A0. 1861. Zatui'dag 16 Maart. N°. 323. Biimenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Dezs Courant verschijnt alken dag, ba- halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.8Ö in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. S m.; 4 n. 47 m.j 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat'smorgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u, 45 m., 'savonds te 8 u. 10 ra. Oost-Indische Laodpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijke-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89j- uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. •Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag te 11 uur. - kommissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie ia open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. -De Gemeente'Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 's morgens van 910 uur. Kantoor der Plaatselijke Aocijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der Lo- en Uitgaande Rechten en Acoijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uur; --- van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot mededirecteur van de Nederl. Bank den heer Jan van Heukelomtot seeretaris-generaal bij het dep. van koloniën den referendaris J. P. Feithtot raad adviseur N. C. Mulder en Jhr. I. J. Bammelman Elsevier; tot referendaris de hoofdcommiezen H. F. Krabbe en Jhr. F. E. M. van Alphentot hoofdcommies dc commiezen J. W. F. van Hoorn en G. H. E. J. Boswelvoorts pemioen verleend aan den gen.-majoor J. Scheltus, gouv. der kon. mil. Academie, met rang van luit.-gen. en in dient plaats benoemd den kolonel Z. P. C. van Orerstraten tot gen.-maj. en gouv.; tot kap. bij het 3® reg. inf. den l®n luit .-adjudant F. J. G. W. Leer». De Ministers van Finantien en voor de zaken der Her vormde Eeredienst enz., hebben kennis gegevendat door hen, eiken Donderdag aan het locaal van die departe menten zullen worden ontvangen diegenenwelke hun over zaken gezegde departementen betredende, wenschen te spreken. Men verneemt, dat weder even alt ten vorigen jare ook de legerplaats te Waalsdorp nabij 's Gravenhage gedurende de drie aanstaande zomermaanden door de kompagniën van de verschillende regementen vestingartillerie afwisselend zal betrokken wordenom aldaar practische artillerieoefeningen te houden. Alleen de rijkskweekschool voor schoolonderwijzer» te 's Hertogenbosch zal, naar men verneemt, in den loop van dit jaar worden geopend, terwijl die te Groningen en te Haarlem later eerst in werking zullen treden. De gemeenteraad van Zaltbomrael heeft benoemd tot gemeente-architect A. Steurs, thans te Wageningen. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond ten tooneele worden gevoerd de opera comique l'Etoile du Nord, muziek van Meijerbeer, De korte tijd, waarmede de heer Cornets de Groot met het bestuur van het dep. van koloniën is belast, zal gekenmerkt blijven door een en anderen maatregelgetuigende van zijn rechtvaardigheid, om aangedane verongelijkingen en toegebragte nadeelen te herstellen en van zijn zucht om de gezonde begrippen van staathuishoudkunde, waar zij strekken om liet belang van den Staat te bevorderen zonder eenige aarzeling of voorbehoud toetepassen. - Wat het laatste punt betreft, deelen wij mede, wat de Utrechtscbe Courant zoo duidelijk en bevattelijk heeft voorgesteld in het volgende stuk, dat blijkbaar onder Needstaat ons rijkonder Hanpy de Ned. Hand. Maatschappij en onder Econo de staatseconomie be doelt. Het eerste punt zal later volgen. De domme Principaal en de versleten Zaakwaarnemer Mijnheer Needstaat heeft groote bezittingen aan de andere zijde van den Oceaan. Deze bezorgen hem jaarlijks minstens 14/m., welke hij best kan gebruiken om rond te komen in zijn huishouden en zijn schulden te betalen uit vroegeren tijd. Maar, die 14/m. komen langs eon gansch bijzonderen weg in zijn beurs. Immers de producten dier ovsrzeesche bezittingen worden niet op de plaats zelve, maar in Needstaats vader land verkocht. En daar nu die producten derwaarts moesteu opgevoerd wordenbood een zekere mijnheer Hanpij daarvoor zijn goede diensten aan. 't Spreekt van zelf dat Hanpij zorg droeg hier garen bij te spinnen. Hij zelf deed van tjjd tot tijd wel eens wat in de katoen, en de booze wereld zeide, dat op die wijze 't een het ander moest goedmaken. Needstaat nam Hanpij's voorstel met beide handen aan en meende zijn vaderlandsliefde niet beter te kunnen toonen dan door te bedingen dat Hanpij uitsluitend vaderlandscha schepen zou gebruiken voor dat transport en wel tegen een vraeht, die in verhouding stond tot hetgeen andere kooplie den betaalden, als 125 tot 75. Van daar, dat Hanpij als agent van Needstaat bij K. en E. en D. en E. en R. IJ., als eigenaars of deelhebbers in vaderlandsche schepenhoog stond aangeschreven. Deze allen vereerden Hanpij om die hooge vracht en prezen Needstaat, want zij steunden op de goede gunst der zaakwaarnemers en op de bescherming van den principaal. En die steun was zoo stevig, die bescherming van zooveel beteekenis, dat zij bij kans geen moeite dedenom ook nog langs anderen weg wat te verdienen. Needstaat zou hen wel helpen, als zij met Hanpij maar op een goeden voet bleven. Toch werden ze door een zekeren Econo, die het goed met hen meende en groote vermaardheid bezat, hoejseldvei- nigen hem begrepenherhaaldelijk gewaarschuwd voor die kunstmatige hulp au voor dat gunstbetoon. Hanpij's princi-, paal, sprak hij, zal eens wijzer worden en alstdan da zaak waarnemer gedaan krijgt, wat blijft dap o|«t? Maar zq

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1