Advertentiën. Mathesis Scientiarum Genitrix, TEN GEBKUIKE VAN KINDEREN, S. VAN DISSEL en C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA, door mijner medemenschen uitterigten? /Ik zal, zegt Mevr. Storm nimmer de uitdrukking harer oogen vergetendie zoo bui tengewoon schoon en tevens zoo vol van goedaardigheid wa ren dat zij den spiegel der ziel ongeveinsd uitdrukken. Ik heb groote spijt dat ik haar niet vroeger heb leeren kennen en in den laatsten tijd haar niet weder heb mogen ontmoe ten ook dat ik van hare vroegere levensgeschiedenis niet meer gelezen hebhaar karakter verdiende wel een diepere studie dan die van den gewonen beschouwer." De faillissementen nemen te Parijs toe. Dezer dagen is de wisselagent Falise heimelijk vertrokkenmet zich nemende 300,000 fr., waaronder ook het geheele vermogen eener dame, die nu tot den bedelstaf is gebragt. Ten gevolge van geschillen tusschen de wevers en de fabrikanten te Blackburnin Lancashireslingeren thans 10,000 arbeiders werkeloos door de straten aldaar, terwijl nog 4000 andere voornemens zijn het werk mede te staken. Te Manchester wordt, naar men zegt, een vereeniging bij aandeelen gevormd, met het doel om in Indie, Amerika en andere streken katoen te koopenten einde een aanzien lijke hoeveelheid in voorraad te hebben voor het geval dat de toevoeren uit de Vereenigde Staten mogten verminderen of gedeeltelijk ophouden. Het bijeentebrengen kapitaal zal uit een millioen in aandeelen van 1000, bestaan. Reeds moet voor 200,000 ingeschreven zijn. Men leest in den Courrier du Havre: de metereologie is reeds zoo vooruitgegaan dat men thans op grond van naauw- keurige waarnemingen met zekerheid een storm kan voorspel len. De stormdie onlangs op Zaturdag de Engelsche kusten zoo hevig heeft geteisterdwas door het meteorologisch ge nootschap te Londen vooruitgezien, waarom het dan ook drie dagen te voren naar alle havens had geseind: *Let op. Er dreigt storm uit het zuidwesten. Geef de noodige signalen." Ongelukkig stellen de Engelsche zeelieden weinig belang in opmerkingendie hun van dien kant worden gedaanzij kun nen maar niet geloovendat een storm drie dagen te voren met zekerheid zou kunnen worden voorspeld, en dat die storm zooveel ongelukken veroorzaakt heeftis dan ook alleen daar aan toeteschrijvendat zij die waarschuwing in den wind heb ben geslagen. De familie Patterson is in hooger beroep gekomen tegen het vonnis der rechtbankwaarbij haar eisch werd ont zegd in de procedure tegen prins Napoleon. Mogt het proces in hooger beroep eveneens verloren worden dan is de familie Patterson nu reeds besloten tegen dat eventueel vonnis cas satie aanteteekenen. De heer Patterson ontvangt van zijn moe der een jaargeld van 26,000 fr. op voorwaarde dat hij in Frankrijk zal blijven wonen. Men sprak Maandag te Parijs van een zonderling geval den heer Havinden directeur der Siècle overkomen. Toen hij zich dezer dagen naar zijn bureau begaf, vond hij opzijn schrijftafel een brief liggenvan het cachet en den stempel van de prefectuur van policie en het opschrift eigenhandig voorzien. Daar de bladen meermalen van de prefectuur van policie mededeelingen ontvangen, brak de heer Havin zonder er veel acht op te slaan den brief open. Hoe groot was niet zijne verwondering, toen hij zag dat de brief een policie- rapport bevatte waarin opmerkzaam gemaakt werd op de tegen woordigheid te Parijs van twee jonge Italianen volgelingen van Mazzini. Deze personen verwisselden meermalen daags van kleeding en hadden vijf of zes verschillende woonplaatsen. Zij gingen zichvolgens het rapportin een daar opgegeven vlakte oefenen in het werpen niet van bommen a la Orsini maar van kleine patronen, die, in weerwil van haren gerin gen omvang, toch een verschrikkelijke uitwerking hadden. Het rapport eindigde met den prefect te waarschuwen, dat een moordaanslag op den Keizer zou worden beproefd op asch-woensdag13 dezer, in de kapel der Tuileriën op het oogenblik dat de mis gevierd werd. De heer Havin spoedde zich met het rapport naar de prefectuur van policie. De pre fect bedankte hemdoch zeide dat hij reeds een duplicaat van het rapport had ontvangen en dat er met de toezending aan den heer Havin een onverklaarbare vergissing had plaats gehad. BESTUURDEREN van het Genootschap brengen bij deze ter kennisse van die daarbij belang hebbendat tot het aannemen van leerlingen zal worden gevaceerd op Maan dag en Dingsdag den 25,ten en 26,Un Februarij aanstaande des avonds van 6 tot 8 ure, in het locaal op de Pieterskerkgracht. Die echter na den beschreven tijd zich aanmeldt, zal niet meer worden aangenomen, maar verpligt zijn te wachten tot eene vol gende inschrijving in de maand Augustus. Namens Bestuurderen voornoemd H. J. GIEZEN, Secretaris. Leiden, Februarij 1861. Bij vonnis van de Arrondissements-Regt- bank te Ley dendd. 5 Februarij 1861, is AALTJE MULDER, wonende te Ouds hoorn, wegens onnoozelheid en verstands verbijstering, gesteld onder Curatele. F. BOOY Fz., Procureur. [Kosteloos.] Bij vonnis der Arrondissement-Regtbank te Leyden, dd. 15 Februarij 1861, is JACOBUS DIDERICH WEVERKoek en Banketbakker te Leydenin Staat van Faillissement verklaard, aan vang genomen hebbende op dien dag tot Regter-Commissaris is benoemd de Edel Achtbare Heer Mr. J. VAN OUTE- REN, en tot Curator M. E. BOOY, Procureur. Bij A. W. SYTHOFF te Leidenwordt uitgegeven: DE BIJBEL, Gebonden6. Wij willen den Bijbel niet uit het huisvertrek dringen en een nieuwerwelschen Bijbel van eigen maaksel in de plaats stellenzegt de schrijver in zijne voorrede, maar ook bij hem woog het bezwaar, door velen met hem gevoeld, dat, hoe gaarne wij Gods Woord tot ons huisboek maken, veel daarin voorkomt wat voor onze kinderen onbegrijpelijk is of hun verkeerde indrukken geeft. Met het oog op dat bezwaar heeft de Heer VAN DISSEL deze omzetting bearbeid. Hij heeft niets anders gegeven dan den Bijbelmaar zoowel uit het Oude als uit het Nieuwe Testament, datgene doen wegvallen wat de jeugdige bevatting geheel te boven gaat of door de Oostersche voorstelling onjuiste begrippen inboezemt. Bovendien heeft hij onverstaanbare uitdrukkingen door omzetting binnen het bereik gebragt van mingeoefende bijbellezers. De verdeeling in verzen is achterwege gebleven, zoodat onze kinderen een aaneengeschakeld verhaal krijgen van hetgeen de boeken dei Verbonds bevatten. Eenev uitvoerige opgave van den inhoud van elke afdee- ling, maakt het opzoeken van elke gewijde gebeurtenis gemakkelijk, terwijl daarbij tevens het Hoofdstuk van den Bijbel is aangegevenwaarin die gebeurtenis voorkomt. Zouden wij bij deze beknopte mededeeling van den aard van dit werk nog een woord van lof behoeven te voegen Wij gelooven het niet. Elk huisvader moet hoog zijn ingenomen met de verschijning van zulk een Kinderbijbel, die in eene heilige behoefte voorziet op eene wijze geheel berekend naar de eischen van onzen tijd. Mogt deze uitgave van het Boek der Boeken bevorderlijk zijn tot uitbrei ding van het Koningrijk Gods, waartoe de Groote Meester ook de Kinderkeui geroepen heeft.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 3