Buitenlandsch Nieuws. Uit 's Hertogenbosch schrijft menDoor het huiswaarts keeren van een aantal noodlijdenden zal het mogelijk worden de gestichten tot verpleging de Waag en de Manége, waarin zich de meeste ziektegevallen voordoen., te doen ontruimen. De nog daarin aanwezigen zullen overgaan naar het gezonder gesticht in de oude marechaussee-kazerne, terwijl-zij die daaain tot heden verpleegd werden zullen vereenigd worden met die welke in de localen van het voormalige tuchthuis zijn opge nomen. Nog ruim 400 noodlijdenden door den watersnood worden voortdurend aldaar verpleegd. Deze zullen voor het grootste gedeelte nog niet spoedig huiswaarts kunnen keeren daar in de gemeenten Hedel en Driel (Gelderland) vele koort sen en andere contiagieuse ziekten heerschtenuit laatstge- melde gemeente is zelfs Zaturdag een aanvraag om ijzeren kribben gedaanten einde aldaar in het huis der zuBters van liefde een gasthuis interigten. Deze voorwerpen zijn onmidde- lijk verzonden. Te Hedel waren ruim 80 koortslijders. Men was Zondag morgen aan het station van den spoorweg te Roosendaal niet weinig verbaasdtoen men een waggonmet stukgoederen ter waarde van 1000 a 1200 geladendie op het plein overnacht had, vermiste, niettegenstaande die ge durende den nacht door twee rijksambtenaren en een beambte van den spoorweg bewaakt was. Natuurlijk dacht ieder dat deze personen in plaats van te wakenden nacht slapende hadden doorgebxagtdoch uit het door hen ingediend rapport blijkt het tegendeelen wordt het duidelijk dat de oorzaak van dit verdwijnen aan den gewoed hebbenden storm is toe te schrijven. Een der ambtenaren zag namelijk (volgens het rapport) den wagen door den wind in beweging gebragt, waarop hij dadelijk zijn makkers riep om den vlugteling te arresterendeze stoorde zich daar echter niet aan en zette zijn togt naar den Moerdijk voort, tot Oudenbosch gevolgd door een der commiezendien het echter niet gelukte den wagen in te halen. Bij Zevenbergen de spoorwegbrug open vindende, viel de wagon daar in de rivier en werd aldaar dien morgen met geheel bedorven lading terug gevonden. Men kan zich eenigzins een denkbeeld maken van de kracht, die de storm had en de verbazende snelheid, die hij een oogenblik aan den wagon heeft moeten geven, als men aanneemt dat drie mannen niet bij magte waren hem bij het beginnen van zijn reis tegen te houdenniettegenstaande hij vóór het stationsplein te zijn, nog twee wisselsporen moest passeren. Donderdag avond is het gewigt van het klokkenspeel- werk in den Nieuwen kerkstoren te Delft, ter zwaarte van 750 Ned. ponden, door het breken van het touw waaraan het bevestigd isnaar beneden gestort enna door twee zol ders te zijn gevallenin het voorportaal onder den torentot op een diepte van ongeveer een el in den grond geboord. Gelukkig is hierdoor, behalve de aangerigte schade, geen an der ongeluk veroorzaakt. Er heeft zich te dezer stede zamengesteld een Sub- Commissie tot stichting van een gedenkteeken als blijk van Hulde aan Z. M. den Koningbestaande uit de navolgende Dames A. J. Stoffels - BazendijkPres.H. A. DelfosM. G. P. Desertine - Wormer; A. T. H. Desertine; A. Wolters - de Graaff; W. J. Hanegraaff; P. T. A. IJsselsteyn - Timmer mans; M. Pottum - Oudshoorn; H. Kuijper - Huber; B. Goudsmit - Vos; E. Driessen - von Forkenbeck; M. H. Eigeman - HoogeboomJ. E. M. T. Eigeman - van Kem pen Secret. Het doet ons genoegendat ook binnen Leiden gehoor gegeven is aan de roepstem der Deventersche dames en een vereeniging van Leidsche dames zich heeft gevormduit de verschillende godsdienstige gezindhedendie zich met de lof felijke taak hebben belast, om bijdragen te verzamelen tot een prijzenswaardig doel. 't Is niet te vergendat zij rond gaangelijk dat bij' gewone algemeene inzamelingen geschiedt, om van ieder ingezeten van Leiden, die in dit plan belang stelt, - en daarvan zal immers niemand zich uitzonderen of onttrekken- in ontvang te nemen wat men tot dat doel be schikbaar stelt. De welvoegelijkheid eischt, dat men het de Dames zoo gemakkelijk mogelijk maakt. Wij willen intus- schen met bescheidenheid wachtentot de overwegingen dei- Dames zijn afgeloopenop welke wijze de Commissie meest gepast oordeelt, dat die bijdragen haar worden verstrekt. Zij zullen binnen Leiden voorzeker belangstellende harten en ge opende beurzen vindenzoodat zij kunnen rekenen dat het hernieuwde beroep op de liefde voor Nederland en Oranje met een gevolg bekroond wordtdat welligt de hooggespannen verwachting der achtenswaardige Commissie zal overtreffen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag 's namiddags ten 5 ure 43°, 's avonds te 8 ure 41°, te 10 uur 38°. Heden Dingsdag 's morgens te 6 uur 35°, te 8 uur 36°, 's namiddags te 12 uur 43°, te 2 uur 40° en te 4 uur 36°. Uit de Turksche Slavonische provinciën luiden de be- rigten ongunstig en men vreest, dat het aldaar in het voor jaar tot een algemeenen opstand der Slavoniers tegen de Turken zal komen. Het ontwerp-adres van den Sardinischen senaat is thans bekend. Het is een volledige adhaesie aan de politiek der regering in de troonrede ontwikkeldhet zegt onder anderen den wijzen raad van voorzigtigheid uit 's Konings mond ver nomen te hebben, dat men de behoeften van het tegenwoordig tijdstip moet kennen en zich tevens tegen de toekomstige ge beurtenissen voorbereid houden verder dat aan alles wat strek ken kan om 's rijks land- en zeemagt te versterken de goed keuring der geheele natie zal ten deel vallen. Aan Garibaldi wordt een groote hulde gebragt. Hij wordt in het ontwerp een veldheer genoemd, met deugden-der oudheid waardigdien men met recht het geliefkoosde kind der overwinning kan noe men. Aan het slot wordt voorts gezegd dat aan de regerende dynastie sedert de oudste tijden de taak is opgedragen om over Italie's toekomst te waken en er de onafhankelijkheid van te verzekeren. Het gerucht dat Garibaldi het eiland Caprera heeft ver laten is van grond ontbloot. Te Milaan is een inschrijving geopend ten behoeve der bevolking van Gaëta, die door het bombardement zooveel geleden heeft. De prins de Carignan heeft- voor 100Ü0 francs ingeschreven. De generaal Benedeck verlangt de versterking van het Italiaansche leger met 40000 man. Voortdurend worden troe pen naar Italië en üalmatie afgezonden.-Men ziet te Weenen de maand Maart met groote bekommering tegemoet. De heer de Gaspanssterrekundige te Napelsheeft een nieuwe asteroide ontdektwelke het voorkomen heeft van een ster der 10 de grootte. Op de Zondag gehouden receptie ten hove te Parijs heeft de Keizer zich een geruimen tijd met eenige leden dei- kamers onderhouden en daarbij aan een der senatoren die tot de clericale partij behoorenmet ronde woorden te ken nen gegevendat het hem zeer veel genoegen deed dat er discussiën uitgelokt waren over belangrijke onderwerpen als thans aan de orde zijn, omdat daardoor openlijk kan blijken, wie de Keizer onder zijn ware vrienden of onder zijn tegen standers kan rekenen. Buiten dit gesprek met eenige senatoren en afgevaardigden, heeft de Keizer over het algemeen slechts de rol van toehoorder gespeeld, zonder het minste teeken van goed- of afkeuring te geven. Men schrijft uit Parijsdat uit de boeken van den heer Mirès is gebleken dat de bisschop van Marseille daarin voor ae som van 20000 fr. is gecrediteerd. De heer Mirès is Israëliet, maar Mevr. Mirès Koomsch Catholiek. Nadat zij eerst burgerlijk gehuwd waren en te zamen eenigen tijd ge leefd haddenzonder kerkelijk te zijn ingezegendmeende Mirès, toen hij concessionaris der Romeinsche spoorwegen was geworden, dat bij de aangelegenheden van zijn echt bij de R. K. kerk moest regelen. Na eenige onderhandelingen en verkregen dispensatienterwijl eenige voorwaarden betref fende de opvoeding der kinderen door den vader waren aan genomen,, deed de bisschop van Marseille de kerkelijke inze gening. Mirès zond aan den geestelijke 20000 fr. ten behoeve der armen van Marseille. Voor die. som staat de bisschop in de boekeii van den financier gecrediteerd.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2