Buitenlandsch Nieuws. voor eenige geldelijke 'retributie aan de gemeente uitkeeren zoude ons hoogst onbillykja onrechtvaardig voorkomen het zoude weder gelijk staan met een begunstiging van zekere klasse onzer burgetrij (de gazverbruikers) ten koste van alle burgers. Dit springt te meer in het oog, wanneer men be denkt, dat elk gebruik van stads gronden door onze belas- tingrerordeningen getarifeerd isdat van elke vierkante palm gronds, die door den kleinhandelaar of kramer op onze stra ten of pleinen wordt ingenomen een recht verschuldigd is. Of zouden rekwestranten het billijk keurendat voor het doorgraven en gebruiken van stads straten, om gaz binnen hun woningen te leiden, niets aan de gemeente-kas voldaan werdterwijl door de vrouwdie een morgen met boter en eijeren ter markt staatvoor de door haren mand ingenomen plaats, wel iets cal betaald worden. Het is duidelijkdat mendoor het toestaan van het ver zoek der adressantengeheel zoude handelen tegen den geest van het genomen raadsbesluit; dat men daarbij de geldelijke belangen der gemeente geheel zoude opofferen aan die van een zeker aantal harer burgers, dat men daardoor juist ten behoeve dier laatsten privilegiën coude scheppenwaartegen zij zich zoo luide verklarenen die even weinig strooken met den geest onzer staatsinstellingenals met de belangen der gemeente, d. i. van alle burgers. Hoe wenschelijk ook wij in den regel vrije mededinging achtenhet is duidelijk dat daarvan in de adressen der re kwestranten eigenlijk geen sprake is dat in allen gevallein den tegenwoordigen stand der zaakdaarvan ge«n sprake kan zijnzelfs niat bij hendie tegen de oprigting eener stede lijke fabriek gestemd warenen het is daaromdat wij mee- nen Uwe Vergadering te moeten voorstellen, om op grond van de door ons aangevoerde beschouwingen en onder mede- deeliug van een afschrift van dit verslag aan adressanten te kennen te geven, dat hun verzoek voor geen gunstige be schikking vatbaar ie." Bij de beden Maandag pla&M gehad hebbende aanbe steding van het dempen der Marendorpsachtergracht is dit werk aangenomen door den metselaar J. van der Tas Voor de som van 15975. De Thermometer van Fahrenheit téekende alhier Za- iurdag namiddag te 5 uur 52, te 8 uur 44°, te 10 uur 40°, Zondag morgen te 6 uur 36s, te 8 uur 46°, te 12 uur 58', 's namiddags te 2 uur 60°, te 5 uur 61'; 's avonds te 8 uur 47*, te 10 uur 45*. Heden Maandag, 's morgens te 6 uur 40*, te 8 uur 42°, te 12 uur 51*, 's middags te 2 uur 54* en 4 uur 49*. Voor het bof van Assises te Aix zou Maandag 11. be handeld worden de zaak van den prior van het Capueijner klooster te Marseille, die beschuldigd wordt van aantasting der zeden door het aanranden eener 45 jarige dame op den 'spoortrein. De beschuldigde was niet tegenwoordig, maar had veraocht de behandeling tot eén volgende zitting te verdagen, wanneer hy stellig aanwezig zou fcyn, dan welk verzoek is voldaan. Deze prior heeft zich in 1848 een grooten naam gemaakt door zijn ernstige prediking tegen de onzedelijkheid onzer eeuw. De nieuwe prior heeft verklaarddat zyn voor ganger zich bevond in een gelijke omstandigheid als Jozef daar hij op den spoortrein in de 45jarige dame een tweede Potiphars huisvrouw ontmoette. De advocaat dézer laatste heeft daarop een ianklagte van laster tegen die geestelijke ingediend. Bij de voortzetting der discustien in bet Wetgevend Lig- ckaam heeft de heer Favre zijn amendement ontwikkeld tot onmiddellijke terugroeping hunner troepen uit Rome. Hy bragt de levendige vreugde in herinnering, waarmede de komst van Pins IX tot den Pauselijken zetel begroet werd. Men geloofde alstoen het pausdom vereenzelvigd met de Italiaanscbe onaf hankelijkheid. Die illusie heeft ongelukkiglijk slechts kort ge duurd, de Paus toch heeft geweigerd zich in een oorlog tegen Oostenrijk te vereen igenen door zich te onttrekken aan den onafhankelijkheidsoorlog heeft hij afstand gedaan van zijn wereldlijk gezag. Verder bragt de redenaar Frankrijks gedrags lijn ten aanzien van den Paus en de nederlaag by No vara in herinnering, en beweerde dat de nationale vergadering, die in der tijd de expeditie naar Rome bevolen had, nimmer de herstelling van het wereldlijk gezag des Pausen heeft gewild. Maar zij wilde Sardinië dekken en een dam opwerpen tegen de dreigende overheersching van Oostenrijk. Door het herstel van het wereldlijk gezag van den Heiligen Stoel heeft men het doel der expeditie miskend. 's Pausen restauratie door de vreemde bajonetten heeft zijn wereldlijk gezag dan ook gedood. Trektzeide hij, thans Frankrijks zwaard uit Rome terugen de Pauselijke troon valt ineen. Hierna haalde hij voorbeelden bij uit documenten ten be wijze, dat geheel Europa het Romeinsche bestuur veroordeelt. Daarentegen verheerlijkte hij Victor Emanuel, die zijn degen gewijd heeft aan de Italiaansche eenheid en bragt hulde aan de Keizerlijke regering, welke zich door geen kleinmoedigheid heeft laten bewegen tot het in acht nemen eener onzijdig heid. Op de rede van den heer Keiler antwoordende, zeide hij verwonderd te zijndat die afgevaardigde als oorzaak van den Italiaanschen oorlog een motief heeft aangegevendat in de kamer niet had behooren uitgesproken te worden. Dit was den Keizer zoowel als het getond verstand en de eer van Frank rijk beleedigen. Na vervolgens gezegd te hebben, dat door een Italiaansche confederatie de Oosteorijksche invloed gebleven zou zijn en na herinnerd te hebben aan de vruchtelooze pogingen van Frankrijk om den Paus tot harvormingen te doen besluiten; gispt# hij da regering, dat zij de aanwervingen voor het Ro meinsche leger in Frankrijk toegelaten had. Het is onstaatkundig, zaide hij, Frankrijks zwaard te Rome te laten tot onderdrukking eener beweging, die wij zelveu geprovoceerd hebben. Het bezit van Rome als hoofdstad is noodzakelijk voor de Italianen. Het behoud van den status quo ia onmogelijk. Da heer Granier de Cassagnao verdedigde de redactie vau het ontwerp der eommisaie. Frankrijks politiekzeide hijis Katholiek en liberaal. 2ij wil bet Pausdom zonder misbruikea en de vrijheid der Italianen zonder utppiën. Geen enkel lid der commissie heeft er aan gedacht, den Paus zijn verloren provinciën terugtegevenmaar het Pausdom heeft voor zyn onafhankelijkheid Rome en zijn grondgebied noodig. Het be lang van Frankrijk en zijn dynastie eischen ook het behoud van 's Pausen wereldlijk gezag. De eenheid van Italië is zeer nadeelig voor Frankrijk. Tusschen Rome en Turinzeide hij teir slotte bestaat een wederkeerige verbittering. Zoolang geen toenadering tusschen beiden tot stand cal zijn gekomenmoet Frankrijk Rome en het erfgoed van St. Petrus bezet houden. Overigens behoort Sardinië te begrijpen, dat het zich met den Heiligen Stoel verzoenen moet en de Heilige Stoel moet tot de overtuiging komen, dat het voor hem onmogelijk is zich van Italië te isoleren. De taak van Frankrijk is: Italië en het Pausdom met elkander te verzoenen. Keizer Napoleon heeft uit eigen beweging 1000 fr. ge schonken voor het fonde tot oprigting van een standbeeld voor Vondel te Amsterdam. In een der laatst gehouden Ministerraden te Parijs liet de heer de Persigny zich over de zaak van Mirès niet gun stig uit. De Keizer zeide: men ziet wel-, dat gij met den heer Mirès in geen betrekking stond. «Ja, Sire," antwoordde de Minister, «indien ik bet oog om mij heen sla, moet ik mij bijna daarover schamen." - De instructie der zaak vordert steeds. Men zegt dat Mirès in een staat van groote opgewon denheid verkeert. De Nederl. schilder Kuytenbrouwer, die sedert eenigen tijd te Compiegne aan de vervaardiging van verschillende schilderstukken bezig was, heeft van den Keizer een gelijken opdragt voor Fontainebleau en de Tuileriën ontvangen. Na een twaalfjarige afwezigheid is de bekende stichter der Duitsch-Katholieke kerk Ronge te Breslau teruggekomen, na ook in andere werelddeelen gemeenten dier kerk gesticht te hebben. In de vier paardenslegterijen te Berlyn zijn van het begin van 1860 tot aan ultimo December geslagt 613 paarden» In het huis der afgevaardigden te Berlijn is een petitie

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2