Buitenlandsch Nieuws. Malsente 's Hage 104.830 en K. Kooy, te Amsterd. 103,840. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za- turdag 's namiddags ten 5 ure 45°, 's avonds te 8 ure 43°, te 10 uur en middernacht 41°. Zondag 's morgens te 3 ure 45°, te 5 uur 47°,te8 uur 48°, 12 uur 51°, te 2 uur 46°, te 5 uur 45°, te 8 uur 44°, te 10 uur 41°. HedenMaandag 's mor gens te 4 en te 8 uur 41°, 's middags te 12 uur 44°, te 2 uur 45° en te 4 uur 43°. NB. Van heden af wordt de Therm, tusschen 's avonds 10 en 's morgens 6 uur niet meer waargenomen. Men verzekert te Parijs, dat Garibaldi het eiland Ca- prera heeft verlaten. Men verzekert te Rome in hooge kringen dat Frank rijk weldra een gewigtig besluit omtrent den H. Stoel zal nemenzelfs de regering schijnt daarop te zijn voorbereid doch moet desniettegenstaande er bij blijven volharden in geen schikking hoegenaamd te treden indien haar niet vooraf de verloren provinciën worden terug gegeven. Men verzekert te vens, dat Frankrijk en Sardinië nieuwe voorstellen in gereed heid brengenten gevolge waarvan de Paus over één deel en Sardinië over een ander deel van Rome den schepter zouden voeren. Het Quirinaal zou echter den Koning van Italië tot zetel verstrekken. In de zitting van den Senaat van Frankrijk heeft de kardinaal Mathieu het woord gevoerd ten gunste van de handhaving van het wereldlijk gezag des Pausen. Ten slotte noodigde hij de raadslieden der kroon uit openlijk te verkla ren, of hetgeen Vrijdag door prins Napoleon werd gezegd, werkelijk moet beschouwd worden als de zienswijze der regering. De heer Billault heeft in antwoord hierop verklaarddat het keizerlijk gouvernement alleen aansprakelijk is voor het geen gesproken wordt door hen, die gemagtigd zijn namens de regering het woord te voeren. Daarna tot de zaak zelve overgaande, bragt de heer Billault in herinnering, dat de voorouders der tegenwoordige Franschen zeer zeker wel als ijverige Catholijken mogen beschouwd worden, en toch heb ben zij nimmer het belang van Frankrijk aan dat van het wereldlijk gezag des Pausen ten offer gebragt. Spreker wierp vervolgens een geschiedkundigen terugblik op al wat ten aan zien van de Italiaansche kwestie voorviel; met nadruk wees hij er op, dat de Pauselijke regering de meest vriendschap pelijke en wijze raadgevingen hardnekkig van de hand heeft geslagen. Men heeft gevraagd: welke gedragslijn de keizer in de toekomst volgen zal- doch spreker toont aandat het hier een diplomatieke kwestie van zoo ingewikkelden aard geldt en dat die kwestie ieder oogenblik zoo aanmerkelijk van ge daante veranderen kandat het tot de onmogelijkheden be hoort thans eene verklaring af te leggenzonder gevaar dat daarop later inbreuk zou moeten gemaakt worden. Intusschen kan men daarvan verzekerd zijndat de Keizer al wat in zijn vermogen is aanwendtom de belangen van het Paus dom met die van een vrij en onafhankelijk Italië in verband te brengen. De heer Ségur d'Agusseau vraagt of het in 's Keizers be doeling ligt de Fransche bezetting uit Rome terugteroepen. De heer Billault antwoordde, dat hij op die vraag het antwoord zou schuldig blijven. Niemand - zei hij heeft het recht onze loyauteitveel minder onze trouw aan den Paus in twijfel te trekken. Men heeft dezer dagen, wel is waar, gepoogd verfoeijelijke beleedigingen en hatelijke zinspe lingen te doen opklimmen tot den troon van den souverein, die, al wilde hij de zaak der volken niet verlaten, toch voort durend heeft geijverd voor het belang van den H. Stoel - maar al die beleedigingen zullen geen invloed uitoefenen op de staatkunde en de gevoelens des Keizersdie bij voortduring zal trachten om de belangen van Frankrijk te verdedigen te gelijk met de onafhankelijkheid des Pausen en de vrijheid van Italië. De kardinaal Donnet sprak hierna nog ten gunste van het wereldlijk gezag des Pausen en smeekte de Regering, dat zij er toe zou medewerken om in het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede een amendement te brengen, houdende, dat de Senaat wenscht: dat Frankrijk voort zal gaan de onafhan kelijkheid van den Paus en de handhaving van zijn wereld lijk gezag te verdedigen. De heer Baroche verklaarde daarop dat de Regering zich tegen het in overweging nemen van dit amendement verzette. De algemeene beraadslagingen werden hierna gesloten. Maan dag zijn de discussiën aan de orde gesteld over de afzonder lijke paragraphen. Keizer Napoleon is ten hoogste vertoornd op den bisschop van Poitiersomdat deze hem bij Pontius Pilatus heeft vergeleken. Keizerin Eugenie daarentegen vergelijkt zich met de gemalin van dien landvoogd omdat zij haai man had afgeraden de zaak zoo onverschillig te behandelen. In het ontwerp-adres van het Fransche wetgevend lig- chaam komt de volgende zinsnede voor: //Wij hopen dat de Fransche industrie zegevierende zal te voorschijn treden uit de proef, welke zij zal doorstaan; doch daaraan is de voorwaarde verbonden dat zij de grondstoffen en transportmiddelen tot lage prijzen zal kunnen bekomen. Onze pogingen zullen de uwe, Sireondersteunenom de vol- tooijing en verbetering der communicatiemiddelen te bespoe digen. Ten slotte bestaat een voor de producten van landbouw, industrie en handel noodzakelijk element in het vertrouwen op de toekomst. Dit vertrouwen kan niet bestaan zonder een zekere vastheid in de tariefswetgevingwelke de belangen geruststelt en de ondernemingen aanmoedigt." In het Museum van Natuurlijke Historie te Parijs staat een koflijboom in bloei, die nog moet afstammen van een stekje, dat onder Lodewijk den veertienden uit Holland naar Parijs is overgebragt. Van ditzelfde stekje werd in der tijd ook een deel naar Martinique verzondendat de stamvader zou geworden zijn van de uitgestrekte koffijplantages, welke men nu nog op de Antilles en in de warme streken van het vaste land van Amerika aantreft. In de laatste 8 weken hebben 12 meisjes ten gevolge van het vlam vatten van crinolines aan het vuur van open haarden het leven verloren. Nog dezer dagen vatte in een fatsoenlijk gezelschap te Londen het kleed eener dame vlam aan den haard en in een oogenblik stonden acht dames tegelijk in brand, doordien de kleederen elkander aanraakten. De toestand van twee dezer dames is hopeloos en de overigen zullen levenslang misvormd zijn. Door het in brand geraken der crinolines zijn in Enge landsedert die dragt in de mode is gekomen, 180 dames verbrand. De generaal Turr heeft aan sommigen zijner vrienden medegedeeld, dat hij hoogst tevreden is over den uitslag zijner zending naar Parijs en dat zijn vrienden voor het einde der maand Maart meer van hem zullen hooren. Naar het schijnt moet er binnen eenige dagen te Londen een conferentie tus schen Turr, Klapka en Kossuth plaats hebben. Woensdag werd voor de civile rechtbank te Londen een zeer belangrijke zaak behandeld, waarbij de Keizer van Oostenrijk werd vertegenwoordigd als aanklager tegen Lode wijk Kossuth. De vice-kanselier werd namelijk aangezocht om een bevel te verleenen tegen de heeren Day en Zonen, steen drukkers alhier, waarbij hun het drukken zou worden verbo den van //valsche banknoten" van de Hongaarsche natie. De Oostenrijksche ambassadeur, die voor zijn meester optrad betoogde in zijn aanklagt, dat bereids voor 100,000,000 flo rijnen nominale waarde van die banknoten waren vervaardigd die bestemd waren te worden verkocht of op een andere wijze in Hongarije in omloop te worden gebragt, zonder de sanctie van den aanklager, den Keizer van Oostenrijkdat dit een schending was zijner rechtenen tot verderf moest strekken van zijn staat en zijn onderdanen. Er werd voorts beweerd, dat de banknoten gebruikt werden voor revolution- naire oogmerken. Na eenige opmerkingen van den kanselier werd het bevel toegestaan. De Oostenrijksche ambassadeur had naar het schijnt, in het begin ^dezer maanddoor de hulp van geheime agenten - door het Engelsche gouvernementnaar men zegt, begunstigd - de plaats ontdekt, waar die bankno ten worden vervaardigd. Lord John Russel wees evenwel het verzoek van den gezant van de hand om de vervaardiging te beletten, waarop deze het Weener-kabinet om instruction

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2