Buitenlandsch Nieuws. Zóó werd de laatste pligt vervuldwelke aan het dierbaar stoffelijk overschot van een bekwaam, oprecht, weldadig en veel geacht man van groote verdiensten toekwam, Luzac rust in het rijk der dooden en vermeerdert het getal dergenen, die, eenmaal voor Leiden veel goeds en nuttigs verrigt heb bende, den akker des doods vallen met hun dierbaar gebeente. Luzac laat geen afstammelingen na, die de deugden des Va ders en zijn verdiensten ervenAaar zoo velen als hem in den tijd zijns levens van nabij hebben gekendzullen een deel van zijn geest hebben opgenomen in den hunnen en nooit vergeten, welken zegenrijken invloed zijn raad, zijn voorlichting en zijn terechtwijzingen op hun leven en op hun loopbaan hebben uitgeoefend. Onder hen die om zijn geopend graf stonden of wier belangstelling zich drong, om hem nog in zijn uitvaart te vereerenzullen er meer dan een geweest zijndie de laatste 30 of 40 jaren van zijn en van hun leven hebben herdacht en tot de erkentenis kwamendat zijn altijd vrien delijke en rondborstige taal een diepen indruk op hun gemoed had achtergelaten. De mannelijke stem, krachtig en wel luidend van toondie zoo dikwijls in 's Lands raadzaal klonk tot verdediging van 's Volks rechten, was in den laatsten tijd voor die in zijn omgeving waren of zich tot hem om hulp wendden, de aangename klank der welwillende en hulpvaardige liefde geworden. Moge de edele Vrouw, uit een deftig en ne derig geslachtdie als een trouwe gezellin in blijde en in bange oogenblikken 48 jaren aan zijn zijde stond, en in zucht tot weldoen hem nabijstreefdeals Weduwe nog lang het ver lies van den weldadigen echtgenoot, zoo min mogelijk aan de beweldadigden doen gevoelen, waartoe God haar nog lang het leven sparetot dat eenmaal haar stof verzameld worde bij de dierbare betrekkingen die haar vooruitreisdenen de kroon dei- heerlijkheid haar deel zij, als wier lof niet is uit de men sehen, maar uit God! Het iieidsches Studentencorps heeft beslotenden ge- bruikelijken rouw aantenemen wegens het overlijden van den Curator der Leidsche Hoogeschool, Mr. L. C. Luzac. De StaatsraadCommissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, heeft aan de Commissie voor de Algemeene Ver loting van voorwerpen van kunst en smaakten behoeve der noodlijdenden door den jongsten Watersnood te houdenver gund om het getal loten aanvankelijk op 25000 bepaald, te brengen op 100.000. Door de aizondissements-rechtbank te Sneek zijn op de aanbevelingslijst tot rechter in dat Collegie geplaatst de hee- reu en Mrs. J. J. Bolman, Gemeente-Secretaris van Kollu- merland, H. Overbeek, Griffier bij het Kantongerecht te Beets- terzwaag en Jhr. M. G. van Suchtelen van de HaereuGrif lier bij het Kantongerecht te Oldeberkoop. Op den 19den dezer zijn op 's rijks werf te Amsterdam de kielen gelegd van het schroefstoomschip le kl. Willemen der schroefstoomschepen van de 4e kl. Bommelerwaa. d en Maas en Wa?\ Op vele plaatsen schijnt men dit jaar met meer of minder luister den verjaardag des Konings te hebben gevierd overal werd de milde hand geopend ten behoeve van nood lijdenden. Hier ging een en ander gepaard met luid vreugde gejuich en groote opgetogenheid, - daar meer ingetogen en zelfs met onthouding van al wat. naar uitbundig of vreugde gejuich zweemde- vervuld met ernst. - Te Utrecht was er groote receptie bij den Commissaris des Konings, - te Deven ter was men onder den indruk van het doel der Collecte. Te 's Gravenbage, Rotterdam en Amsterdam hadden openbare vermakelijkheden plaats en te Leiden was er een luisterrijke parade van de militaire bezettingdie men in langen tijd misschien nooit meer, in dien luister zien za'. - Hier en daar heeft men bij adressen aan Z. M. lucht gegeven aan de ge voelens des harten - te Leiden hecht men daaraan minder waarde, maar meent men het niet minder hartelijk met h^t Huis van Oranje. In den Koninklijken Franschen Schouwburg te 's Hage zal Zaturdag avond worden ten tooneele gevoerdAnne de Boidengroote opera in drie bedrijven muziek van Donizetti. De opbrengst der algemeene collecte van 19 Febr. jl. bedroeg voor zoover uit 65 plaatsen bekend was ƒ410.25 9.41, waaronder 68000 van de Koninklijke familie. Bij de Nederd. Hervormde Gemeente te 's Hage is tot predikant beroepen Dr. N. Beets te Utrechtnevens hem wa ren op het drietal geplaatst J. Posthumus Meyjes pred. te Groningen en H. L. Vinke pred. te Rotterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag 's namiddags te 5 en te 8 uur 52°, te 10 uur 53°, te middernacht 49°. Heden (Vrijdag) 's morgens te 3 uur 48°, te 5 uur 47°, te 8 uur 44°, te 12 uur 50°, te 2 uur 52° en te 4 uur 48°. i Uit Berlijn wordt geschreven, dat volgens een gerucht, aldaar in omloopeen hoog geplaatst persoon te Berlijn aan de Oostenrijksche regering een schikking der Venetiaansche kwestie heeft voorgesteld. De hoofdvoorwaarden daarvan zou den zijn, dat Venetie verklaard zou worden een integrerend deel uittemaken van Italiëmaar terzelfder tijde tot een groot hertogdom zou worden verhevenmet een Oostenrijkschen aartshertog aan het hoofdterwijl aan het gewest een con stitutie zou worden gegeven overeenkomende met de Sar- dinische. Tot heden is het nog steeds onzeker welke maatregelen door de Oostenrijksche regering zullen genomen worden ten opzigte van Hongarije, waar het innen def achterstallige belastingen met zooveel moeijeüjkheden gepaard gaat. Met geweld zal weinig uitgerigt kunnen worden uithoofde men te recht bevreesd is voor den hoogst ongunstigen indruk, welke daar zou worden teweeggebragtten gevolge waarvan de aandacht algemeen op dit onderwerp is gevestigd. De rechtsgeleerde conferentie te Pesth verlangt onver wijlde wederinvoering van het Hongnarsclie wisselrecht. De Gemeenteraad van Ofen heeft {resloten dat alle vreem delingen, die zich sedert 1849 aldaar hebben gevestigd, van de verkiezingen zullen worden uitgesloten. Weldra mogen belangrijke debatten in de Pruissische Tweede Kamer te gemoet worden gezien, naar aanleiding van een petitie uit Bonnwaarin op maatregelen tot afschaffing van de speelbanken in Duitschland aangedrongen wordt.xDie petitie, in de. vorige Zitting te laat ingediend, om toen in discussie te komen draagt de onderteekening van Arndt en prof. Dahlman tweemannen, wier verlies door geheel Duitscll- land betreurd wordt. Reeds heeft de commissie voor de peti tiën zich met de oondusien van deze petitie vereenigd en voorgesteld, om haar aan het, ministerie te renvoyeren met, verzoek alles te doen wat tot opheffing van de speelbanken strekken kan. Op nieuw moet men melding maken van een offer dei- speelbank. Zondag namiddag verliet een Engelsche damedie reeds geruimen tijd in Bad-Homburg vertoefd had, de speel zaal, waarin zij van lieverlede bijna haar geheel vermogen verloren hadbegaf zich naar het een half uur verwijderde Kirdorf, beklom den toren der nieuwe Kerk aldaar, zette zich op de steenen balustradebond zich vooraf de voeten met een zijden lint aaneen en wierp zich zoo achterwaarts van den 100 voet hoogen toren naar beneden. De onge lukkige werd wel is waar nog levenddoch in een vrees- selijk verminkten toestand naar het hospitaal te Homburg gebragt. Het wordt als een bewijs der toenemende zwakheid van Turkije beschouwddat de Porte zich niet heeft durven ver zetten tegen den bedevaartgang van Said-Pacha naar Mecca en Medina. Men is hier overtuigd, dat de Onderkoning van Egypte, den val voorziende van Turkije, ten gevolge van een mogelijke revolutie onder de Muzelmannen, zich heeft willen verheffen in de oogen der meest gestrenge volge lingen van Mahomed buiten het gouvernement van Kon- stantinopel. Men berigt uit Konstantinopel van 16 dezer, dat de regering voornemens is de Hasme Favili voor den tijd van 14 jaren te hernieuwen. Men vreest voor een algemeene schor sing van betaling door de bankiers en kooplieden van Galatz. De Fransche regering brengt een nieuwe wet op den letterkundigen eigendom in gereedheid. Zij heeft dezer dagen krachtige maatregelen genomen en o. a. alle zakdoeken enz. laten in beslag nemen, waarop aria's van Rossini en Meijer- beer zijn afgedrukt en die in den laatsten tijd in massa waren vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2