N°. 324. Maandag 18 Maarl. A°. 1861. Binnenlandsch Nieuws. LE1D8GH D A li It Dez« Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden ƒ1.96, en fraaeo per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhtge, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. "6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 in.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochteads 4 u., de overige werkdagen au.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postkusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat:'smorgens te7 u. 55 m.,'smiddags te 12 u.,'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savouds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Ri^ks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks-van 89a uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeesterdagelijks te 10 uur. - Bureau der Flaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente- Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgens van 910 uur. I4.ant.cor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'i Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot attaché bij het Nederl. corps diplomatique Mr. M. W. baron du Tour de Bellinckhave en tot kap. 3e kl. bij het 1® reg. vestingartillerie den len luit. Jhr. C. J, Speelman voorts op non-activiteit gesteld den kap. H. V, Boesses van het 3® reg. inf. Z. M. de Koning heeft den baron von Wrangel,2®H luit. bij het 2e reg. dragonders der Pruissische gardetot ridder der orde van den Eikenkroon benoemd. De gewone audientien van den Minister van Koloniën zullen plaats hebben de» Woensdags, des namiddags ten één ure. Maandag aanstaande zal naar men verneemt bij Z. M. den Koning een gecostumeerd bal plaats hebben. De staf en het depot van het 7® reg. inf. zullen met Mei niet te Haarlem gevestigd worden, uit hoofde in de door bet gemeentebestuur ter huisvesting aangeboden localen niet meer dan 75 man zou kunnen worden geplaatst. Naar wij vernemen zijn de heeren Yalois en Jahn, door heeren Burgemeester en Wethouders van 'sHage, tot direc teuren benoemd van den Kon. Franschen Schouwburg aldaar, gedurende het aanstaande tooneeljaar 1861/1862 zullende er voortaan op dat tooneel opera's-comique en vaudevilles wor den opgevoerd. De gemeenteraad van Haarlem heeft aan kerkmeesteren der Herv. gemeente aldaar voor f 800 afgestaan de dusge naamde regeringsbanken in de Ned. Herv. kerken en tevens het recht, om dergelijke banken in de kerken te bezit ten indien het mogt blijkendat de burgerlijke gemeente zoodanig recht had. Uit Utrecht wordt berigtdat de bijdragen van min vermogenden en van den burgerstand tot het aanbieden van een statenbijbel aan den Koning reeds zoo ruim zijndat er besloten is die gelden voorloopig bij een Bankierskantoor aldaar tegen behoorlijke rente te beleggen. Aan de stads waag te Delft zijn in het afgeloopen jaar gewogen: 1185/4, 29,505/8, 5823/16 vaten en 142 potten boter, te zamen inhoudende 698,590 Ned. 8, en 2419 sta pels kaas, wegende 697,261 Ned. 8. In dat jaar zijn van daar mtt certificaat van oorsprong uitgevoerd naar Java 215,318 Ned. 8 boter en 10,027 Ned. 8 kaas. Het tweede feit, dat het kortstondig bestuur van het dep.'van koloniën door den lieer Cornets de Groot kenmerkt, (zie ons vorig' N°.) betreft de voldoening aan de rechtma tige grieven van den voormaligen W. I. ambtenaar, A. Hal- berstadt, die, slechts gedeeltelijk in zijn eer hersteld, ge durende meer dan 20 jaren herhaaldelijk vruchtelooze pogin gen tot herstel van aangedane verongelijking en vergoeding van toegebragte schade had aangewend, waaraan nu en dan slechts schoorvoetende gehoor was verleend. Na een grondig onderzoek van hetgeen met dien ambtenaar had plaats gehad, heeft de Minister Cornets de Groot zich genoopt gevoeld Z. M. voortedragen den heer Halberstad toetekennen een jaarlijkscli pensioentot het bedrag van het hem sedert de laatste jaren verleende wachtgeld en een gratificatie tot ver goeding van het gemis eener billijke tegemoetkoming uit de koloniale kas benevens aanspraak op pensioen aan zijn na- telaten weduwe. Beroepen bij de Nederd. Herv. gemeente te Koedijk Ds. P. A. Swart te Calantroog. Aangenomen het beroep naar IJsselmuiden door Ds. J. A. P. Bis Lambers, die bedankt heeft voor 't beroep naar Zeerijp, even als Ds. G. J. Sijpkens te Anjum voor dat naar Ee. In de vergadering van 11. Donderdag heeft het bedoelde lid der Leidsche afdeeling van fabriek- en handwerknijver heid vervolgens doen uitkomen het belang der industriëeleu in verband met de bestaande belastingen en herinnerdwelke blijken van belangstelling waren betoond bij gelegenheid, dat een hoofdelijke omslag tot een aanmerkelijk bedrag werd ge heven naar de grondslagen der kadastrale huurwaarde van de gebouwde eigendommenwaartegen men in der tijd hevig in verzet was gekomen, ofschoon nog altijd die ongelijkma tige drukking, een gevolg van de bestaande kadastrale taux- atien, was bestendigd in de voortdurende heffing der grond belasting voor het Rijknaar denzelfden maatstaf maar tot een minder bedrag. Alzoo genaderd tot de beschouwing van het stelsel der belastingenzooals die te Leiden voor het Rijk en de gemeente werden geheven wees hij op den last, die op de nijverheid bij uitsluiting rust, daar, terwijl het maxi mum der huurwaarde van de woonhuizen 900 bedraagt, de fabriekgebouwen onmisbaar voor de uitoefening-der in-**' dustrie, in huurwaarde klimmen tot ƒ1200, zoodat s^ij, die hdn inkomen daaruit genieten, buitengewoon belast zijn boven hen, die hun inkomsten trekken uit hypotheken landerijen of effec^ ten. In het algemeen stnnd de quota voor de provincie

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1