N°. 319. Dingsdag 12 Maart. A°. 1861 Binnenlandsch Nieuws. LEIDSCH DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor eiken regel Zes Cents, behalve 35 Cents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.; 9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te7 u. 55 m., 'smiddags te 12 u., 'snamiddags te 3 u. 45 m., 'savonds te 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triest, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maaud. Rijl.s-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donderdag to 11 uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks van 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. De Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 9—10 uur. Kar-.toor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- en Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 91 uur en van 36 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag eu Donderdag van 92 uur; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft benoemd tot Kommandeur van de Eiken kroon den heer D. G. Muller, eervol ontslagen Secretaris- Generaal bij het dep. van Marine. Z. M. heeft benoemd tot procureur bij de arr. recht bank te Heereveen Mr. E. J. M. Canter Cremerstot no tarissen te Gouda P. M. Mont^n en te 's Hage E. Campbell en J. E. Andries, cand. notaris en tot len luit. bij het 1® reg. dragonders den 2®n luit. J. Dijckmeester. Z. M. zal nu weder stoffelijke blijken van hoogachting en erkentelijkheid ontvangen, een Haagsch, een Deventersch en een Utrechtsch blijk. - Een gedenkpenning, een stand beeld en een Statenbijbel- ziedaar de onderscheiden plan nen die er bestaan om aan Z. M. een bewijs te gevendat strekt tot onderpand van de loffelijke gezindheden der natie. Ook wordt nog voorgesteld de vervaardiging van een schil derij, lang 20 en hoog 16 voet, voorstellende de jongste rampen en den Koning te midden der ongelukkigen en hen zedelijk en stoffelijk troostende. Een ander misschien zal het beste bewijs achten te bestaan in een adres aan de Tweede Kamer, om het inkomen der kroon aanzienlijk te verkoogen. Vrijdag 11. is voor de arr. rechtbank te 's Gravenhage een zaak behandeldwaarin zich onderscheidene niet onbe langrijke rechtsvragen voordeden. Twee personen hadden zich gewend tot den ambtenaar van den burgerlijken standmet verzoek hun voorgenomen huwe lijk te voltrekken. Die ambtenaar maakte echter zwarigheid om aan dat verzoek te voldoenhoofdzakelijk op grond daar vandat in eene der overwegingen van een vonnis, door eene andere Regtbank bij verstek en zonder getuigenverhoor gewezenen waarbij een vroeger huwelijk van een der twee personen ter zake van overspel werd ontbondende naam van den ander voorkwam als medepligtige daaraan. De amb tenaar werd door die twee personen voor de Regtbank gedag vaard, Nu deed zich in de eerste plaats de vraag voor: 1°. wat beteekent het woord //medepligtig" in art. 89 B. Wb. Voor de eisckers werd beweerd, dat dit alleen kon bedoelen, dengeendie bij vonnis van den strafregter als medepligtig aan overspel was veroordeeld; 2®. of eene overweging in een vonnis ooit verbindend kon zijn voor een derde, die in de zaak geene partij was geweest en zich niet had kunnen ver dedigen en 3°. of de ambtenaar van den burgerlijken stand, weigerende een huwelijk te vottrekkennaar zijn oordeel op grond der wetdoch bij vonnis daartoe genoodzaaktin privé in de kosten der procedure kan worden veroordeeld? De vordering der eischers werd toegelicht door den advocaat Mr. Jac. van Gigchterwijl de ambtenaar van den burgerlijken standna bij couclusie de gronden zijner weigering te hebben gemotiveerdzich gerefereerd heeft aan het oordeel van de Regtbank. Het O.. M., bij monde van den Subst.-Officier Mr. Raedt van Oldenbarneveltzal aanst. Vrijdag conclusie nemen. Men verwacht nu een Ministerie van Zuylen van Nye- veltwelk lid der Tweede Kamer is toegetredenmaar met opheffing der beide departementen voor de zaken van eere- dienst. Men berigt uit 's Hage, dat de Ministeriele combinatie is uiteengespatuit hoofde meer dan een intrigue in het spel is ten aanzien van de betrekking van Gouverneur-Generaal van Neerlandsck Indie. De heer Rochussen is schoonvader van den baron van Zuylen van Nyevelt, die voor deze be trekking reeds vroeger is genoemd. De heer Loudon is een neef van den Directeur van 's Konings kabiuet Jkr. de Koek die gaarne zou benoemd worden. Hierdoor ontstaat een strijd van personen, die eerzucht en eigen belang tot drijfveer heeft. De Kerkelijke Courant, Weekblad voor de Nederland - sche Herv. Kerkofficieel orgaan der Synodetoont zich ook weinig ingenomen met het Ministerie van Hall. Zij heeft afkeer van knoeijerij en gunstbetoon, waar en door wie ook bedreven of betoond, met het oog op de kloostergoederen van St. Agatha en schrijft: *'t zal nu te bezien staan, wat de Tweede Kamer zal doen. In elk geval is zij tot heden even hard te beschuldigen als de Ministers. Hare waakzaam heid voor 's lands belangen, haar afkeer van onrechtmatige bevoordeeling is gebleken bij den Spoorweg Leiden-Woerden en het Pangka contract. Waarom bleek die nog niet bij de veel erger zaak der kloostergoederen - Wie bemoeit zich al niet met spoorwegen en suikerkontracten. En als bij een ontbinding der Tweede Kamer op de verkiezingen moet wor den gewerkt,.dan komen zulke zaken eenigermate omwonden op den predikstoel en, om doel te treffen, ook in de openbare gebeden voor. Eerstdaags zal ten hove weder een bal plaatshebben, dat buitengewoon luisterrijk wezen zal, daar d^ vorstelijke familie en vele hoogaanzienlijke personen op een |daartoe ge-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1