Binnenlandsch Nieuws. Buitenlandsch Nieuws. Het nieuwe Kabinet is derhalve blijkbaar geen gemengd Kabinethet iszal de heer Betz zeggeneen Ministerie Thorbecke, zonder Thorbecke, een Thorbeckiaansche romp, zonder hoofdhet is wel ondenkbaar, dat dit Ministerie bij de behoudende partij ondersteuning zal vinden in de Kamer of bijval daar buiten." Z. M. heeft Mr. I. S. Lotsygewezen Minister van Marine, benoemd tot Minister van Staat en den heer Eugène Lacomblé, beeldhouwer te 's Hage, tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. de Koning heeft tot ridder van de orde der Eiken kroon benoemd den heer L. Hanedoeskunstschilder te 's Hage. Wij vernemendat de heer Alexander Loudongeboren in Schotland, gehuwd met een Nederlandsche vrouw, sedert 1815 tot 1824 op Batavia, in Oost-Indie gewoond heeft en dat hij bij Koninklijk besluit van 17 September 1825 n°. 107, is genaturaliseerd. Uit dat huwelijk zijn vier kinderen geboren, waarvan een der zonen is de heer Mr. J. Loudon thans be noemd tot Minister van Koloniën. In een zaakdie Zaturdag voor het kantongerecht te Delft werd behandeld, deed zich een gewigtige vraag van staatsrecht voor. Bij een politie-verordening in die gemeente is aan goud- en zilverkashouders o. a. onder strafbedreiging de verpligting opgelegd, om gouden en zilveren voorwerpen, door hen van andere personen gekochtgedurende drie dagen te bewaren. Een kashouder te dier stede nu had binnen dien termijn een door hem gekochte ketting weder verkochtzon der daarvan aan den Commissaris van politie te hebben ken nis gegeven. Hij werd nuop grond der bestaande verorde ning, gedagvaard. De gedaagde beweerde, bij monde van zijn raadsman, Mr. Jac. van Gigcho. a. dat de gemeenteraad van Delft onbevoegd was dergelijke bepalingenwaarbij de eigendom zoodanig werd beperkt, bij plaatselijk reglement vasttestellen.als zijnde dit in strijd met het staats- en het burgerlijk recht. Uit Amersfoort wordt berigt, dat de kantonrechter aldaar den ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Stou- tenburg heeft ontslagen van alle rechtsvervolging, ter zake dat hij de geboorteacte van zijn kind zelf heeft opgemaakt. Deh 6 dezer had te Schiermonnikoog de veiling plaats van wijnen, afkomstig van de lading van het verongelukte schip Gijsbertlia Wilhelmina, kap. F. L. Pribé. Niettegen staande den hevigen storm waren er vele gegadigden niet aileen uit Holland, Groningen en Friesland, maar zelfs uit Bremen Harburg enz. De opbrengst is dan ook zeker verre boven de verwachting van deskundigen geweestdaar de oks hoofden door elkander van 90 tot 123 hebben opge- bragt, buiten den Rijks- en provincialen accijns. De wijn zelf was afkomstig van de huizen Dircks et Fils en Klepper et Cie. te Bordeaux, en van de gewassen 1858 en 1859. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te's Hage zal Donderdag avond door het Italiaansch operagezelschap van Amsterdam worden opgevoerd de opera Rigoletto. De Nederlandsche Handelmaatschappij heeft in veiling aangeslagen te Amsterdam op 5 April 847 v. en 1482 b. Ceylon KoÖij en op 11 April 159 v. kokosolie en 12,948 kokosgaren. Uit het verslag van de stichting van het Gymnasium Willem III te Batavia zien wijdat men in onze O. I. volks plantingen een krachtige hand heeft geslagen aan de zorg voor opvoeding en onderwijs ten behoeve van de Europesche jongelingschap aldaar. En terwijl men in Nederland nog steeds reikhalzend blijft uitzien naar een wettelijke regeling der in stellingen voor middelbaar onderwijsheeft de Indische re gering zich dat belang aangetrokken op een wijzedie ge tuigt van hare zuchtom te gemoet te komen aan de bil lijke wenschen der Europesche bevolkingom van regerings wege een stichting in het leven te roependie voorzien kan in de behoefte van een deugdelijke en doeltreffende opleiding tot het hooger onderwijsdat alleen in het moederland kan worden verkregen. Tot de stichting heeft Z. M. bij kabi netsbeschikking van 19 Januarij 1859 rnagtiging verleend en op de begrooting der koloniale uitgaven de vereischte gel den jaarlijks tot een aanzienlijk bedrag beschikbaar gesteld. Die instelling heeft tot doel de zedelijke verstandelijke en ligchamelijke ontwikkeling der aan haar toevertrouwde jon gelingen en is bestemd voor de opleiding zoo van hen, die naderhand tot de lessen op de Hoogescholen of op bijzon dere Academiën wenschen toegelaten te worden als van hen die zich door een beschaafde opvoeding willen voorbereiden om met nut werkzaam te zijn in maatschappelijke betrekkin gen waarvoor het bezit van eenig academisch praedicaat geen vereischte is. Zoowel externes als internes worden op genomen. Het Reglement, door de Indische regering den 21 October 1852 goedgekeurd, getuigt van de groote zorg om het on derwijs in talenwetenschappen en fraaije kunsten in ver houding te brengen tot het bovengemelde doel en de deug delijkheid door een goed gekozen, billijk bezoldigd en voldoend personeel van docenten te verzekeren terwijl de voor waarden van toelating voor de leerlingen tot een ijverig ge bruik maken van deze uitmuntende gelegenheid zullen uitlokken. Het verslag der plegtigheid van het leggen van den eer sten steen van het hoofdgebouw op 27 November 1860 levert een treffend bewijs op van het groot belang, dat de Indische regering in deze inrigting stelt. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 's avonds te 5 43°, te 8 ure 40°, te 10 uur 37°. Heden Woensdag 's morgens te 6 uur 35", te 8 uur 37°, 's namiddags te 12 uur 45°, te 2 uur 42° en te 4 uur 43°. In de zitting der Kamer van afgevaardigden te Turin heeft de tijdelijke voorzitter, de heer Zonolizijn zetel aan den heer Ratazzitot definitief president benoemdoverge dragen. Hij sprak daarbij eenige woorden en gaf de hoop te kennendat weldra geheel Italië onder één scepter zal wor den gebragt, en dat Rome de hoofdstad van het rijk en de zetel der regering zal zijn hij sprak op roemrijke wijze van Garibaldi, en eindigde met zijn vertrouwen te kennen te ge ven, dat Venetie eerlang vrij zal zijn. De heer Ratazzi aan vaardde het voorzitterschap met eeu redewaarin hij aan prins Napoleon lof toezwaaideen tevens herinnerde aan de motie door den heer von Vincke in het Pruissische huis der afgevaardigden gedaan. Hij weidt uit in den lof van Gari baldi jen geeft zijn vertrouwen te kennendat de kwestien van Rome en Venetie weldra zullen worden geregeld. Daarna heeft de graaf Cavour een wets-ontwerp ingediendstrekkende om het koningrijk Italië aftekondigen. Hij zeide: Italië vol tooit thans zijn werk; het is één door zijn wetten, door zijn instellingenzoo als het één was door zijn oorsprong en zijn taal. Bij de opening van het Parlement hebt gij Vic tor Emanuel begroet met den titel, welken Italië, van Turin tot Palermohem heeft toegekend. Gij zult dien titeleven als de Senaat, door uwe eenparige stemmen bevestigen. De Courier Mercantile zegt, dat de Engelsche gezant bij het hol van Turin instructien heeft ontvangen van zijn re- gering, om Victor Emanuel te erkennen als Koning van Italië zoodra hij als zoodanig door de beide kamers zal zijn geproclameerd. Volgerts bijzondere berigten uit Rome zou de Paus bij een eventueel vertrek van de Fransche troepen voornemens zijn alle Romeinsche corpsen te ontbinden en zich dan naar de St. Pieterskerk begevenom de groote ex-communicatie over Victor Emanuel uittespreken en in die gewijde plaats verder de gebeurtenissen aftewachten. De berigten uit Venetie luiden vrij oorlogzuchtig. On derscheidene Franschen, die dezer dagen Venetie hebben be zocht, verklaren, dat het voor Oostenrijk ten eenemale on mogelijk is aldaar op den duur zulk een massa troepen te onderhoudenalthans op dit oogenblik zijn er meer soldaten dan ingezetenen. Eenige duitsche prinsessenaan wier hoofd zich bevinden de Koninginnen van Hannover en van Wurtemberg, hebben een lauwerkrans doen vervaardigen die aan de Ko-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2