Buitenlandsch Nieuws. lijksche bijdrage ten behoeve van den Heiligen Vader, bij wijze van civiele lijst, zullen verstrekken. een daalder, onder belofte hem dan te gullen laten loopen. Na dit betaald te hebben ging de aangehoudene zijn wegdoch rees later het vermoeden bij hem op, of hij ook opgeligt zou zijn. De daders van deze brutale opligterij zijn spoedig in hechtenis genomen en hebben reeds onmiddelijk volledige be kentenis van schuld afgelegd. Heden waren in 't gebouw tot Nut van 't Algemeen ten toon gesteld de voorwerpen, ruim 350 in getal, door onze Stadgenooten ingezonden voor de groote Haagsche loterij ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood. Omstreeks 160 personen bezochten die tentoonstelling, welke ook morgen, tegen een entrée van 0.10 ten voordeele der noodlijdenden ter bezichtiging openstaat. Wij kunnen een bezoek wel aanra den de hoedanigheid der voorwerpen is 't wel waard, terwijl de rangschikking aan de ijverige commissie alle eer aandoet. Wij vernemen, dat een aantal van nagenoeg 3000 loten hier ter stede is geplaatst. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 uur 52', te 8 uur 44°, te 10 uur 48°. Heden Woens dag 's morgens te 6 uur 45°, te 8 uur 47°, 's namiddags te 12 uur 59°, te 2 uur 62° en te 4 uur 58°. In de zitting der Italiaansche Kamer van afgevaardigden van Dingsdag is de discussie over de aangelegenheid van Rome voortgezet. Een der leden protesteerde tegen de beschuldiging van gewelddoor buitenlandsche redenaars uitgebragt. De op lossing der Romeinsche kwestie zal plaats hebbendoor aan den Paus zijn zedelijke autoriteit terugtegeven. Hij juichte Na poleon III toe, die, de geestelijke magt bevrijdende van de banden van het wereldlijk gezag, aan de kerk een uitstekender dienst heeft bewezen dan Karei de Groote door zijn noodlot tig geschenk. Hij besloot aldus: vertrouwen in den H. Vader! vertrouwen in de vrijheiddie het geloof en het Pausdom zal redden. De heer Buoncompagnie, sprekende over de vreemde beschul digers, constateerde, dat de Italiaansche beweging het godsdien stig gevoel volstrekt niet kwetst't welk in geheel Italië hei lig geacht wordt. Hij stelt in naam der meerderheid de volgende gemotiveerde orde van den dag voor: de kamer, gehoord heb bende de verklaring van het Ministerie en vertrouwende, dat, zoodra de waardigheid en de onafhankelijkheid des Pausen alsmede de onbeperkte vrijheid der kerk zal zijn verzekerd, de toepassing van het beginsel van non-interventie in overeen stemming met Frankrijk zal plaats hebben, en dat Rome door de nationale denkwijs als hoofdstad aangewezen, aan Italië zal worden teruggegevengaat over tot de orde van den dag. Door sommige redenaars van de linkerzijde werd voorgesteld, dat Rome eenvoudig tot hoofdstad zou worden geproclameerd, met verzoek aan Keizer Napoleon, om zijn troepen van daar terugteroepen. De heer Ferrari zeide daarop, dat het eenige staatkundige stelsel is: alliantie met Frankrijk. Hij hield vol, dat Rome noodlottig zou zijn voor de Koningen van Italië. Om daar heeutegaan en er te blijven, moet er een geheele verandering in de wijsgeerige en godsdienstige denkbeelden plaats hebben. - De zitting duurt voort. Uit Turin wordt gemeld dat men sedert eenigen tijd herhaaldelijk hoort spreken van geheime aanwervingen van troepen in Napels, Toskane, Lombardye en Italië, welke door sommigen worden toegeschreven aan de werking van het Hon- gaarsch comité, door anderen aan die van Garibaldi. Men is echter op het vermoeden gebragt, dat de aanhangers van Mazzini of van Murat er de hand in hebben. Zeker is het, dat zij geheimzinnig te werk gaan. Naar luid van een gerucht heeft men een combinatie bedacht, met het doel, om den Paus en de Italianen beide te bevredi gen. Die combinatie bestaat daarindat Rome tot een soort van republiek zal gemaakt worden met bepaling, dat zij tevens afgevaardigden naar het Italiaansche parlement zal zenden. De belastingendie te Rome geïnd worden, zullen ten bate van den Paus blijven, terwijl de provinciën, die zich van het pau selijk gezag onafhankelijk verklaard hebben, tevens een jaar- De Opinione deelt mede, welke voorwaarden aan de ver dedigers van Civitella del Tronto tot de overgave dier plaats gesteld waren. Zij zyn o. a. deze: De vesting moet zich op genade of ongenade overgeven. De generaals en officieren wor den met een maand soldij naar Napels gezonden, alwaar het gouvernement diegenen er zal uitkiezen, welke geschikt worden geoordeeld om bij het leger te worden geplaatst. De soldaten, die hun vijfjarigen diensttijd nog niet ten einde hebben ge bragt, zullen bij het staande leger worden opgenomen. De overigen worden met een maand soldij en twee jaren verlof naar huis gezonden, onder voorwaarde van bij de eerste op roeping onder de wapenen te komen. De overwinning, door de constutionele partij in Weenen behaald, is inderdaad volkomen te heeten. De twaalf afge vaardigden door de bevolking gekozenbehooren allen tot de zeer liberale partijen hetgeen hieraan nog meer beteeke- nis geeft, is, dat degenen, die tegen de verkozen leden over stondenniet behoorden tot de reactionairen maar tot de zoo genaamde gematigd liberale partij. Toen de bewoners van Sternberg (Moravie) zich jl. Zondag naar de kerk wilden begeven, werden zij op de spits van een voor de kerk staand kruis een jeugdigen smidsknecht in halfnaakten toestand gewaar. Hij was tegen het kruis op geklommen met het doel om daaraan te sterven. Al wat men deed om hem te bewegen het kruis te verlatenwas vergeefsch. Eerst na drie uren gelukte het een vleeschhouwer den onge lukkige met touwen te binden en hem met geweld naar bene den te halen. Daags te voren had zijn beminde alle verdere kennis met hem afgebroken en daarover schijnt hij aan het mijmeren te zijn geraakt. Dr. Stahl schrijft in zijn beoordeeling van een fransch boekgetiteldGeschiedenis van het duel in alle landen en ten allen tijde, het volgende: Een geschiedenis van het duel sints zijn oorsprong tot op onze dagen, zou reeds een voldingend bewijsgrond tegen dit zoo levend vooroordeel zijn. Ik zou in zulk een boek niet één tweegevecht willen voorbijgaan, van het bloedige en barbaarsche tot het onschuldige en belagchelijke toe. Bij zulk een ernstig onderwerp is niets onbeduidend. De armzalige lijst van komi sche en belagchelijke tweegevechten zou zeker even luid en strenger nog getuigen tegen het duel als de opsomming der barbaarsche en dramatische. Het is duidelijk, dat 't duel zal blijven bestaanzoo lang men twee zottendie elkaar ontmoe ten om mis te schieten, waarop natuurlijk een omhelzing volgt of wel een schelm, die een fatsoenlijk man heeft gedood, in den waan wil laten, dat zij een zaak van eer hebben gehad. - Een juiste statistiek van deze zonderlinge gevechten - zonder ling toch zijn ze meest alleni - zou ons inderdaad spoedig toonen, dat op weinige uitzonderingen na, alle duels dieniet schandelijk zyn, aan het belagchelijke grenzen. Dus, wanneer men de reden zocht van de onbegrijpelijke manie, welke het pistool in de hand legt van liedendie in waarheid noch eenigen grond, noch eenige ernstige begeerte kunnen hebben, om met elkaar te vechtendan zal die grond in het belagche lijke gelegen ziju. Bij de ter aarde bestelling van de Hertogin van Kent zullenbehalve Prins Albert en zijn zonen, de Prins v. Wal lis en Prins Arthur, ook tegenwoordig zijn de Prins v. Leinin- gen, de Hertog v. Cambridge, de Hertog van Nemours, de Graaf v. Parijsde Hertog v. Chartresde Hertog v. Alen- <jon, de Hertog Philip v. Wurtemberg, Prins Eduard v. Sak- sen-WeimarPrins Frederik van Sleeswijk-Holstein-Augusten- burg en Prins Victor v. Hohenlohe-Langenburg. In een nekrologie van de hertogin van Kent komt o. a. het volgende voor: //Toen het doodberigt des Konings (den voorganger van koningin Victoria) op Keusington-House aan kwam, was het eerste gebruik, hetwelk de jeugdige Victoria van hare Koninklijke magt maakte, dat zij op den toon der autoriteit een kop sterke thee en de Times bestelde. Beide genietingen waren haar tot toen ontzegdde eerste wegen» hare zenuwachtige prikkelbaarheid, de Times om andere op voedingsredenen. De bediende waagde het niet, zich tegen het koninklijk bevel te verzetten, en bragt de verlangde voorwerpen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2