Buitenlandsch Nieuws. luisterden niet naar zijn goeden raad en bleven spekuleren op Needstaat's domheid en kwalijk begrepen vaderlandsliefde. Maar zie, Needitaat had kinderen. En naar mate deze groot werdenbegonnen zij aan papa te vertellendat zij van Econo hadden gehoord hoe veel meer geld papa van zijn goed kon makenals hij dat niet naar zijn vaderland liet brengen, maar het ginder verkocht; dat papa in allsn ge valle geen 125 behoefde te betalen voor 't zelfde, dat een ander voor '75 gedaan kon krijgen. Toen de raadslieden van Needstaat die nieuwbakken wijs neuzen alzoo hoorden kakelenriep de een dat die kleuters zich daarmee niet moesten bemoeijende ander dat ze wel wijeer zouden worden met den tijd en men ze dus maar moest laten praten; een derde dat cij papa arm zouden maken met hunne geleerdheiden dat die nieuwe leer van Econo het geheele huishouden van Needstaat in de war zou helpen etc. Het spreekt van zelf dat Hanpg en zijn parasieten - en deze zgn door de uitdeeling der gunstbewijzen van Need staat niet gering in aantal - met de raadslieden van Need staat volkomen instemden en die lastige kinderen van zijn weldoener tot zwijgen zochten te brengenof wel op geheim zinnige wijze zich trachtten te wreken. Papa begon intusschen langzamerhand te begrijpendat zijn kinders en Econo niet zoo geheel ongelijk hadden't was dan ook te duidelijkin allen gevallemen kon hun toch eens een enkelen keer pleizier doen, dan zou ook al dat gemaal aan 't hoofd zijner raadslieden voor een tijd wat tot rust komen. Needstaat liet dus Hanpij onlangs, in 't begin van dit jaar, bij zich komen en gaf hem last om nu voortaan niet meer 125 maar slechts 110 te betalen voor de schepen die zijn goed zouden overbrengen. Needstaat kon nu aan aijn kinders zeggendat hij op die wijze toch circa 9 ton gouds - Needstaat is iemand die veel zaken doetal is hij geen koopman - in zijn zak had gehouden. Hanpij boog, trok een zuur gezigt en gehoorzaamde. Kunnen R. en E. en D. en E. en R. en IJ zich over die vrachtvermindering beklagen? Neehze hebben er geen reden toe. Econo heeft hen im mers gewaarschuwden dat die 9 ton nu uit hun zak en in dien van hun principaal blijvendit is immers een bewijs dat Needstaat verstandiger begint te worden. Bovendien, ze blij ven toch nog altijd 35 meer verdienen aan Needstaat per Hanpij dan ze van anderen kunnen krijgen. En al betaalt Needstaat, domme kerel als hij nog altijd is, thans 110, terwijl de markt 75 is, toch zijn R. etc. in zak en assche. Dat komt er van die kunstjes, het is hun eigen schuld;' waarom hebben ze niet geleerd op eigen beenen te loopen in plaats van altijd troost te zoeken bij Hanpijden wel haast versleten zaakwaarnemer, en te klagen bij Needstaat, dien dommen principaal. Daar zgn er echter in den lande, die de kinderen van dezen gelukwenschen dat papa eens naar hen heeft geluisterd en getoond dat hij enkelen niet langer zoo uitsluitend en tot hun eigen schade wil blijven bevoordeelen. Een ondeugende schalk ging zelfs zoover, dat hij aan Hanpij voorspelde, dat deze op dien weg wel eens gedaan kon krij gen ('t geen Hanpij magtig onaangenaam vond), terwijl hij aan R. en E, en D. en E. en R. en IJ beterschap toe- wensqhte, vooral door onthouding van kunstmiddeltjes. Donderdag 11. werd door de Leidsche afdeeling der Ver- eeniging ter bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederland een gemeenzaam onderhoud beproefd over het verband van het bestaande stelsel van rijks- en plaatselijke belastingen te Leiden met het belang der nlijverheid. Het lid der afdeeling, dat daartoe het voorstel had gedaan vingaan met de herinnering, dat dit onderwerp in hoofdzaak uitdrukt wat de algemeene vergadering van I860 onder de punten van beschrijving door Leiden voorgesteld heeft opgenomen in de volgende vraag //De bevordering van nijverheid staat in een onafscheidelijk verband met de opheffing der belemmeringen, die haar ver hinderen om tot een vrijen en normalen toestand te geraken. De nijverheid mag geen privilegiën eischen maar ook niet boven andere takken van volkswelvaart worden bezwaard. Het is een betreurenswaardige ervaring, dat de nijverheid nog niet het bewustzijn omdraagt van hetgeen w erkelijk haar belemmert. Wat kan er gedaan worden, om de nijverheid in het alge meen tot zelfbewustheid te doen geraken van hetgeen zij be hoeft en bezitcm zonder protectie de buitenlandsche concur rentie te kunnen weêrstaan Waarin bestaan hoofdzakelijk de belemmeringen, die elke industrie en allen te camen ondervinden ven welke middelen zijn er dienstig om haar daarvan te verlossen 't Lag niet in de bedoeling van dat lid, om het gemeen zaam onderhoud te leiden naar het gebied van staathuishoud kundige beschouwingen maar wenschtehij dat practische man nen uit hunne eigenen ervaring of zoude tegenspreken en bestrij den of aanvullen en ondersteunen, wat hij in de vlugtige behandeling van die vraag denkt aanteroeren-• ofschoon hij den hoogsten prijs stelt op de toenemende belangstelling in de kennis der staathuishoudkunde, ten einde heldere en juiste begrippen te erlangen over den toestand der maatschappij en hare behoeftenzoodat hg zelfs niet minder nut en voor deel verwachten zou van wekelijksche volksvoorlezingen over die wetenschapin betrekking tot de nijverheid, als nu sedert efcn groot Aantal jaren plaats had ten aanzien van de volks voorlezingen over schei- en landhuishoudkunde. Dt staathuis houdkunde is niet alleen nuttig voor hendie aan het be stuur van landgewest of gemeente deel zullen nemenmaar Ook voor hendie bestuurd of geregeerd wordenin hun persoonlijk belang. Wordt vervolgd). De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's avonds te 5 44", te 8 urs 37°, te 10 uur 34®. Heden Vrijdag 't morgens te 6 uur 43*, te 8 uur 44*, 's namiddags te 12 uur 46°, te 2 uur 49° en te 4 uur 47°. De Minister van Oorlog te Rome heeft tot de Pause lijke zouaren een proclamatie gerigt, waarin hij hen ontslaat tfan hun eed en hun de vrijheid geeftom naar hunne haardsteden terugtekeeren. Zoo zij echter willen blijven, mos ten zij op alles voorbereid zijn. Men schgnt te Rome nieuwe demonstratien te verwach ten ten gunste der aansluiting bij Sardiniëterwijl men er de komst van Piemontezen dagelijks te gemoet ziet. Aangaande het verblijf van Frans II te Rome wordt verhaald dat de kardinaal Barbami, een bloedverwant van den Paus, dezer dagen bij hem een bezoek afgelegd en hem bij die gelegenheid bepaald afgevraagd heeft, tegen wanneer hij voornemens was uit Rome te vertrekken waarop de kardinaal niets anders ten antwoord kreeg dan, //ik wilde u juist dis zelfde vraag doen." Men zegt, dat de generaal Bosco en andere Koning Frans getrouw gebleven generaals zich naar Napels begeven, daar zg zeer ontevreden zgn over de wijze, waarop zij door hem zijn ontslagen. Men spreekt van een brief door Bosco aan zijn familie gesehreven, waarin hij schrgft: *de Koning heeft mg ontslagen en afgescheept als een lakei; maar het is mijn eigen schuld; ik had behooren te bedenken dat ik van een Bourbon geen ander bewijs van erkentelijkheid verwach ten kon," Heden is het de dag, waarop, als naar gewoonte, door den Paus de zoogenaamde gouden roos, welke door hem aan een souvereine vorstin te zijner keuze wordt aangeboden plegtig worden gewijd. Men gelooft, dat Pius IX ditmaal de roos zal geven aan de Koningin van Napels, de moedigeen standvastige echtgenoot van Koning Frans II. Het legercorps van Garibaldi wordt weder georganiseerd; de ex-dictator zal weldra bet eiland Caprera verlaten. De Oeaterr. Ztg. meldt, dat de Podesta van Venetie, graaf Bembo, door den Keizer zeer minzaam is ontvangen en van Z. M. de verzekering heeft ontvangen, dat aan de wen- schen van Venetie gehoor zal worden, verleend. Te Weenen is sprake van sen ophanden zijnde gedwon= gen leening ten bedrage van 300 millioen florijnen ofschoon men weet, dat zelfs door middel van dwang die som moeije- lijk zou zijn bijeentebrengen en in hst geheel niet, wanneer Hongarije er zich aan onttrekt,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2