Buitenlandsch Nieuws. omzie om de gevolgen van die waterrampen zooveel mogelijk onschadelijk te maken. De aanleg van vlugtheuvelsop daar toe geschikte plaatsen is reeds voorlang als een doeltreffend middel erkend. Zijne Majesteit verlangt een krachtige poging in het werk te stellen om zulk een gewenscht doel te bereikenzonder daarbij de middelen tot voorkoming van die rampen uit het oog te verliezen, en heeft besloten, met uitloving van de gouden medaille van verdienste voor het meest voldoende en van een zilveren medaille voor het naastbij komende vol doende antwoord, beide met diploma, te doen uitschrijven de volgende PRIJSVRAAG. Er wordt verlangd een ontwerp van een stelsel van vlugt- heuvelshoofdzakelijk geschikt voor de lage landen langs onze hoofdrivierenbevattende tevens de beschrijving en be grooting van eenen vlugtheuvel met bijbehoorende inrigtin- gengeschikt tot berging van menschenvee en goederen bij overstroomingen, en zulks voor gemeenien of dorpen van 500 tot 3000 inwoners. Bij dit ontwerp zal moeten getracht worden de voorgestelde vlugtheuvels dienstbaar te maken tot berging van dijksmaterialenen moet daar worden aangetrof fen al hetgeen, vooral in de eerste oogenblikken dienstbaar kan zijn tot verzorging en verpleging van de vlugtelingen, ten tijde van ijsgang en hoog opperwater. De ingenomene gronden en gebouwen moeten in rustige tijden zooveel moge lijk tot nuttige einden beschikbaar blijven. Men verlangt verder, dat het ontworpen stelselin bijzon derheden uitgewerkt, worde uiteengezet met toepassing op ten minste twee van de meest aan overstrooming blootgestelde streken van ons Vaderland. De antwoorden moeten vóór of op den lsten Julij a. s. vrachtvrij ingekomen zijn bij den Raad van Bestuur van het Koninklijk instituut van ingenieurs te 's Gravenhageverge zeld van een verzegeld briefje, inhoudende den naam van den schrijver. v De ingekomene antwoorden zullen ter beoordeeling onder worpen worden aan een commissie van vijf ledengekozen door den Raad van Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs uit de leden van die instelling. Uit Gorinchem zijn 80 noodlijdenden van Brakel weder naar hunne gemeente teruggekeerd; de overigen, die van hunne woningen zelfs beroofd zijn moeten nog blijven. In de vorige week deed een vader te Groningen op het bureau van den Burgerlijken Stand aangifte van de geboorte van zijn 25* kind. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal van Donderdag 21 Februarij heeft de Voorzitter kennis gegeven, dat de heeren Zijlker, Anemaet, de Bieberstein, ter Bruggen Hugenholtz en Westerhoff om verschillende redenen verhinderd werden de zitting bijtewonen. De Voorzitter neemt vervolgens het woord en zegt; Mijne heerenIk heb deze vergadering geopend nog onder den indruk van de droevige gebeurtenissen die in ons vader land hebben plaats gehad. Bij de erkentenis jegens de Voor zienigheid, die het land voor grootere rampen heeft bewaard, beeft zich zeker gevoegd een gevoel van dankbaarheid jegens onzen geëerbiedigden Koning, die zooveel voor zijn lijdende onderdanen heeft gedaan. Ik wensch der vergadering in over weging te geven (en dit is zeker de wensch van u allen) na mens de Kamer, den Koning audiëntie te vragen om zich in corps tot Z. M. te begeven en als de Vertegenwoordigers der natie aan den Koning onze dankbaarheid en hulde te betui gen. Als de vergadering zich met dat denkbeeld kan veree nigen dan stel ik voor mij te magtigen zoodanige audiëntie aan den Koning aantevragen. Dit voorstel wordt onder luide toejuichingen aangenomen. Zijn ingekomen de volgende wetsontwerpen1°. 8 ontwerpen tot naturalisatie van even zoo vele personen; 2°. tot wijziging der wet op het recht van zegel voor wat het handelspapier betreft3°. 6 naturalisatie-ontwerpenen 4®. tot verhooging van Hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting voor 1860 (Loods gelden). - Verzending aan de afdeelingen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag 's namiddags te 5 uur 45®, te 8 uur 45°, te 10 uur 44°, te midder nacht 45". Heden (Donderdag) 's morgens te 3 uur 46°, te 5 en te 8 uur 47°, te 12 uur 54°, te 2 uur 55* en te 4 uur 52°. Men berigt uit Parijs, dat Victor Emanuel met de meeste geestdrift door de Senatoren en de Gedeputeerden tot Koning van Italië is geproclameerd. Men verzekert dat, bijaldien het door een handeling van Pruissen of den Duitschen Bond tot vijandelijkheden in het noordelijk Europa komen mogt en Frankrijkzoo als te verwachten is, werkdadigen bijstand aan Denemarken verleent, de Engelsche Regering zich niet geneigd zal betoonen partij tegen dat Land te kiezen. En al ware zij dit ook, dan nog zouden het Parlement en de openbare meening zulks niet dul den. Engeland zal bij een Duitsch-Deenschen oorlog onzijdig blijvenof anders in vereeniging met Frankrijk handelen om zoo spoedig mogelijk een einde aan de vijandelijkheden te maken. Volgens den Pays heeft de grootvizier aan de verte genwoordigers te Konstantinope! een soort van memorie over de Syrische aangelegenheden doen toekomenwelke nu voor de conferentiewelke te Parijs bijeenkomteen punt van be raadslaging zal uitmaken. In die memorie stelt de grootvizier voor, om Syrië in twee pachalieken te verdeelen met Damas cus en Beyruth als hoofdplaatsenterwijl een Turksch leger van 25,000 man, aan welks hoofd een Turksch generaal zal zijn gesteldmet de handhaving der orde in de beide pacha lieken belast zou worden. Voorts zullen er algemeene raden worden ingesteldwier besluiten alle de goedkeuring des Sul tans behoeven. Wat de inkomsten in Syrië aangaat, deze zul len uitsluitend aangewend worden tot plaatselijke behoeften en tot onderhoud der 25,000 man. In de commerciële kringen te Londen heerscht een niet geringe verbazing door de plotselinge overdragt der loopende zaken van de handelsbank van Londen aan de Westminster bank. Die maatregel is het gevolg van de aanzienlijke ont vreemding van 67,000 bij eerstgemelde bank gepleegd door een der klerken Durden genaamd die belast was met het beheer van het grootboek. Durden, die gedurende zijn twaalf jarige dienst bij' gemelde bank nimmer een enkelen verlofdag nam, kreeg Donderdag 11. een aanval van beroerte, zoodat zijue werkzaamheden door 'een ander moesten wofden opge nomen en de bedriegerij werd ontdekt. Er is in de bank een reservefonds van 75;000 aanwezig, zoodat het verlies alleen door de aandeelhebbers zal worden gedragen. De dader is 40 jaar oud en heeft een vrouw met 7 kinderen. Men zegt dat speculatiën tot dat misdrijf aanleiding hebben gegeven. De Directeur van den schouwburg in Covent Garden is er in geslaagd de beroemde Jenny Lind tot het verlaten van het werkeloos leven te bewegen en haar als prima donna voor het volgend saisoen te engageren. De afgescheidenen van Louisiana hebben de munt en het tolhuis te New-Orleans bemagtigd. De munt bevat een aanzienlijke som aan publieke gelden, die do gouvernements agent te New-Orleans geweigerd heeft aan de Vereenigde Sta ten optelevereu. Ofschoon men meer en meer aan het be houd der Unie begint te wanhopengeeft de vredelievende redevoering van den heer Seward nieuwe hoop dat een nood lottige oorlog zal worden vermeden. De politiek van den heer Seward schijnt zich vooreerst te bepalen bij tijd te winnen en zoodoende een gelegenheid te geven om de gemoederen te doen bedaren ten einde later met meer kalm overleg maat regelen te beramen die èn de zuidelijke èn de noordelijke Staten zullen bevredigen. De 4 Maart is digt op banden, de heer Lincoln zal alsdan het Presidentschap aanvaarden en doen zien wat zijn gezag en zijn politiek in de zoo hagche- lijke omstandigheid vermag. Ook Parijs heeft zijn groot nieuws gehad. Aan de beurs was het gerucht in omloop dat de heer Mirès in hechtenis was genomen en naar de gevangenis Mazas overge- bragt. De algemeene kas der spoorwegen, welke door hem wordt bestuurdzag hare aandeelen aan de beurs van 200 fr. tot 181 fr. 25 cs. dalen; een daling dus van 18 fr. 75 cs.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2