Buitenlandsch Nieuws. Wer C. J. Smid, ongeveer 15 jaren oud, speelde achter de behuizing bij een overeind staande sleep. Zeer waarschijnlijk wilde zij daar opklimmen, ongelukkig echter viel deze om, «n trof het meisje zoodanigdat het onmiddelijk op de plaats dood bleef. Ds. F. H. Gagnebin te Amsterdam heeft voor het be roep naar de Walsche Gemeente te 's Gravenhage bedankt. De Kerkeraad der Hervormde Gemeente te St. Antho- niepolder heeft toezegging van beroep gedaan aan den Kan didaat tot de H. dienstW. H. Stoffels. De Gemeenteraad van Utrecht heeft zich vereenigd met het rapport der commissie, in zake de oprigting eeuer ge meentelijke gasfabrieknaar aanleiding van een door gasverbrui- kers ingediend adresuit welk rapport wij het volgende over nemenals niet onbelangrijk voor de Leidsche gasverbruikers: //dat de hoofdtrekking van het adres ons voorkomt deze te zijn dat adressanten door //loopende geruchten" in de vrees verkeeren, dat met de oprigting eener gemeentelijke gasfa briek //een industriële spekulatie ten behoeve der gemeente kas" beoogd wordt dat men het //kreëren eener belasting, niet ten laste van de ingezetenen, maar alleen van hen die gazlicht gebruiken" schijnt te bedoelen dat zij zich ten sterkste verklaren tegen het vestigen //van een monopolie onder welken vorm of gedaante ookvoor //het toelaten en dulden van concurrentie. dat zij van het Stedelijk Bestuur hiertoe vragen//in hst belang van alle gasverbruikers" dat (niettegenstaande de op rigting der Stedelijke of meerder gazfabrieken) aan de tegen woordig bestaande gazinrigting worde toegestaan (voor het vervolg op den bestaanden voet) en op dezelfde voorwaarden en bepalingen, het gaz aan particulieren te kunnen blijven leveren." Wat het eerste punt betreft kan men adressanten al dade lijk de meest geruststellende verzekering geven. Reeds in de raadszitting van 1 December 1859 werd de verklaring afgelegddat het doel der Stedelijke fabriek moest zijn goed en goedkoop gaz te verkrijgen geenszins een spe culatie van het Stedelijk bestuur. Maar zij hebben hierbij andere en betere waarborgen dan de individuele gevoelens van de leden des Gemeenteraads in de bepalingen der gemeentewet. Art. 288 stelt met plaatselijke belastingen gelijk en onderwerpt dienvolgens aan dezelfde voorwaarden en bepalingen //alle gelden voor het gebruik of genot van openbare gemeentewerken en inrigtiu- gen en dat van door, of van wege het gemeentebestuur ver strekte diensten." Het leveren van gaz uit een Stedelijke fa briek behoort ouder die dienstenen de heffingen daarvoor mogen tot geen hooger bedrag opgevoerd worden, /.dan noo- dig is te achtenom den betaler, naar evenredigheid van het gebruik of genot dat hij heeft, in de kosten van aanleg, on derhoud of verstrekking van het door hem gebruikte of ge- notene te doen dragen." (Art. 240 en 254). Industriëele spe kulatie is hier derhalve onmogelijk. Evenzoo schijnt //het kreëren eener belasting alléén gaz- verbruikers treffende niet denkbaar." En waartoe zou de raad dit toch op dergelijke indirecte wijze willen, wanneer hij op volkomen wettige wijze, direkt hetzelfde doel zou kunnen be reiken Het gaz toch is een voorwerp van verbruikdat volgens art. 240 der gemeentewetevenzeer belastbaar is als vleesch, jenever, wijn, brandstoffen enz., terwijl een belasting daarop dit vóór heeftdat zij veel gemakkelijker dan op die andere voorwerpen te innen en te controleren is. Evenmin als men nu echter beweren zaldat een belasting op het ge distilleerd onbillyk isomdat die eigenlijk alleen betaald wordt door hen die jenever gebruiken, - terwijl zij, die zich van dat vocht onthoudengezegd kunnen worden daarin niet bij te dragen - evenmin zal men dit by een belasting op het gaz kuunen beweren. Tegen misbruik ook bij dergelijke be lasting is daarenboven door de gemeentewet gewaakt in de artt. 236, 240 en 254." Wordt vervolgd). De Thermometer van Fahrenheit teekeude alhier Woensdag 's avonds te 5 uur 44°, te 8 uur 44°, te 10 uur 43°. Heden Don derdag 's morgens te 6 uur 39°, te 8 uur 41°, 's namiddags te 12 uur 43°, te 2 uur 45° en te 4 uur 40°. Uit Messina wordt berigt dat de troepen die het garni zoen der citadel uitmaaktennaar de eilanden Rouda en Ninda zullen worden overgebragt, om aldaar geinterneerd te worden. De door het geschut vernielde vestingwerken van Gaêta zullen niet weder hersteld wordenmaar tot een staatsgevan genis worden ingerigt. De forten Civitella del Tronto en Pes- cara zullen gesloopt, Manfredoriia versterkt en bij Capua een verschanst kamp opgerigt worden. Prins Napoleon moet den Keizer een memorie hebben doen toekomenwaarin hij hem dsn raad geeft het parlemen- lairstelsel met verantwoordelijke Ministers openlijk te erken nen. Een aantal kiezers uit de departementen heeftnaar men verneemt, den Senaat een petitie overhandigd, waarin zij zich beklagen over den bekenden telegram van het Ministerie van binnenlandsche zaken betrekkelijk de rede van Prins Napoleon. Deze petitie kan gelegenheid geven tot zeer levendige dis- cussiën. Bij de eerste opvoering van de opera Tannhauser van Richard Wagner zijn vreesselijk hooge prijzen betaald voor de plaatsenzoo heeft een Russische Prins 600 francs voor 2 plaatsen in de stalles betaald. De toiletten der dames waren allerprachtigsten de graaf de Mornydie zeer veel kennis van diamanten heeftschatte de waarde der diamantenalleen van de dames, die in de loges op de eerste bank zaten, op 16 millioen. De persoondie bij Montelimart is gearresteerd en voor den beruchten Jud werd gehouden was een tandmeester en is, na zijn identiteit bewezen te hebben, op vrije voeten gesteld. De Bngelsche Economist acht het een groot voordeel voor de ministeriële ambtenaren des Keizerrijke, dat zij verpligt worden de zaak der Regering tegen een hevige oppositie te verdedigen. Tot hiertoe was het Fransch Ministerie niets meer dan een staf van Staatssecretarissen, die doorgaans geen eigen meening haddenzich zeiven als de speelballen huns Meesters beschouwden en door anderen daarvoor gehouden werden. Dit kan, althans in die mate, niet langer zoo blijven, als de Mi nisters het zich tot gewoonte maken de zaak der Regering- als hun eigen aantemerken in een vergadering, waar vrije ge dachten wisseling geoorloofd iszoodat het geen twijfel lijdt of de debatten in de Kamers zullen Lodewijk Napoleon een meer homogeen en beter aaneengesloten Kabinet verschaffen dan hij ooit voorheen had. Z. K. H. Prins Alfred van Engeland zal op zijn reis naai- West Indie en Noord-Amerika de Nederl. West Indische koloniën met een bezoek vereeren. Na een beraadslaging, die vijf dagen duurde, heeft de Wurtembergsche Kamer der afgevaardigden het volgend voor stel ten opzigte van het concordaat met 63 tegen 27 stem men aangenomen: //De Kamer der. afgevaardigden besluit tot de verklaring, dat zij de overeenkomst, den 8 April 1857 met den Pauselijken Stoel tot regeling der aangelegenheden van de Katholieke Kerk gesloten en ter algemeene kennis gebragt, als niet verbindend aanmerktderhalve tegen de uitvoering daarvan protest aanteekent, en het eerbiedig verzoek aan de Koninklijke Staatsregering rigt, uit aanmerking hiervan de verordening van 11 December 1857, betreffende de afkondi ging van die op de aangelegenheden der Katholieke kerk be trekkelijke overeenkomst, buiten werking te stellen en deze aangelegenheden langs den weg der wetgeving des Lands te regelen." Dit besluit, waarbij de tegenstanders van het con cordant het alleen betreuren dat de afscheiding der kerkge nootschappen zich daarin zoo scherp afteekeut, naardien slecht* twee Katholieken met de meerderheid en slechts vier Protes tanten met de minderheid gestemd hebbenis onverwijld aan de Regering medegedeeldin weerwil van bet protest des Mi nisters von Linden, die, terstond na den afloop der stemming zonder dat het reglement van orde hem daartoe eenig recbt gaf, op bitteren toon de voorafgaande mededeeling aan de Eerste Kamer verlangde. Men is benieuwd te weten wat de Regering nu doen zal; wel is vooreerst geen geheele veran dering van Ministerie en stelsel, zoo als in Baden, te ver wachten, maar misschien zal de Minister van Eeredienst, de

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2