N°. 326. Donderdag 21 Maart. A0. 1861. Het Nieuwe Ministerie. III. LEIDXIlHIIAtiltLAI). Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nomipera Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag eehtends 4 de everige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'tmorgens te7 u. 55 ra., 'smiddagste 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 ui., 'savondB te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand, RijUs-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 2t-7 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 8—9a nu.. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalds tijden. - Burgemeester eit WethoudersMaandag en Donderdag *2 1 i uur. - Commissie van Fabricage, Dingsdag t« 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. Kantuor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelij k» van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; - van Zegel, Registratie dagelijks van 8>4, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Een Thorbeckiaanseh ministerie zonder Thorbeeke schijnt sommigen een onding; maar geeft in onze schatting geen grond, om van dat Ministerie niet te verwachten wat met de constitutionele beginselen, door Thorbeeke beleden en beleefdovereenstemt. AI maakt de heer Thorbeeke geen deel van het Ministerie uitzooals het thans is zamen- gesteld, zal de rigting geheel zijn in zijnen geest en het Be wind worden gevoerd, zooals het wa3, toen het in April 1853 werd geschorstten gevolge, niet van een volkswaan ran een enkelen dag, maar van intrigues, die een deel der natie tot waanzinnigheid hadden geleid, omdat de rede verduisterd werd door prikkeling der godsdienstige hartstogten, door het aanroeren van snarendie, eenmaal in beweging gebragt trillen en trillen blijven, totdat zij, afgemat en na overspan ning onbruikbaar, alle veerkracht hebben verloren. Het pro gramma van het April-Ministerie is een reelbeteekenend feit en in 's lands historiebladen zal het merkwaardig blijven, omdat, wat er op gevolgd is getuigt van de onweerstaanbare kracht van een beginsel, dat geworteld is in de overtuiging van een grootvan een eerlijk en braaf man. Het lot van dat programma, toegejuicht voor een wijle tijds door het grootste deel der natieis wel een opmerkelijk en bemoedi gend feit voor allen, die eenmaal tot een in meerder of min der mate onderdrukte minderheid hebben behoordwant de waarheid en het recht zullen eenmaal zegevieren. Dat pro gramma, gelijk al de daarop gevolgde verklaringen van rege ringsbeginselen door de afwisselende Ministeriën of de ver schillende leden van Ministeriën afgelegd of geopenbaard, alles is afgestuit op de onoverwinnelijke kracht der consti tutionele beginselen, hoe ook bestookt door wapenen, die het tuighuis van reactionnaire of clericale politiek nog be waart. Onwillekeurig zijn de heftigste tegenstanders bezwangerd met den gee8t der vrijzinnigheid - zij die zich gematigd politiek noe men en welligt nog veel meer zijdie den door weinigen goed be grepen naam van antirevolutionair voerenbetreden in hun maatschappelijk leven het pad der vrijzinnigheid, dat door den heer Thorbeeke is aangelegd. Men treft bijv. geen enkele regeling van kiesbevoegdheid of verkiezingen aan dan die ge schoeid is op de leest der kieswet. Op Protestantsch ker kelijk gebied neemt de partij in kracht toe, die het beginsel du .•eehtstr«ekv-he verkiezingen wil toegepast zien. In zaken van handel, landbouw en nijverheid worden de vrijzinnige, of wil men thorbeckiaansche beginselen onder allerlei rangen en standen gehuldigd. De werking der organische wetten, door hem in het leven geroepen, is buiten eenig bezwaar; - ter wijl die wetten waarvan opvolgende Ministeriën zich het vader schap mogen toekennen, - zoo als: de armenwet en de onder wijswet, - dagelijks stof geven tot ernstig beklag, omdat zij het karakter dragen van hun tijd, de neiging om de thor beckiaansche beginselen met de zaken van kerkelijke heersch- zucht te vermengenwaaruit niet dan een misgeboorte te wach ten is. - Meer en meer begint men dat intezien en naar waarheid wordt bij een terugblik het volgende opgemerkt: "Slechts een dertiental jaren zijn er verloopendoch zie het onderscheid: wisten de burgers, toen wat er verhandeld werd Wisten de raadslieden zei ven waarom, ja waarover zij stemden? Kenden de ingezetenen het cijfer der begrootingde splitsing der uitgaven, de bronnen van inkomsten? Wie controleerde het armwezen en de telkens klimmende subsidiën Wie de door gaande toeneming der brood- en vleesehbelasting? Niemand: men zeide elkander gemeenplaatsen na over de Hollandsche weldadigheid (goedgeefschheid) en ons schrander uitgedacht stel sel van belastingenwaarin ieder betaalde zonder dat iemand het bemerkte! Was men wakker op het verkeerde der theorie, om belastingen op eerste levensbehoeften te heffen op hetzelfde budgetwaarop men jaar op jaar de zware sommen voor uit- deeling van levensbehoeften bleef uittrekken, ofschoon men te vens met struisvogels-zelfvoldoening bleef volhouden, dat wij geen publieke armverzorging kendenen vooraldat men hier die verderfelijke poortaxe miste! - En wie zou thans dat vo rige stelsel durven verdedigenen wat wordt er niet bejytmfgiï'?"".— en wat wordt er niet aan subsidien ingekort! En iy'dat alles niet in de beurs der ingezetenenen bepsalde /tcnnómisch

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1