Biimenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. vordering? En waaraan is dat te danken? Aan de beginselen van openbaarheid en eigen controle der belanghebbendendooi de Grondwet en de Gemeentewet verwezenlijkt." Wie zal dur ven ontkennen, welke heilzame gevolgen de regeling vau het recht van vereeniging op de vrije beweging en maatschappe lijke meerderjarigheid heeft uitgeoefend? Wie staat niet ver baasd over de verrassende uitkomsten, die de voortplanting van nieuwe staatkundige en staathuishoudkundige begrippen met betrekking tot nijverheid belastingstelsels en andere takken van volksbelang heeft opgeleverd? Z. M. heeft benoemd tot rector-magnificus der Hooge- school te Utrecht voor het academiejaar 18611862 den Hoogleeraar J. A. K. Bovers. Z. M. heeft benoemd bij den prov. staf, tot maj. en prov. adj. in Noordbr. den kap. 1® kl. J. D. Evers, van het 5® reg. inf.; bij den pl. staf, tot kol. en pl. komm. 2e kl. te 's Hertogenboschden luit.-kol. L. Sweemer, van het 5e reg. inf.; tot kol. en pl. komm. 2e kl. te 's Hageden luit.-kol. J. W. C. van Gorkumvan het 3® reg. drag.; tot kap. en pl. adj. le kl. te Neuzen den len luit. F. C. Blees, van het le leg. drag.; bij de inf. bij het le reg. tot kap.'3e kl. den leu luit. W. J. H. G. Keetellbij het 4® reg. tot kap. 3® kl. den le" luit. J. A. Timmermanbeiden van het corpsallen naar anc.; bij het 5® reg., tot luit.-kol. den maj. C. N. Peperkamp, van het 8® reg.; tot kap. 3e kl. de 1® luits. H. C. Mecima, van het corps en 14. F. K. van Overveldtvan het 7® reg. bij het 6e reg. tot kap. 3e kl. den len luit.-adj. A. J. Krafft, van het corps en beiden naar anc.; bij het 8e reg. tot maj. den kap. 1® kl. F. J. A. Esauvan het 6® reg.; tot kap. 3® kl. naar anc. den l®n luit. F. C. Kruyt, van het 3e reg. en den 1®" luit. adj. B. J. V. Vink, van het 4® reg.; bij den grooten staf tot ritmeester 3® kl. naar anc. den 1®" luit. W. G. baron Snouckaert van Schauburg, van dien staf; by de cavallerie: bij het 1® reg. drag., tot maj. den ritm. 1® kl. H. A. Tobias, van het 5e reg. drag.; tot ritm. 3e kl. den 1®" luit. C. L. Scheidier List, van het corps; tot leH luit. bei den naar anc. de 2e luit G. 14. baron Taets van Amerongen van het 5® en F. Ypey, van het 3e reg. drag.; bij het 3® reg. drag., tot luit.-kol. den majoor G. A. Hamming, van het 2e reg. drag. De Staats-Courant bevestigt de bevordering van den luit. ter zee 1* kl. L. G. Broei tot kap. luit. ter zee. Z. M. heeft benoemd tot plaatsv. kantonr. te Hulst mr. W. F. van Deiuse, adv. aldaar; tot notaris te Kampen J. B. van der Dussengriflier bij het kantongerecht aldaar, uit welke be trekking hij eervol is ontslagentot notaris te den HamH. Jonkerscand. te Steenwijk. Z. M. heeft ingevolge de bepalingen der wetten van 28 Aug. 1851. 1°. de volgende hoofd- en verdere oflie, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen vastgesteld op de sommen achter ieders naam uitgetrokken: G. Berg- hauser, maj. en prov. adj. in Noordbrabant, 1300; G. H. B. Thomasset, kol. en plaats, komm. der 2e kl. te Utrecht f 1800; C. Neeteson, luit.-kol. en plaatsel. komm. der 2® kl. te 's Bosch, 1500; C. Keunkap. en plaats, adj. der 1® kl. te Neuzen, 1005; B. L. Bappard, kap. van het 4® reg. inf. f 1050; N. G. Lotichius, kap. van het 5e reg. inf. 1050; J. C. Wegenhuizen, kap. van het le reg. inf., f 1012; H. van der Werf, kap. van het 8® reg. inf., 9902°. toegekend aan den maj. G. Berghauser den rang van luit,.-kol. en aan den luit.-kol. C. Neeteson den rang van kol. Onderscheiden dagbladen uit Amsterdam en elders vermeldden reeds voor lang en enkelen herhalen het heden dat de stoet, die Z. M. den Koning bij zijn komst aldaar zal vergezellendezen of genen weg zal nemenwij kunnen met zekerheid meldendat hieromtrent nog niets bepaalds te zeggen valt. Meerdere zekerheid bestaat er voor het plan van de directie van den stads-schouwburg, om bij het te ver wachten bezoek van Z. M. dezen schouwburg op een buiten gewone en schitterende wijze te doen versierenen dat er aldaar plannen van onderscheidene corporatien, letterk. socië teiten, liedertafels, enz., bestaan, om Z. M. den Koning een buitengewoon feestelijke ontvangst te bereiden. Door de B. C. parochie van St. Michael te Zwolle is aan den bisschop van Esbonawelke vroeger pastoor bij die parochie is geweest, als een bewijs van hoogachting en toe genegenheid een prachtige zilveren lampetkom en kan ten dienste bij het H. Offer, aangeboden. Dit schoon geschenk is versierd met de inscriptie in Gothische karakters: Paro- chia St. Michaelis Episcopo Esbonensien heeft een zwaarte van 2 Ned. pond. Onlangs werd bij de slooping van een huis te Asperen, een kelder opgegravenwaar men gevonden heeft een men- schelijke geraamte. Nimmer heeft er op die plaats een kerk hof gestaanzoodat men zich in gissingen verdiept. Bereids is er dan ook kennis van gegeven aan den officier van Justitie. De, Nieuwe Rotterdamsche Courant behelst het berigt uit Batavia, dat de Gouverneur-Generaal Pahud op den dag van zijn terugkomst uit de Molukken het besluit heeft geteekend, waarbij de directeur der cultures Umbgrove gelast wordtom al de suikercontracten te sluiten met die ondernemers, welke hebben doen blijken van hunne adhesie aan de publiek ge maakte voorwaarde. De Gemeenteraad van Leiden heeft de mededeeling ont vangen dat aan zijn verlangen, om ontheven te worden van de toepassing der bepaling van Art. 10 der Wet van deu 5®" Maart 1852 Staatsblad N°. 45), alleen door de wetgevende magt kan worden voldaandoch dat ten einde een voordragt aan de Statcn-Generaal in dien zin te kunnen indienenhet noodig zal zijn vooraf op een meer uitroërige wijze de gron den uiteentezettenwelke kunnen aangevoerd worden om be doelde afwijking der wet bij uitzondering aan de gemeente Leiden toetestaan. Het betreft een vordering der algemeene commissie van liquidatie van de zaken der voormalige wees- en momboorkamersom rekening en verantwoording benevens teruggave van de in de vorige eeuw uit de kas der Weeska mer in de Stedelijke kas overgebragte gelden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 44°, te 8 ure 42°, te 10 uur 40°. Heden Woensdag s morgens te 6 uur 41", te 8 uur 43°, 's namiddags te 12 uur 46°, te 2 uur 47° en te 4 uur 44°. In de zitting van het wetgevend ligchaam te Parijs heeft Maandag de Minister Magne het door de H.H. Devinck en Da- rimon in de zitting van Zaturdag gesprokene beantwoord. Hij heeft het financieel beheer der regering verdedigdalsmede de verhoogiug. der belasting op den tabakhij verklaarde dat de belasting op de alcohol slechts tijdelijk is en dat de invoe ring van beide belastingen een tijdelijk noodzakelijke maatre gel is, welke, ten gevolge der hervorming in bet belasting stelsel, is in het leven geroepen. Hij rechtvaardigt de supplementaire credieten door de vermeerdering der bezetting van Bome en de expeditien naar China en Syrië. Hij betoogt dat de controle van het wetgevend ligchaam even goed ver zekerd is door het nieuwe als door het oude stelsel J hetwelk evenwel het gebrek had, dat het in de administratie tusscben beiden trad en de regering verzwakte. De Minister erkent, dat de stemming over de begrootiag bij hoofdstukken, waarvan het aantal zou worden verminderdde beide groote belaDgen kan bevredigen: de onafhankelijkheid van het uitvoerend be wind en het belang der Kpmer om de uitgaven te onderzoe ken. Het is een teedere en moeijelijke kwestie, maar die eeu gezet en ernstig onderzoek waardig is. De regering hecht aan een volkomen afscheiding van magt tusscben haar en de Ka mer, maar zij weigert om de zaak te overwegen of een vol gende zitting de aangeduide combinatie tot een gunstige uit komst kan leiden. Levendige toejuichingDe Minister gaat de verschillende budgetten na welke sedert 1850 zijn inge diend, en toont aan dat het te kort voor 1860 zal zijn 100 millioen, waardoor hij het totaal der te korten brengt op 985 millioen welke tot een veel lager cijfer zullen worden gebragt door de 'middelen, waarover de wet aan de regering de be schikking overlaat. De heer Gouin zegt, dat hij tegen de 11 en 12 zal stemmen. Hij betoogt, dat men tot leeningen

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2