STUIVERSMAGAZIJN, Het Geïllustreerd EEN KOKS-AFFAIRE Ten behoeve van de ongel ukkigen door de overstroomingen: Advertentiën. TIJDSCHRIFT VOOR IEDEREEN, is thans het meest verspreide van alle Binnenlandsche Uitgaven van GEBRS, RE LINE ANTE, te s Gravenhage. een geestig Geïllustreerde Almanak, voor hel jaar 1861. JANUARIJ 1861, Dichtregelen door ESTELLA HERTZVELD, voorgedragen in het Tooneelgezelschap: Kunst en oefening tij ons doel. Prijs29 Centen. WINTERVREUGD EN WINTERSMARTDichtregelen voorgedragen bij de heeftwaarvan bij afwisseling steeds 8 leden op het Raadhui» tegenwoordig moeten zijnom voor de rust der stad te wa ken. Deze maatregel heeft gunstig gewerkt. Men hoopt dat de rust zal blijven gehandhaafd. De revolutionnaire partij is klein en is volkomen bewust dat zonder buitenlandsche hulp een opstand een vruchtelooze poging zou zijn. Eiken nacht wordt de militaire bezetting versterkt door troepen uit Madlin. Uit Warschau wordt berigtdat het adres aan den Kei zer de adhaesie heeft verkregen van alle klassen en van alle geloofsbelijdenissen; - zoowel door den Katholieken aartsbis schop als door het hoofd van het Evangelisch consistorie en door den Opperrabbijn is het adres geteekend. Men verzekert, dat de Poolsche beweging zich ook tot de steden LublinPock en Augustowo uitstrekt. Men meldt uit Itzehoe: De vergadering der Stenden is Woensdag geopend. In de aanspraak waarmede de vergadering in naam des Koning» geopend werd, werd mededeeling ge daan van het ontwerp eener constitutie voor de gezamenlijke monarchie, waarbij i» aangenomen het stelsel van twee ka mer», de eerste zal bestaan uit 30 voor hun leven benoemde ledenvan een Holsteinsch leger, dat tot zekere hoogte op zich zelf zal staanterwijl dit gewest ruim twee millioen tot het gemeenschappelijk budget van uitgaven zal bijdragen. Graaf Plessen is tot president benoemd. Men verzekert, dat het Fransche handelstractaat met Belgie geheel gereed is en dus weldra onderteekend zal kun nen worden. Daarentegen vorderen de onderhandelingen met het Tolverbond uiterst langzaam en hebben die over een handelstractaat met Nederland in de laatste dagen eenige «ta king ondervonden. Omtrent laatstgenoemd verdrag kan bo vendien nog worden medegedeeld dat de Fransche regering als eersten grondslag voor de eigenlijke onderhandelingen de afschaffing van alle differentiële rechten in Indië en het ach tereenvolgens openstellen van alle havens in de Overzeesche bezittingen voor den Franschen handel eischt. In Belgie ziet men een ministerieële crisis te gemoet. Men voorzietdat de kwestie van het muntstelsel den val zal veroorzaken van den Minister van Finantiën in welk geval ook de Minister van oorlog zal aftredendie openlijk verklaard heeft dat hij alleen den heer Frère Orban in staat acht, om van de Kamer de noodige gelden te verwervendie het Mi nisterie van Oorlog bij voortduring behoeft, om het land in «taat van verdediging te brengen. De Fransche regering beeft het tarief voor de telegraaf tusschen Frankrijk en Engeland aanmerkelijk verminderd. De invoer van katoen in Engeland heeft in het jMC 1860 ruim 5i millioen balen bedragenwaarvan »Jlen 84^ pCt. uit Amerika. In Groot Brittannie zijn niet minder dan 17000 doof stommen, waaronder 9000 van het vrouwelijk geslachton gelukkig is de opvoeding van het meerendeel zeer verwaar loosd en zijn zij daarenboven niet in staat hun brood te verdienen doordien zij in geen handwerk hoegenaamd onder wezen zijn. Naar men uit een goede bron verneemt, heeft Pruis- sen in de Syrische kwestie een voorstel tot bemiddeling ge daan strekkende om de Fransche bezetting van Syrië tot in Junij te verlengen. Bij rescript van den Keizer van Oostenrijk wordt ver gunning verleend, om voor het openen van den Hongaar- schen landdag te Carlowitzonder voorzitting van den pa triarch Rajacic, een Servisch nationaal congres te houden. Alleen Servische afgevaardigden zullen daarbij worden toege laten de Grieksche niet geünieerde bevolking der andere provinciën zal echter wegens zaken van eeredienst en onder wijs worden vertegenwoordigd. De Russische bladen deelen thans het derde geval van zelfverbranding uit godsdienstige waanzinnigheid mede, bin nen den tijd van een paar wekenvoorgevallen. De laatste keer was het een boer in het district Moshaesk, die op ziju werf een brandstapel oprigtte en daarop ging liggen, nadat hij zich met een bijl verscheidene wonden had toegebragt. Hij kermde nogtans van pijnmaar gelukkig kwamen eenige lieden hem nog bij tijd» ter hulp en rukten hem van denbrand stapel. Hij zeide hundat hijom ziju ziel uit het zondige ligchaam te redden, zich levend had willen verbranden. OFFICIEEL 1EIKUW». Burgemeesters en Wethouders van Leiden doen te weten dat door hen ingevolge art. 6 der Policieverordening van 9 Oct. 1856 is benoemd tot Raad der Gebuurte N\ 32 of N°. 7 van Wijk VII, de heer Henricus de la Maar, in plaats van den heer Nicolaas Franchimon overleden. Voor de betoonde deelneming in het door ons geleden smartelijk verlies, bij het afsterven van onzen geliefden Vader en Behuwd-Vader, betuigen wij onzen wel- gemeenden dank. Uit aller Naam, J. A. H. VAN HARTROP. Leyden, 4 Maart 1861. wordt alhier ter overneming aangebo den. Brieven franco ter Drukkerij van dit Blad onder Letters R. F. Het BESTUUR van den OUDEN HOF- POLDER in Oegstgeest is voornemens op Donderdag 21 Maart e. k. in het Raadhuis aldaar publiek aan te besteden: Het bomen van eenen nieuwen Watermolen waarvan het bestek en de teekening van af den 9den dezer maand op genoemde plaats ter visie zullen liggen, zullende den 13d<sn daaraanvolgende aanwijzing geschieden des morgens ten 11 ure. Het Bestuur voornoemd G. C. v. d. HOEF. H. D. TERWEE. Het is tevens het goedkoopste en zeker niet het minst degelijke. De met zorg zamengestelde inhoud biedt eene verscheidenheid aan, welke het Geïllustreerd Stuiversmagazijn de voortdurende en steeds toenemende belangstelling verzekeren. 's Jaarlijks ontvangt men 52 bladen royaal 8* yellen druks, inhoudende zoo veel als 12 gewone boekdeelen. Daarenboven is dit jaar aan de geabonneerden gratis verzonden Tooneelvoorstelliug der Typographische vereeniging: Door Eendragt f taam verbonden. PrijslO Oenten.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3