Buitenlandsch Nieuws. een en daarna de ander van het paard vielwaardoor de een onmiddelijk dood op den grond bleef liggen, terwijl de andere zwaar gewond werd. Heden Dingsdag is er in het lokaal der Sociëteit de Vereeniging te 's Hage een tentoonstelling geopend van bloem- bouquettenbloembollen en potgewassen door de afdeeling 's Gravenhage en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Men verneemtdat een groot aantal kunstschilders zoo te Amsterdamals te 's Gravenhage en elders voornemens zijn, of toegezegd' hebbenstukken intezenden voor de groote Weldadigheids-Loterij, die te 's Gravenhage zal worden ge houden. In de Memorie van beantwoording der Regering betref fende het wetsontwerp tot herziening van het Tarief van rech ten op den in-, uit- en doorvoer, - wordt ten aanzien van de nieuw voorgestelde regeling der invoerrechten op de ma nufacturen en stoffenwaarbij de Leidsche fabrieknijverheid belang heeft, de volgende beschouwing aangetroffen: De Regering is tot het voorstellen van het jaarlijks ver minderd overgangsrecht geleid door dezelfde billijkheidwelke zoodanigen maatregel heeft doen aannemen voor het aardewerk. Zij is van oordeel, dat de trapsgewijze overgang, welke bij dezen laatsten post rechtmatig wordt geachtook niet mag worden geweigerd voor die soorten van wollen manufacturen welke in het recht naar het gewigt nu nog een hoogere be scherming dan van 10 pCt. der waarde vinden. Het is even wel niet tegen te spreken, dat voor enkele soorten, welke thans met een recht van 30 de 100 pond zijn belast, het recht van 10 pCt. iets hooger zal zijn dan het bestaande; maar ook datzelfde bezwaar zou tegen het overgangsrecht op het aardewerk kunnen worden aangevoerd, en het zou on doenlijk zijn door juiste omschrijving van de zoo menigvuldige wollen manufactuursoorten in het tarief den overgangsmaatre gel streng toe te passen op elke der soorten afzonderlijkvoor zooverre deze nu in het bestaande gewigtsrecht nog een groo- tere bescherming vinden dan van 10 pCt. Trouwens leveren de tijdelijkheid van den overgangsmaatregel en de jaarlijksche vermindering van het recht het middel op, waardoor het be zwaar spoedig zal worden uit den weg geruimd. Er is echter een bedenking in het verslag opgenomen welke de Regering niet ongegrond acht, namelijk dat in de kategorie van 10 pCt. ook de gemengde stoffen zouden vallen, uit wol en katoen zamengesteldwaarvan de ketting uitslui tend uit katoen bestaat en waarvan de 6 Nederl. ellen één pond of meer wegen. In den post manufacturen van het wets ontwerp is daarom zoodanige verandering gebragt, dat daar door de zoo evengenoemde gemengde wollen manufacturen met katoenen ketting onder de rubriek vallendie met 5 pCt. dei- waarde wordt belast. De onderscheiding der wollen stoffennaar mate zij voor een bepaalde lengte zwaarder wegen, moet voor den tijdelij- ken overgangsmaatregel behouden blijven; omdat anders onder de rubriek, die met 10 pCt. wordt belast, ook begrepen zou den zijn die wollen stoffenwaarvan de 6 Ned. ellen midder dan één pond wegenen welke reeds volgens het bestaand tarief met slechts 5 pCt. der waarde zijn bezwaard. Blijkens het verslag schijnt men te veronderstellendat het gemakkelijk zou zijn in het tarief den overgangsmaatregel te beperken tot enkelebepaald met name te vermelden wol len manufactuursoortenwaardoor men voldoende aan het ver langen van de fabrikanten zou kunnen te gemoet komen. De Regering heeft dat denkbeeld herhaaldelijk in overweging ge nomen, maar onaannemelijk bevonden, omdat het bleek dat, bij het onzekere en onbestendige der benaminghet opnoemen van afzonderlijke soorten tot veelvuldige bezwaren en tot het ontduiken der wetsbepaling aanleiding zou geven. Zekere H. M. Q. R., een jongeling van 15 jaren, was geëngageerd bij het reizend tooneelgezelschap van zekeren H. en genoot het buitengewoon honorarium van 50 cents per speelavond. Het schijnt dat het met die directie even als met vele anderen gaat, dat namelijk hare finantiële zaken niet te best staan. R. althans scheen zijn talenten ten beste te geven, zonder dat hij het honorarium ontving. Zijn directeur liet Jiem op zekeren dag een jas naar de bank van leening bren gen en nu nam onze acteur de vrijheid zich uit de opbrengst daarvan zelf te betalen. Ten gevolge van dat verkeerd be grip van liquidatie werd hij door de rechtbank te Rotterdam tot 20 maanden gevangenisstraf veroordeeld, van welk von nis hij is gekomen in hooger beroep, zoodat hij gisteren voor het hof van Zuidholland terecht stond. Ook dat rechterlijk collegie schijnt hem zijn toeëigening euvel te duiden, daar het openbaar ministerie bevestiging van het beklaagde vonnis eischte. Over acht dagen zal het hof uitspraak doen. Jl. Donderdag had er in het huis van opsluiting en,s tuchtiging te Leeuwarden een zeer indrukwekkende plegtigheid plaats: de maleijer Kassidin, welke den daaropvolgenden dag in het genot van zijn vrijheid zoude gesteld worden, is dooi den heer A. Diemontpred. bij de Waalsche gemeente aldaar, en tevens leeraar in gemeld gesticht, door toediening van den H. Doop tot Christen gevormd en ingeleid bij de Ned. Herv. gemeente, zijnde hem daarbij op zijn uitdrukkelijk verlangen de namen van Johannes Petrus gegeven. De Burgemeester van GoudswaardMr. J. F. de Mey Mecima, heeft met zeldzame rondborstigheid eenige ophelde ringen gegeven ten aanzien der door de Arnhemsche Courant medegedeelde historische aardigheid van een plattelandsburge meester in Zuidhollandwegens de bestemming van gelden voor de noodlijdenden door den watervloed ontvangen. Na die ophelderingen is de historische aardigheid een op zijn minst genomen ongepaste of kwaadwillige voorstelling gewor den van een zeer eenvoudige zaak. Te Arasterdam werden 11. Maandag door een koopman uit Hongarije 63 Hongaarsche varkens aan de markt gebragt. Deze dieren onderscheiden zich van de hier bekende rassen daardoor, dat hun huid in plaats van met borstelhaar met wol begroeid is. Zij vonden tot goede prijzen gereede koopers. Ter vervulling der openstaande betrekking van Rector van het stedelijk Gymnasium te Amsterdam is door Heeren Curatoren een drietal voorgedragenbestaande uit de Heeren Dr. N. J. B. Kappeijne van de Cappello, Gymu. conrector te Amsterdam; Dr. J'. D. baron van Hoëvell, Gymn. Rector te DordrechtDr. J. H. NieuwveenGymn. Praecept. te Amsterdam. De leden der Commissie van administratie over de ge vangenissen te Leiden hebben 11. Zondag hulde gedaan aan de verdiensten van hunnen vice-president Mr. D. Tieboel Sie- genbeek, door de aanbieding van een prachtige rijk met zil ver versierdemet een deksel en toepasselijke inscriptie voor ziene beker, bij gelegenheid van zijn 25jarig lidmaatschap van dit collegie. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maan dag 's namiddags ten 5 ure 51°, 's avonds ten 8 ure 46°, ten lü ure 44°, middernacht 44°. Dingsdag 's morgens ten 3 ure 43°, te 5 en 8 uur 41p, te 12 uur 42°, en te 2 en 4 uur 4l°. De baron de Balabine, Russisch gezant te Weenen, zal waarschijnlijk naar Turin vertrekken. Een dergelijke verplaat sing wordt beschouwd als een bewijs van hooge onderschei ding aan genoemden gezantwant de Russische regering wenscht een harer bekwaamste diplomaten naar de hoofdstad van het Koningrijk Italië te zendenzoodra dit is geconsti tueerd, en heeft tot dit einde het oog gevestigd op den baron de Balabine. Ofschoon men stellig zegt te weten, dat Garibaldi nie mand tot aanwervingen in zijnen naam heeft gemagtigdzijn in alle steden van het Koningrijk Napels werfbureaux open lijk werkzaam, zonder dat de sleutel van dit raadsel bekénd is. Alleen weet men dat de aanstaande cohorte den naam van Adriatisch legioen dragen zal. Door den generaal Garibaldi is aan de werklieden te Parma het volgend schrijven gerigt: "Caprera 10 Februarij 1861. Werklieden van Parma! Ja, ik ben een zoon des Volks en behoor derhalve tot de uwenen dat is mijn roemrijkste titel. Ook aanvaard ik met erkentelijkheid het eerevoorzitter schap van uw genootschap, zooals ik insgelijks aanneem uw makker in den aanstaanden laatsten en beslissenden veldslag der bevrijding te wezen. Ontvang den broederkus van uwen G, Garibaldi."

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2