Buitenlandsch Nieuws. rond vierkant gouden slot of scliuifwaaraan een lint of koralen om den hals schijnen bevestigd te zijn geweest. Deze voorwerpen zijn zeer waarschijnlijkbij gelegenheid van de een of andere jaar- of weekmarkt, aan een boerin ontrold, daal de afzender een erkende zakkeroller is en daarenboven een begeleidenden brief de herkomst der sieraden niet onduidelijk aanwijst. De officier van justitie te Zutphen verzoekt ambtena ren van politie en justitie te doen onderzoeken of soortgelijke voorwerpen vermist worden en hem daarvan te berigtenkun nende alsdan de gemelde sieraden ter nadere herkenning wor den opgezonden. NB. Volgens nader berigt, zou de bewuste halsketen door genoemden Roozeboom vermoedelijk ontrold zijn aan een in het zwart gekleede boerinreizende per spoortrein tusschen Rotterdam en Schiedam, in gezelschap van een boer met blond haar. Bij Koninklijk besluit van 24 Februarij 1836 (Staats-Ct. 1836) werd tot lid der Commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden benoemd Mr. D. Tieboel Siegenbeek Substituut-officier bij de Arrondissements-Rechtbank aldaar. Gelijk het gaat met ieder mensch en met ieder huisgezindat blijde en droeve dagen elkander afwisselen en soms op één oogenblik tranen van rouw en van blijdschap, gebeurtenissen van verblijdenden en bedroevenden aard zamenloopen en zich vermengenzoo was naauwelijks een week voorbij van smart en weedomof de eerste morgen van een nieuwe moest te genovergestelde aandoeningen opwekken- van dankbare vreugde en gevoelvolle erkentelijkheid, in het huis en het hart van hem, die gedurende het vierde van een eeuw het voorrecht genoot een deeleen gewigtig deelin den laatsten tijd misschien wel het belangrijkste deel der zorgen te ver vullendie het openbaar gezag eischte voor de verpleging, verbetering en zedelijke vernieuwing van die ongelukkigen welke zich de straf der wet hebben op den hals gehaaldom dat zij zich aan burgerlijke en militaire misdrijven hebben schuldig gemaakt. Dat die taak naar eisch en ten genoegen van het hoogste gezag in den Staat is vervuld, daarvan deed Z. M. op den dag zijner verjaring blijken door de begiftiging met het ridderkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw; en welke gezegende vruchten de vervulling van die taak ge- gedurende 25 jaren heeft gedragen dat is alleen bekend bij hendie in menig opzigt door toespraakvermaning, raad en daad uit de strafgestichten iets goeds hebben medegevoerd, dat hun in de Maatschappij tot nut en voorspoed heeft gestrekt en geleid. Voor die wel denkt, is het genoeg; dat er een ge denkboek is voor het aangezigt van Hemdie ziet op getrouw heid aan roeping en pligt en voor wien geen enkele goede daad verborgen blijft. De burgerij van Leiden mag niet onverschillig blijven ten aanzien der lotgevallen van hendie voor hare algemeene be langen zorgen en waken. Zoo zij hun pligt doen hebben zij recht op erkentelijkheid en die de rechten der burgerij steeds eerbiedigt, vindt altijd daarin een aansporing tot ijverige pligtsbetrachtingdat hij wordt geacht en geëerd. De blijde herinneringsdag van Zondag 24 Februarij werd opgevolgd door den dag der 55e verjaring van Leiden's burgemeester, - en wars van alle vleitaal, zij het hem goed te vernemen, dat er velen zijn - 't zou niet goed zyndat allen het deden- die hem houden voor een braafeen krachtig en een wel dadig man, die ook door de Voorzienigheid geroepen werd, om wat hij bezit te besteden tot heil van anderenomdat de Hoogste Wijsheid zijn huisselijke zorgen zoo weinig mo gelijk heeft afgewogen, dat ze hem niet zullen hinderen in de zorg ten algemeenen beste. Hij blijve met de zijnen nog lang gespaard en bij het streven naar de volmaking zij hem de liefde en de trouw der burgerij ten steun engaat hij een maal van hier, - het oordeel der burgerij zijdat hij deed wat hij kon en dat hij kon wat hij wilde en dat hij wilde: den bloei en de welvaart van Leiden in stoffelyken en zedelijken zin 1 De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Za- turdag 's namiddags ten 5 ure 56°, 's avonds ten 8 ure 54°, ten 10 ure 52°, middernacht 49°. Zondag 's morgens ten 3 ure 47°, te 5 en 8 uur 46°, te 12 uur 49°, 's namiddags te 2 uur 50°, te 5 uur 47°, te 8 uur 45°, te 10 uur 43°, te mid dernacht 43°. Heden (Maandag) 's morgens te 3 uur 43°, te 5 uur 42°, te 8 uur 41°, te 12 uur 49°, te 2 en te 4 uur 51°. Uit Rome schrijft men eenige bijzonderheden aangaande de aankomst van Koning Frans II aldaar en zijn ontvangst door den Paus. De Koning van Napels, de jeugdige koningin de graven van Trani en Caserta en het koninklijk gevolg kwamen over Terracina in den nacht van 14 op 15 dezer te Rome aan. De Paus had zijn opperstalmeester, den markies Sacchetti, naar Albano gezonden. Mgr. Borromeo Arese, major domo van Z. H., Mgr. Pacca, kamerheer en nog twee kamer- heeren ontvingen HH. MM. aan de poort van San Giovanni. Op het Quirinaal verbeidden de Koningin-moeder en hare kin deren en de graaf en gravin van Trapani de doorluchtige vlugtelingen met ongeduld. Verscheidene aanzienlijke personen hadden zich naar het paleis begevende kardinaal Antonelli Mgr. de Mérode, de generaals Goyon en Noue en anderen. Het was in den vroegen morgen toen HH. MM. arriveer den. Men verhaalt dat de jeugdige Koninginte naauwernood van hare vreemde bezoekers ontslagenhet jongste der kin deren van den vorigen Koning wilde zien. En daar dit kind sliep, begaf zij zich naar het slaapvertrek en naderde het bed om het kinddat de lust en vreugde der Koninklijke familie iste beschouwen. Een kamermeisje naderde te onvoorzigtig met een licht, de gordijnen vatten vuur en het bed was in een oogenblik door vlammen omgeven. De jeugdige koningin wierp zich met de haar eigen tegenwoordigheid van geest op het kind en droeg het in haar mantel weg. Het vuur deelde zich aan de gordijnen van een ander zich in de nabijheid bevindend bed mede. De brand werd echter spoedig door het dienstdoend personeel gebluscht. Hierbij verdient gemeld te worden dat volgens het Napelsche bijgeloof het vuur beschouwd wordt als een zeker teeken van geluk. Den volgenden namiddag heeft Koningin Maria Christina van Spanje zich naar het Quirinaal begeven. Kort daarna ver- scheen de Paus, die beneden aan den grooten trap door den Koning, de Koninginnen en de prinsen en prinsessen in een geknielde houding werd ontvangen. Na hun zijn zegen te hebben gegevenbegaf Pius IX met den Koning aan zijn zijde, zich naar de Koninklijke appartementen. De Paus bleef meer dan een uur bij zijn gast. Toen hij het paleis verliet, werd hij door de daarvoor aanwezige menigte met geestdrift begroet. De menigte drong vervolgens het plein van het pa leis binnen en verlangde onder het geroep van leve de Ko ning! Koning Frans tc zien en te begroeten. Deze verkeerde echter in geen gemoedsstemming om aan dien wensch gevolg te geven en deed zich door een zijner kamerheeren veront schuldigen. Omtrent het bijzonder vermogen van den Koning van Napels wordt gemeld, dat het ongeveer 567 millioen gulden bedraagt. Zijn vader was de rijkste Koning van Europa, door dien hij alle overschotten der door verbeurdverklaringen en zware belastingen rijk voorziene schatkist voor zich behield. Uit Munchen wordt medegedeeld, dat het nog zeer twijfelachtig is, of de Koning en de Koningin van Napels daar hun verblijf zullen nemen. Men heeft reden te gelooven, dat zij zich voorloopig naar de fraaije villa Bank bij Lich- tenfeld begeven zullende zomerresidentie van den hertog Maximiliaan van Beijeren, schoonvader des Konings. De Ko ningin-Weduwe van Napels zal hen derwaarts vergezellen. Sommige Oostenrijksche dagbladen zijn ten aanzien van Victor Emanuel geheel van houding veranderd. Zij roemen thans niet slechts de politiek van dien Koningvoor zoover hij naar de eenheid van Italië streeft, maar, wat meer zegt, zij roemen ook Graaf Cavour, de man voor wien zij tot nu toe niets dan smaadredenen veil hadden. Een dier bladen gaat zelfs zoover, dat het den wensch uitdat Oostenrijk een man als Cavour moge vindenom het met vaste hand. door alle hagchelijke tijden te leiden. Uit Parijs berigt men, dat de rechterlijke autoriteit bij de instructie der zaak van Mirès niet dadelijk met alle ge strengheid zal te werk gaan en dat wel de noodige maatrege len zijn genomenom te zorgendat er niet te veel personen gecompromiteerd werden. Men denkt over het algemeen, dat het deficit niet beneden de 80 a 100 millioen zal bedragen. Des avonds voor zijn arrestatie heeft Mirès bij een der voor-

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2