N°. 310. Vrijdag 1 Maart. A0. 1861. Binneiilandsch Nieuws. LEIDSll DAGBLAD. Deze Courant verschijnt eiken dag, be halve Zon- en Feestdagen, en kost voor Leiden 1.95, en franco per post 2.80 in de drie maanden. De prijs der Advertentiën is voor elkeu regel Zes Cents, behalve 35 C'ents zegel recht, voor elke plaatsing. Afzonderlijke Nommers Vijf Cents. Spoortreinen van Leiden naar 's Gravenhage, Delft, Schiedam en Rotterdam te 10 u. 6 m.; 12 u. 58 m.; 6 u. 3 m.;9 u. 13 m. Naar Haarlem en Amsterdam te 8 u. 47 m.; 1 u. 3 m.; 4 u. 47 m.; 7 u. 57 m. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtends 4 u., de overige werkdagen 5 u.; van Amsterdam (Beerebijt) naar Leiden 's middags 2 u. Postbusligtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morgens te 7 u. 55 ra 's middags te 12 u., 's namiddags te 3 u.45 m., 'savouds tu 8 u. 10 m. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Triëst, 6 en 22; over Marseille9 en 25 van elke maand. Rijks-Telegraaf. Werkdagen van 912 en van 27 uur. Zondag van 27 uur. Spoorweg-Telegraaf dagelijks van 89^ uur. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. - Burgemeester en Wethouders, Maandagen Donderdag te 1] uur.- Commissie van Fabricage, Dingsdag te 12 uur. - Burgemeester, dagelijks te 10 uur. - Bureau der Plaatselijke Secretarie is open dagelijks vau 104 uur. - Thesaurie, dagelijks van 102 uur. —Be Gemeente-Architect is te spreken te zijnen huize op den Ouden Singel, 'smorgensvan 910 uur. Kaurcor der Plaatselijke Accijnsen, dagelijks van 81 uur en van 36 uur; der In- an Uitgaande Rechten en Accijnsen dagelijks van 9—1 uur en van 3—6 uur; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dingsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uar; van Zegel, Registratie dagelijks van 84, van de Hypotheken en het Kadaster, van 94 uur. Z. M. heeft tot ridder der orde van de Eikenkroon be noemd den heer J. Bouten, gezagvoerder van het koopvaar dijschip de Cosmopoliet. Men verzekert, dat de tot dus ver aangebleven Minis ters Woensdag hunne portefeuilles ter beschikking des Konings hebben gesteld. Z. M. heeft bepaalddat de jaarwedden van den Burge meester van 's Gravenhage op f 6000 en van ieder der Wet houders op 1500 worden gesteld. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal hebben heden Donderdag voortgezet het onderzoek van het wetsontwerp wegens de Nationale Militie, terwijl zij wij ders hebben onderzocht het ontwerp tot onteigening van gron den ten behoeve van den aanleg van eenen weg van Eindho ven naar St. Oedenrode. In de Dingsdag avond te 's Hage gehouden afdeel.-ver-' gadering van de Vereeniging ter bevordering van fabriek- en handwerknijverheid is, na eenige mededeelingen van het be stuur, voorlezing gedaan van een van het Hoofdbestuur in gekomen adres over het aanhangig tariefsontwerp, en waarvan de strekking was, verzoek aan de Tweede Kamer tot verwer ping. Door een der leden werd voorgesteld en door de ver gadering besloten, om dat onderwerp voor als nog niet in be handeling te nemen. Met het oog op de sedert plaats gehad hebbende aftreding van den Minister van Finantiën was het te voorzien, dat dit ontwerp niet zoo spoedig en onveranderd door een eventueelen opvolger zou worden ter hand genomen, zoodat het tegenwoordig adres welligt niet meer ter zake die nende kon geacht worden. Bij gevolg zijn dan ook de gron den in 't adres vervat niet bediscussiëerd en is de vergade ring ten aanzien van het adres van het Hoofdbestuur geheel vrij gebleven. De heer A. van Hevele, landbouwer te St. Kruis-Ei-1 landheeft op zijn hoeve een arend geschoten die een vleu gelbreedte heeft van 1 meter 70 centimeters. Slechts getroffen in zijn vleugelen is het dier tot heden in het leven behouden. Naar wij vernemen is tot chef van het telegraafkantoor te Wageningen benoemd de heer van Bossum, thans te Neu zen en te Neuzen de heer Hosangtelegrafist te Amsterdam. Door den Minister van Binnenl. Zaken zijn tevens verplaatst de volgende telegrafisten: A. Jansen van Amsterdam naar Zwolle; P. J. H. Meuroesenvan Botterdam naar Boosen- daal; H. W. F. Seelenhorst, van Botterdam naar 's Hage. De collecte voor de Noodlijdenden door den Watervloed heeft te Noordwijk opgebragt de som van 513.68. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft tot rector varT het Gymnasium aldaar benoemd den conrector Dr. N. J. B. Kappeijne van de Coppello. De Gemeentestem bevat in het jongste n°. een zeer le zenswaardig artikel van een Katholiek Limburgerover een question bruiantedie zich thans op het gebied van het open baar lager onderwijs in Limburg voordoet. De vraag is: of volgens de wet op het lager onderwijs de betrekking van onderwijzer aan een openbare school kan worden opgedragen aan de bedienaren eener gezindheid, aan kloosterlingen en geestelijke broeders en zustersen of de openbare school kan worden gevestigd in een klooster of in de aanhoorigheid van een kloostergebouw? Nadat Gedep. Staten van het Hertog dom, ten opzigte der gemeente Brunssum op deze vraag een ontkennend antwoord hadden gegevenzijn zij van zienswijze veranderd en schonken zij hun goedkeuring aan het besluit van den Baad der gemeente Weertwaarbij de betrekking van hoofdonderwijzer aan een openbare lagere school was opgedra gen aan een broeder van de orde der onbevlekte ontvangenis wiens school in de aanhoorigheid van het gesticht der broe ders is gevestigd. Het besluit van Gedep. Staten is evenwel door den Commissaris des Koningsingevolge art. 32 der provinciale wet, niet ten uitvoer gelegd, maar onderworpen aan het oordeel des Konings, die binnen de dertig dagen geen schorsing of vernietiging heeft bevolenzondat voor- loopig de uitvoering zal moeten plaats hebben. De wettigheid van zoodanige regeling, door den Courrier de la Meuse met warmte verdedigd en reeds vroeger door de Wekker in zijn n°. van 18 Januarij jl. wederlegd, wordt door den schrijver van het bedoeld artikel krachtig bestreden. Hij betoogt dat het toevertrouwen van het openbaar onderwijs aan geestelijken in strijd is met art. 194 der grondwet, den geest en de geschiedenis der wet op het lager onderwijs en bepaal delijk met haar 23* artikel, omdat een openbare sptrool, aan wier hoofd een geestelijke geplaatst isspoedig sou ontafifclen - in een secte-school. Het zou ons te ver leiden den schrijver in al zijne redevoeringen volgen) alzoo den belangstellenden lezer naar het ƒ5 Gemeentestem,

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 1