Buitenlandsch Nieuws. Generaal bare werkzaamheden hervatten. De wets-ontwerpen die nog bij haar aanhangig zijn, zijn de volgende: 1°. Afschaffing der Slavernij in West-Indië; 2°. Verdere regeling van het gebruik van het Koloniaal batig slot over 1858; 3°. Bepalingen omtrent den doortogt en het vervoer van landverhuizers 4°. Herziening van het tarief van rechten op den in-, uit en doorvoer; 5°. Bepalingen omtrent den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd; 6°. Nadere wijziging van sommige bepalingen der wet van 12 April 1850 Staatsblad n°. 15), houdende vaststelling van het briefport en regeling der brievenposterij. 7°. Nationale militie. 8°. Naturalisatie van G. F. Walle en zeven anderen en van J. A. Thomas en vijf anderen. 9®. Hecht van zegel, voor zoo veel betreft het handels papier enz. 10®. Kanaal van Holland op zijn smalst en verbetering van den waterweg van Rotterdam naar Zee. Bij de Eerste Kamer is nog steeds aanhangig het wets ontwerp nopens de nieuwe rechterlijke iurigting. Z. M. de Koning der Belgen heeft den heer Eduard de Hartog, verdienstelijk componist te Amsterdam, benoemd tot ridder der Leopoldsorde. Zaturdag is te Middelburg een verschrikkelijke moord dien men bijna sedert drie weken vermoedde, bevestigd ge worden, bedreven door zekeren landbouwer Polderman, onder het naburige dorp Serooskerke, en wel op zijn vrouw. Maan dag den 28 Januarij moest deze verschijnen bij den president der Rechtbank wegens een door haar tegen den zin van haar echtgenoot ingestelde vordering tot scheiding van goederen, daar hij het huis reeds verkocht had en ook de meubelen ten verkoop waren aangeslagen. Het gerucht wil, dat twee onder Middelburg wonende personen haar des maandags 's morgens bij de stad gezien haddenwaaraan deze evenwel later be gonnen te twijfelenzoodat sedert Zondag avond acht uur (27 Januarij) niets meer van haar bekend was, terwijl Pol derman voorgaf, dat zij den anderen morgen naar Middel burg was vertrokken. Hij zelf loofde in de courant een groote belooning uit, nadat bij reeds verschillende verhooren had ondergaan en er in een huiszoeking had plaats gehadwaarbij men op een der bedden, waar het laken ontbrak, een met bloed bevlekt kussen aangetroffen had. Onder toezigt der ju stitie geblevenvischte men eenige dagen later in een der sloten het ontbrekende lakengeheel met bloed bezoedeld en door hem voor gelijk aan de zijnen erkend, doch ongemerkt, waarna men hem voorloopig in arrest stelde. Hij bleef voort durend kalm en scheen voor geen verder onderzoek bevreesd, tot dat men heden, na verkoop der meubelen, die een ge- heele schuur vuldenaldaar de sporen van kort aangestampten grond vond, terwijl later uit een negen voet diepen put het lijk der vermiste vrouw te voorschijn kwammet een touw om den hals, om haar als het ware te wurgen en een zakje zand in den mond. In den loop van den dag is de man bij het lijk zijner vrouw gebragt en, naar men zegt, heeft hij den moord be kend de vrouw zouden de hersenen ingeslagen en zij daarna onder de kussens gestikt zijnvan waar de gevonden bloed vlekken. Talrijk zijn de bijzonderhedendie alsnog nopens de met zooveel kalmte gepleegde wreedaardigheid verhaald wor den; onder meerder, zouden man en vrouw de laatste nachten ieder afzonderlijkdoch in dezelfde kamer geslapen hebben terwijl er door hem allerlei moorddadige werktuigen in het ver trek waren gebragt, ook de huif van zijn boerenwagen, waarop eveneens sporen van bloeden over welk een en ander z$ hare ongerustheid niet ontveinsd heeft. Uit het Maas en Waalsche wordt gemelddat in hoogere gedeelten der overstroomde streken de schade aan de veldge wassen niet zoo aanzienlijk zal zijnals men aanvankelijk vreesde. Een eigenaar van een 80tal bunders land, met tarwe bezaaiddie 2 a 3 voet onder water hebben gestaanver klaart hierdoor volstrekt niets geleden te hebben. Men weet nog niet hoe het met het koolzaad stond. De algemeene collecte voor de noodlijdenden door den watervloed heeft opgebragt in de navolgende gemeenten als te Amsterdam ƒ90,000; te Rotterdam 38000; te Schiedam f 5838,64; te Dordrecht 9414,36}; te Gouda 2122,77 te Kralingen 1212,71; te Rijswijk 841,57}; te Leeuwar den 6691,54; Haarlem 16802,59}; te Utrecht ruim 28000; te Zwolle 4265,14; te Soeterwoude 1765,24; te Brielle f 850 te Vlaardingen 587,56; te Oudewater 475; te te Gorinchem ruim 2000; te 's Hertogenbosch 2232,75}; te Breda 3869,17 te Almelo f 750; te Amersfoort/3050 te Kampen ongeveer 2800; De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dingsdag 'snamiddags te 5 uur 47°, te 8.en te 10 uur 45°, te midder nacht 44°. Heden (Woensdag) 's morgens te 3te 5en te 8 uur 43°, te 12 uur 48°, te 2 uur 49° en te 4 uur 45°. Berigten uit Rome van 17 dezer melden, dat na ver loop van eenige dagen de Koning en Koningin van Napels naar Beijeren zullen vertrekkende Koningin douairière zal hen vergezellen. De Paus heeft de openbaarmaking bevolen van de diplomatieke correspondentie, ten einde tot antwoord te strekken op de stukken door de Fransche Regering bekend gemaakt. Donderdag jl. had te Rome een schitterende mani festatie plaats ter zake van de inneming van Gaëta. Zij werd door de Franschen aangemoedigd. De gemoederen zijn te Rome zeer opgewonden. Een Italiaansch blad meldtdat te Nizza een lijst rond gaataan het hoofd waarvan staat: Groote Vereeniging en plegtige eed van 5000 vrouwen om RomeVenetie en Honga rije te bevrijden. 3000 Zouavettes en 2000 Amazonen in de uniform van Fransche huzaren zullen het effectief der veree niging uitmaken. De generaal en chef, benevens de dames kapitein dezer cavallerie en infanterie zijn reeds benoemd. Allen zullen op het eerste sein vriendenminnaars en familie verlatenom zich onder de bevelen van den grooten Dictator te scharen. Reeds hebben verschillende plaatsen haar contin gent geleverd, zooals Florence 530 dames, Pisa 328, Ber gamo 283, Livorno 200, enz. Naar men zegt, is de Koning van Sardinië voornemens den eersten stap bij den Paus te doen tot een verzoening. De transactiedoor hem voortestellenzou op den volgenden grondslag rusten: absolute vrijheid van de kerk in Italië, af schaffing van alle concordaten en benoeming van de bisschop pen en pastoors door den Paus. Te Genua is aan de munt voor 1 millioen fr. stukken van 20 en 40 ctmes geslagen met de beeldenaar van Victor EmanuelKoning van Italië. Koning Frans heeft na zijn vertrek uit Gaëta een brief aan Keizer Napoleon gezonden en bij zijn komst te Rome een bijeenkomst van 1} uur met den Franschen gezant gehad. Men twijfelt of hij zijn geheele vermogen40 a 50 millioen bedragende, wel zal terugkrijgen. Uit Barmen wordt het volgende treurige voorval ge meld: Een brouwersknecht was bezig met het omroeren van het ziedende brouwselzijn evenwigt verliezende stortte hij voorover in den ketel en, alvorens men den ongelukkige ter hulp kon snellenwas hij reeds een lijk. Mevr. de Wed. Storm geeft omtrent Lola Montes enkele mededeelingen, die niet onbelangrijk mogen heeten over een vrouw, die zooveel van zich heeft doen spreken. Mvr. Storm schrijft: //Zij was te goed om weerstand te bieden aan de gevaarlijke verleidingenwaarvan zij sedert haar prille jeugd was omgeven, zonder dat zij in het voorrecht gedeeld had eener goede opleiding, die haar had kunnen leeren op eigen beenen te staan. Ik kan haar niet veroordeelen. Neen, het was geene tooneelvertooning, toen zij met tranen in de oogen mij bij de hand nam en beleeddat zij veelzeer veel ver keerds gedaan had, maar dat zij als tegen zich zelf daartoe gekomen was, waarbij zij plegtig den alwetenden tot getuige riep. Eu zoude ik arme zondares, zeide zij, op den Bijbel en een opgehangen Christusbeeld wijzende, door zijn dood en opstanding niet op vergeving mogen hopen als ik nu verder mijn leven besteden wil om goed te doen en iets ten nutte

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2