N°. 334. Vrijdag 29 Maart A0. 1861 c Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 ra.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 ra., 'smiddag9 te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m„ 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89£ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. 'Burgemeester en WethoudersMaandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. - De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvau 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. De intogt des Konings bij het jaarlijksch bezoek te Amsterdam zal zeer luisterrijk zijn. Het stedelijk bestuur, de leden van den gemeenteraad, een tal van corporatiën, de leden der verschillende hand-, boog- en buksschutterijen enz. enz. zullen Z. M. aan het station van den Holl. ijzeren spoorweg opwachten en naar het paleis begeleiden. De vrijwillige jagers der Utrechtsehe hoogeschool, die aan de krijgsverrigtingen van 1830 en 1831 hebben deelge nomen, benevens de studenten die destijds reeds bij andere korpsen dienst hadden genomen, zullen op den 12en Augustus e. k. weder een gemeenschappelijken maaltijd houden, in het park Tivoli te Utrecht. Als een staaltje, hoe sommige schoolopzieners de 2de zinsnede van art. 23 der onderwijswet (waarbij den openba ren onderwijzer verboden wordt op zijn school iets te leeren, te doen of toetelatenwat strijdig is met den eerbiedver schuldigd aan de godsdienstige begrippen van anderdenkenden) opvattennemen wij uit het laatstvorige nommer van de Wek- ker de navolgende zinsneden over van een redevoering, bij de inwijding der nieuwe school te Winssum op den 13 Oct. 1860 door den districts-schoolopziener P. Hofstede de Groot gehouden. «-Onthoudt u," - aldus sprak de schoolopziener tot de onderwijzers, - van godgeleerde twist, maar neemt wat voor kinderen op de openbare, lagere school dienstig is uit het Christendom over. Stelt Jezus Christus voor als den volmaakt heiligen mensch, door wien de geheele maatschappelijke en burgerlijke, zedelijke en godsdienstige toestand in de meest beschaafde landen der aarde veranderd en hervormd is. Zoo gij dit niet moogt doen, zou zelfs geen geschiedenis kunnen worden onderwezen. Ontziet uwe Joodsche kinderen; maar niet zoozeer; dat gij zoudt vergetenuwe Christelijke leerlin gen te voorzien van het allernoodigste. Geeft onderrigt in de Bijbelsche geschiedenissenverhaalt by de hooge feesten Je zus' geboorte, opstanding, hemelvaart, kerkstichting; laat hen opstellen daarover makenliederen daarover zingen. Be handelt de Israëliten met eerbied, zonder hun iets van dat alles opteleggen, maar toch ook als een overkleine minder heid, die zich naar de overgroote meerderheid moet schikken." Maandag avond beeft een dame te Zwolle, welke aan tandpijn leedeen vrij groote hoeveelheid chloroforme inge nomen, met het noodlottig gevolg dat zij gedurende een ge- ruimen tijd bewusteloos is geweest en niet dan met groote moeite en door de onvermoeide zorgen van twee geneeshee- ren in het leven is teruggeroepen. Zij jiad de Chloroforme ter opsnuiving ontvangendoch door een noodlottig misver stand had zij zich bijna den dood berokkend. De ridmeester C. H. baron van Tuyll van Seroosker- ken van het 3e reg. drag, is op zijn verzoek door Z. M. op nonactiviteit gesteld. De benoeming van een conrector bij het stedelijk gym nasium te Amsterdam is door den Gemeenteraad in zijn zit ting van Woensdag 11. tot een volgende vergadering verdaagd. Naar wij vernemen, is Vrijdag avond te Groningen door de justitie aangehouden en in verzekerde bewaring ge- bragt een besteller van het postkantoor te dier stede, die wordt verdacht gehouden van gelden te hebben ontvreemd welke op bovengenoemd kantoor berustende waren. Reeds wordt in de woning van den verdachte door de justitie een huiszoe king gedaan. In de vorige week werd de jaarlijksche rekening en ver antwoording der te Delft gevestigde Hulpbank gedaan. Uit het verslag, bleek dat in het afgeloopen maatschappelijk jam- met 142 personen 169 leeningen gesloten zijn, tot een ge zamenlijk bedrag van 17,160, waardoor aan vele nijvere handen de middelen verleend zijn om hun zaken voortte- zettenof aan anderen om hen in hunne geldelijken nood te gemoet te komen en voor verderen achteruitgang te bewaren. De staat der kas bleek voldoende te zijnzoodat de aandeel houders ook dit jaar weder het gewone dividend kunnen ver krijgen. De stedelijke gazfabriek te Deventer heeft over I860 een winst opgeleverd, die de kosten der nieuwe regeling van het openbaar lager onderwijs grootendeels kan bestrijden. Op de Utrechtsehe palmmarkt waren 997 paarden aan de lijn; te Gorinchem Dingsdag bijna 700. Op beide mark ten waren onderscheidene fransche kooplieden. De handel was niet zonder levendigheidgoede paarden golden 500 grif. Naar wij vernemen heeft de algemeene kerkeraad der Ned'erd. Herv. gemeente alhier, na herhaaldelijk te zijn uit- genoodigd om zich te verklaren over de voorstellen^ten aar zien van een nieuw reglement op het beheer d^r kerkelijke' fondsen, dezer dagen besloten zich te veree/igem"m.e.t hoofdtrekken en alzoo tot de benoeming van njbtabelen nïédé V

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1