Door den Gemeenteraad van Deventer is een commissie benoemd tot onderzoek, in hoever het aldaar bestaand Athe naeum zou kunnen wordeu gewijzigd tot een hoogere indus trieschool bestemd tot opleiding van industrieelen. Het colle- gie van dagelijksch bestuur was reeds in briefwisseling getre den met de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nij verheid en handel, die het voornemen heeft opgevat, om voor Twenthe een zoodanige school opterigten. Daarin wordt het wen- schelijke betoogdom deze school te Deventer te vestigen, waar het Athenaeum met zijn personeel van bekwame hoogleeraren en zijn physisch kabinet, de teekenacademie en meer andere ver wante inrigtingen de geschiktste gelegenheid aanbieden en waar zoodanige school derhalve met aanzienlijk mindere kos ten te vestigen en te onderhouden zou zijn dan op eenige andere plaatswaar dit alle» in het leven zou moeten worden geroepen. De Londensche gas-assocatie, die bare fabrieken heeft te Amsterdamte Rotterdam en te Haarlemheeft een gift van 3000 gedaanten behoeve der noodlijdende* door den Watervloed. Onder de giften bij de te Leeuwarden gehouden collecte was er een van 34.331, geheel vrijwillig uit hun zakgeld bijeengebragt door de gevangenen in het Huis van Opsluiting en Tuchtiging aldaar. Beroepen bij de Nederd. Herv. Gemeente te Wognum Ds. J. A, Visser te Arkel; te Kolderveen Ds. G. A. Fijn vandraat te Zwartsluis. Aangenomen het beroep naar Cortgene door Ds. J. A. van der Scheer te Ellewoutsdijk; naar Wolsura door Ds. C. Knap te Gerkenklooster. Beroepen bij de Christelijke Afgescheidene Gemeente te Smilde Ds. J. Nentjes, te Harlingen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag 's namiddags te 5 uur 48°, te 8 en te 10 uur 46°, te middernacht 47°. Heden (Zaturdag) 's morgens te 3 en te 5 uur 47", te 8 uur 48°, te 12 uur 56°, te 2 uur 59° en te 4 uur 56°. Buitenlandsch Nieuws. Het Nationale comité te Rome heeft in een proclamatie te kennen gegeven, dat Victor Emanuel weldra te Rome zal geproclameerd worden. Ook acht het comité zich verpligt Frankrijk dank te betuigen voor de gereserveerde houding, die deze mogendheid heeft aangenomen. - De Fransche auto riteit heeft zich meester gemaakt van de sleutels van dc klokken op het Capitool, ten einde het luiden der klokken te beletten. De regering der stad Napels tracht te Londen een lee ning te sluitenten einde in staat gesteld te worden den ar men werk te geven. Een brief uit Mola di Gaëta zegt: Ik ben in de gele genheid geweest vijf of zes malen het lossen van Cavalli- kanonnen bij te wonenvan welke er reeds meer dan een dozijn zijn aangekomen. Zij worden van achteren geladen en zijn sierlijk, ofschoon zeer groot. De ontploffing bij het los sen is zoo hevig dat de officierenhoezeer ook aan het ge luid van het kanon gewoongenoodzaakt zijn hunne ooren te stoppenom de uitwerking te kunnen doorstaan. De kogel, die den vorm eener bierflesch heeft en zoo groot is dat er twee soldaten noodig zijn om hem te dragenwordt met knuppelslagen in het kanon gebragt en verlaat het met een verschrikkelijk gefluit en met een bogt van ongeveer het vierde van een cirkel. De uitwerking gaat alle beschrijving te bovennaardien de kogelna een afstand van zesduizend ellen doorloopen te hehbenal zijne kracht behoudt en dui zenderlei vernielingen aanrigt. Het is mij zeer welkom ge weest den verbazend grooten 8Öponder te hebben zien laden die op een fornuis gelijkt en reeds een Europesche vermaard heid heeft verworven." In de Zitting van het Huis der Gemeenten heeft Lord John Russell in antwoord op een interpellatie van den heer Howardgezegddat de Koning van Sardinië alleen den oorlog had gewenscht om de eenheid van Italië tot stand te brengen. Wijders zeide de Lord, dat in het zuiden van Italië dezelfde orde heerscht als in het noorden. In de conventie van Louisiana moet het voorstel ge daan zijn alle staten met uitzondering van Nieuw-Engeland tot aansluiting bij het zuiden uittenoödigen. Het congres dei- zuidelijke Staten staat naar men wil op het punt een uitvoer recht van één cent per pond katoen te heffen. Omtrent de inhechtenisneming van de heer Mirès wordt verhaalddat hij Zondag zich bevond te midden zijner fami lie, toen een commissaris van policie zich ten zijnent ver voegde met een mandaat tot gevangenneming; nadat reeds eenige dagen te voren verscheiden policieagenten hem had den in het oog gehouden. De prins de Polignac, zijnschoon- zoon, betwistte de geldigheid van het mandaat, maar de com missaris zeide, dat zijn last niet inhield daarover te discus siëren, maar wel om het mandaat ten uitvoer te brengen. Toen verzocht de prins den commissaris om nog eenige oogenblikken te wachten, voor dat hij de heer Mirès gevan gen nam, welk verzoek werd ingewilligd. De prins begaf zich daarop ijlings naar de Tuileriën om den Keizer te spreken maar hierin niet kunnende slagenheeft hij hem een briefje van zijn schoonvader doen overhandigendat de Keizer door een zijner adjudanten heeft doen beantwoorden, met de ver klaring, dat hij den maatregel nopen» de arrestatie betreurde, maar dat hij het recht zijn loop moest laten. Overigen» hoopte hij dat de heer de Mirès zich zou rechtvaardigen. Toen nu de prins onverrigter zake terugkwamnam de heer de Mirès te midden van een hartroerend tafereel afscheid van zijn familie en werd vervolgens naar de gevangenis gebragt. Het briefje aan den Keizer zou, naar men verzekertbehelzen de kennisgevingdat zijn arrestatie hooggeplaatste personna- giën en de officiële wereld zou compromitteren en aldus ein digen: #Sireindien ik gearresteerd word, dan is het Kei zerrijk verloren." De heer Mirès was vroeger wijnkooper, later werd hij makelaar en eindelijk bankier. Hij heeft zijn vooruitgang vooreerst) te danken aan de geestelijkheid en later aan het huwelijk zijner dochter met den prins de Polignac, hetgeen oorzaak was, dat hij onder de hooge familiën vele aanhangers kreeg. Hij hield er als het ware een hofhouding op na; zijn salons waren prachtig versierd en de diners en soupers, welke hij gaf, overschaduwden zelfs die der Tuileriën. Men verhaaltdat de Prins de Polignac een bezoek heeft ge bragt bij den Graaf de Germiny, die tot voorloopig administrateur der Caisse des Chemins de fer is benoemd, en aan dezen moet ver klaard hebben, dat hij onmiddellijk aan genoemde kas alle waarden van welken aard ook, zelfs de diamanten en kleino diën zijner vrouw, welke zij ten huwelijk heeft medegebragt, zou teruggeven. De markies Richemonteen der administrateurs van Mirèsis nietzoo als de Moniteur meldtaan een beroerte gestorvenmaar heeftnaar men algemeen zegtdoor een pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. Prins de Po lignac, tot dusver ordonnans-officief des Keizers, keert naar het regement artillerie terug, waarbij hij den rang van kapi tein bekleedt. OFFICIEEL NIEUWS. Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat met de rondzending der invullingsbillettentot opgave van het aantal kinderen boven de drie jarenhetwelk de in gezetenen ten hunnen laste hebbenop Maandag den 25en Februarij een aanvang zal worden gemaakt; zullende zij die zoodanig billet niet mogten ontvangen hebben en op wie deze bepaling van toepassing zoude kunnen zijnter beko ming daarvan ter Gemeente-Secretarie aanvrage moeten doen. De Burgemeester van Leiden brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1861/62 in het bezit wenschen te zien van jagt- of vischucten of wel van kostelooze vergunningen tot uitoefening der vissc/iery dat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijg baar zijn ter gemeente-secretariealwaar zijbehoorlijk inge vuld en onderteekendvóór den 13en April dezes jaars moe ten zijn terugbezorgd, ten einde aldan aan den Staatsraad- Commissaris des Konings in Zuid-Holland te kunnen wor den ingezonden. I

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2