit mede als een bijzonderheid aangezien de eenden hunne eije ren nimmer leggen in hoornen maar altoos op den vlakken grond. Beroepen bij de Herv. gemeente te Wolvega Ds. G. J. Simon te Augsbuur en Luthenwolde. De Gemeenteraad van Leiden heeft in zijn zitting van heden Donderdag een commissie benoemd, om Z. M. bij zijn aanstaand verblijf in de hoofdstad uit naam der ^Leideuaren te begroeten en dank te betuigen voor zijn bijstand en hulp bij den jongsten watersnood betoondvoorts tot regent van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis Mr. C. A. Boonacker, terwijl besloten is zich te vereenigen met het voorstel van HH. Gedeputeerde Staten, om de jaar wedde van den burgemeester te verhoogen tot 3000, alsmede tot den aankoop van de voormalige kerk der Christel, afges. gemeente enz. op de Oudevestten einde aldaar een open bare school te stichten. Het Balaviaasch Handelsblad geeft in het jongste num mer een verslag van het gebeurde met de heeren Modderman en van der Biesen in Tagah v Het blijkt dat die heeren, te Batavia teruggekeerd, een klagt tegen den resident Keuchenius bij den procureur-generaal heb ben ingediend, op gr#nd van misbruik van gezag en medepligtig- heid aan daden van geweld en mishandeling. Op die klagt ge hoord, verklaarde de resident tot het gebeurde hoegenaamd geen last te hebben gegeven, terwijl de regent van Brebes er kent, dat de last van hem zeiven is uitgegaan. Op dien grond zijn geen termen gevonden om den resident te vervolgen. Tegen den regent verwacht men nietdat de Begering verlof tot vervolging zal gevenomdat het stelsel der Begering is in geen geval een inlandsch hoofd van dien rang wegens misdrijf te vervolger. Er zou een uitzondering moeten plaats hebben. De slotsom is, dat het gepleegde onrecht niet zal worden gewroken. Het Bat. Hbl. zegt ten slotte: *Er zijn liedendie altijd spreken van de eischen van het staatsbelangvan het noodzakelijk behoud van een prestige. Zij zijn steeds bereid aan het eerste het goed recht, aan het laatste het gezond verstand ten offer te brengen. Naar ons in zien is er geen hooger staatsbelang dan de handhaving des rechts, en geen krachtiger prestige dan verstandelijk overwigt. Maar gaarne willen wij toch aan het oordeel dierzelfde lieden de beslissing overlaten van deze vraag //Of het staatsbelang medebrengt dat men een regent de gelegenheid verschaffe zich, bij wijze van proefnemingte over tuigen, hoeveel inlanders benoodigd zijn om Europeanen te overweldigen en te verjagenen of het prestige zal worden bevorderd door schouwspelen als die, welke in het regentschap Brebes aan de bevolking vertoond geworden zijn?" De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's avonds te 5 uur 58®, te 8 uur 54°, te 10 uur 50°. Heden Donder dag 's morgens te 6 uur 45°, te 8 uur 48°, 's namiddags te 12 uur 62°, te 2 uur 64° en te 4 uur 65°. In de zitting der Italiaansche Kamer van afgev. op Dingsdag voerde de heer Chiaves het woord tegen het denkbeeld om Bome als hoofdstad van het koningrijk te proclameren. In yereeniging met eenige andere leden stelde hij daarentegen voor, dat Bome zou worden bezet door een Italiaansch-Fransch garnizoen. De heer Cavour bestreed dit voorstelop grond dat het werkelijk noodzakelijk was Bome tot hoofdstad van het rijk te doen verklaren. Dit dient echter bij een speciale wet te geschieden en op het meest geschikte tijdstip, opdat daaruit geen wanordelijkheden kunnen voortspruiten. Gelijktijdig zul len wij, zeide hij, aan het kerkelijk gezag des Pausen waar borgen van vrijheid aanbiedente gelijk met een zedelijke kracht, zooals nimmer te voren door een bevriende mogend heid aan het pausdom kon worden geschonken. Spreker zelf heeft reeds jaren achtereen voor de vrijheid der kerk als zoo danig gestreden. Thans uit hij de hoopdat de openbare meening weldra gestemd zal zijn voor den maatregel om Bome als de hoofdstad van het koningrijk Italië te proclameren en dat Frankrijk te dien aanzien tot de inzigten van 's Konings regering zal willen medewerken. Spr. verklaarde ten slotte dat hij de motie van den heer Buoncompagnie ondersteunde. Die motie,'aldus luidende: //de kamer gehoord hebbende de verklaring van het ministerie en vertrouwende, dat, zoodra de waardigheid en de onafhankelijkheid des pausen alsmede de onbeperkte vrijheid der kerk zullen zijn verzekerd de toe passing van het beginsel van non-interventie in overeenstem ming met, Frankrijk zal plaats hebben, en dat Bome, door de nationale denkwijs als hoofdstad aangewezenaan Italië zal worden teruggegevengaat over tot de orde van den dag" -, werd hierna met schier algemeene stemmen aangenomen, waarna de zitting gesloten werd. Wederom zijn 2 nieuwe planeten ontdekt, beide door den heer Tempel, observator bij de sterrewacht te Marseille, de eerste den 4dende tweede den 9den Maart. Aan de eerst ontdekte, welke de 64ste is van de groep tusschen Mars en Jupiter, heeft de directeur van het observatorium te Marseille, Valzop verzoek van den ontdekker, den naam gegeven van Angelina. De tweede, welke de 65ste van de kleine plane ten is, heeft, voor zoover bekend is, nog geen naam be komen. Een vreesselijk voorval heeft te Diges kanton Courcy plaats gehad. De heer L. bragt een hondje groot, dat sedert eenige dagen ziek scheen te zijnhij bespeurde dat de kinne bakken waren aangedaan en daarom wilde hij het inwendige van zijn bek onderzoekenwaartoe hij de tanden van elkan der verwijderde, hetgeen de hond toeliet, maar op het oogen- blikdat hij zijn handen terugtroksloot zich de bek van den hond en de heer L. ontving een nietig wondje aan den duim. De heer L. sloeg geen acht'op dat wondje, niettegenstaande de hond den volgenden morgen was verdwenen. Twee of drie dagen geleden (twee maanden na het hiervoren vermeldde) hield de heer L. zich met zijn familie bezig met kaartspel eensklaps klaagde hij over een hevige pijn aan den duim. De pijn vermeerderde en bereikte ook den arm. Een oogen- blik daarna klaagde de heer L. over dezelfde pijn in de keel. Hij ondervond ook een brandende dorst. Men bood hem een glas water aanonmiddelijk toonde den heer L. den meesten afkeer er van en ontvlugtte de kamer. Men ontbood dadelijk geneeskundige hulp, doch, zoo als te begrijpen is alle zorgen waren vruchteloos. De heer L. bezweek kort daarna onder de hevigste aanvallen van ra zernij, die men nergens anders aan toeschreef, dan aan het wondje, dat hij twee maanden te voren van den hond ont vangen had. De Keizerin van Oostenrijk zal Madera tegen het einde van April reeds verlaten en naar Oostenrijk terugkeerenech ter, zooals wordt verzekerd, niet over Ostende, maar over zee door de straat van Gibraltar en de Adriatische zee. Voor het geval dat de temperatuur van Beneden-Oostenrijk bij de aan komst van H. M. te Triest nog niet zacht genoeg rnogt zijn, zal zij voorloopig te Götz verblijf houden. Als een bijdrage tot de kennis van de wijze, waarop de hoogeOostenrijksche aristocratie den tegenwoordigen toestand be schouwd kan de volgende vraag dienen, door een hoog adellijk per soon gedaan aan een kiezer te Weenen, tot de niet adellijken be- hoorende*Wel, gaat het verkiezingswerk goed voort? Voor hoevele nulliteiten hebt gij reeds gestemd?" -Dr. Bulenberg te Keulen waarschuwt tegen de gevaar lijke gewoonte van naaisters en kleedermakers om zijden ga rens aftebijten en te kaauwen daar deze tegenwoordig met loodzout zoo zwaar worden bestreken, dat er tot bijna 18 pCt. in den draad gevonden wordt. Hij raadt hundie toch reeds neiging hebben tot onderbuiksziekte tot voorzichtigheid aan.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2