N°, 331. Dingsdag 26 Maart. A0. 1861. Binnenlandsch Nieuws. Z. M. h«eft benoemd tot notaris te Wateringen H. W. Metman en te Rotterdam W. H. van Meukeren- tot com missaris van Politie te Nijmegen A. Beijdals, insp. van politie te 's Hage; tot proe. te Groningen Mr. B. Dorhout Mee», adv. aldaartot ritm. by het 8* reg. drag, den 1*D luit. K. W. H. Goetz en tot l,n luit. den 2#n luit. J. C. Wilbrenninck beide van het corps. De luit. ter zee Jhr. de Steurt i» door Z. M. den Ko ning van Pruisien tot ridder der orde van den rooden Ade laar 3* kl. benoemd. Vrijdag U. beeft de hoogleeraar G. W. Vreede het rec toraat der Utrechtsche Hoogesehool aan zijn ambtgenoot Prof. Rovers overgedragen met het houden eener oratie over de noodzakelijkheid roor de vrije Staten van Europa, om de begin selen van Staats- en Volkenrecht tegen het geweld en de list der groote Mogendheden kloekmoedig te handhaven. De leden der plaatselijke geneeskundige commiisie te Amsterdam hebben hun ontslag tegen den 15 April a. bij den Gemeenteraad ingezonden. De heer J. Wolters te Utrecht, bekend al» schry- ver eener geschiedenis van Suriname en om zijn ijver voor de afschafing der slavernij, heeft aan Z. M. den Koning bij adres verzocht, om de afschaffing der slavernij in de Nederl. West-Indische bezittingen by besluit te bevelen. De Gedep. Staten van Gelderland hebben twee leden uit hun midden gecommitteerd om zich in de verschillende door den watersnood geteisterde gemeenten te begeven ten einde door het noodige intestellen onderzoek de opgaven der schade te verifiëren en onderling te vergelijken en daarvan aan hunne vergadering verslag te doen. Dit besluit is genomen met het oog op een billijke verdeeling van het aandeel in de algemeene collectehetwelk van wege het Ministerie van Binnenl. Zaken aan deze provincie zal worden toegewezen. Bedankt voor het beroep naar Heeg door Ds. S. J. de Hoest te Nijkerk; naar Oudkarspel door Ds. P. J. van der Horst te Aartswoud. Vervolg en slot op het rapport der Utrechtsche raads commissie op het adres van gazverbruikers «Er volgt uit het gezegde, dat inwilliging van het ver zoek der rekwestranten voeren zoude tot het hooger belasten hunnen raxmé r LEIDSCH DAGBLAD. Dez* Courant v»rt«hijnt slksn dag, be- balva Zon- ea Feaatdagau, «n koit voor Leiden 1.9b, an frsico par poat 9.80 ia da drie maanden. De prijs der Advertentiën ia roor eiken regel Ze* Centa, behalve 35 Cent» zegel recht, voor elke plaatsing. Afzouderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar GravenhageDelft, Sehiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; C u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam ta 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend» 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Poatbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:morgen» te? u. 55 m., '«middag» te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., '•avond» te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke rnaaud. Rifks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van t7 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks vau 8—9^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. •Burgemeester en We.thou.ders, Maandag en Donderdag te 11 uur. Commissie van Fabrieage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 10A uur. - Thesaurie, dagelijks van 10—2 uur. -De Gemeente- Arskiteet is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kantoor der Plaatselijke Accijnsen, dagelij les van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Aceijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van '«Rijks Directe Belastingen, Maaudag, Diugsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zagal, Registratie dagelijks vau 84, van de Hypotheken en het Kadaster, vau 94 uur. der geheele burgerij te behoeve en tot het geheel opofferen vande belangen der bewoners onzer buitenwijken aan hunne belangenen datwaar zij zich voordoen als kam pioenen voor gelijkheid van rechten en verdedigers der be langen van alle gazverbruikers zij inderdaad ongelijkheid van rechten eischen eu niet denken aan zoo velendie nog gaz- yerbr.uikers wenschen te worden. Dat het publiek belang ook op andere punten door rekwestranten geheel wordt voorbijge zien blijkt nog uit meer. Zij schijnen er namentlijk niet eens aan gedacht te hebbenof een volkomen vrije mededinging van verschillende fabrieken nevens elkander, die dan daartoe toch allen esn gelijk recht moeten hebbenom in alle rig- tingen gazpijpen door stadsbruggenstraten en gronden te leggenhier mogelijk of raadzaam zoude zijn. Utrecht ver keert tochdoor de talrijkheid en diepte zijner kluizenkel ders en onderaarsche aftogtenin een eenigermate exceptio- nelen toestand. Zal men aan elk partikulier, aan elke maat schappij vrijheid kunnen geven in den grond te werken, zon der groot gevaar voor de veiligheid van veler bezittingen? Maar al meent men deze vraag bevestigend te mogen beant woorden zoo schijnt dat nog niet het geval met een andere, of de gemeente gerechtigd en verantwoord is, het gebruik harer grondenharer eigendommen alzoo geheel kosteloos ten behoeve van sommige harer burgers te doen exploiteren. En dit zoude hier eigenlijk plaats hebben. De straten, pleinen grachten enz. behooren (art. 280 gem.-wet) tot de eigendom men der gemeente. Volgens art. 626 Burg. Wetb. bevat'de eigendom van den grond in zich den eigendom van hetgeen in den grond isen mag de eigenaar uit het graven daarin alle vruchten trekkendie hetzelve kan opleveren. Toen in 1842 de gazverlichting werd ingevoerd kon de stad bij het leggen der pijpen voor dit gebruik harer eigendommen geen uitkeering bedingen omdat die pijpen in de eerste plaats be stemd waren voor de openbare dienst der stedelijke verlich ting. Dit houdt echter natuurlijk geheel op, zoodra het con tract met den heer de Heus geëindigd is en deze met rekwes tranten in de door hem verlangde schikkingen treedt. Adres santen schijnen dit zeiven gevoeld te hebben en dringen daarom, bij het tweede adres dd. 6 Nov. aan op de instand houding der bestaande fabriek«zonder bezwarende voor waarden daaraan te verbinden." Maar aan dat verzoe te geven en de tegenwoordige of andere aannemers van^geheeK/^ partikuliere gaz-verlichting in het gebruik van stads f, grond te laten of te stellen zonder te eischen dat

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1