- Buitenlandsch Nieuws. rigt, dat in den nacht van 11 op 12 Febr. twee ingezetenen Tan 's Hertogenbosch te dezer zake zouden zijn gearresteerd, de één in zijn huis, de andere op een openbaar bal. Wij moeten vooronderstellen, dat de couranten-berigtenin vele opzigtenonjuist zijn; want, indien zich de zaak werkelijk heeft toegedragen op de wijze, waarop die wordt medegedeeld, dan zien wij daarin wel een laffe en ongepaste aardigheid; en dan laat het zich zeer gemakkelijk verklarendat zijdie ligtgeloovig genoeg waren om er zich mede te laten beet nemener zich thans zeer knorrig en boos over maken; maar wij begrijpen inderdaad niet, welke misdaad daardoor zou gepleegd zijn; en het komt ons vooral ongelooflijk voor, dat de politie, in dien men ten minste ook haar niet gemystificeerd heeft, daarin een reden zou gevonden hebben, om een paar zoo wei nig gevaarlijke spotters midden in den nacht in hechtenis te nemen. Aan de Arnhemsche courant wordt de volgende histori sche bijzonderheid uit de geschiedenis van den watersnood medegedeeld »De Burgemeester eener plattelands-gemeente in Zuid-Hol land hieldom in de eerste behoeften der slagtoffers vau den watersnood te voorzien, een collecte in zijn gemeente. Die collecte bragt 70 op. Hiervan kennis gevende aan den Com missaris des Konings in zijn provincie voegde hij er bijdat hijten einde tevens die collecte dienstbaar te maken aan een goed en nuttig doelde opbrengst besteed had tot het aankoopen van - zooveel exemplaren van een werkje ten be hoeve van den watersnood uitgegeven als voor die som ver krijgbaar waren." Als een tegenhanger deelt men ons mede, dat in de provincie Gelderland Z. M. de Koning aantrof, ontmoette of in gesprek kwam met den burgemeester eener aanzienlijke gemeente, die een roerend tafereel gaf van de ellende, die er heerschte en van de zorgen die tot leniging werden aangewend, ook van zijnent wege en in zijne gemeente. Z. M. gaf zijn begeerte te kennen, om die ongelukkigen te zien en de burgemeester ge leidde hem naar het locaalwaar de menschen waren opge nomen maar scheen zoo weinig bekend met de localiteit van het Gemeente-gebouw, dat men overal kwam voor een gesloten deur, zoodat Z. M. niet kon nalatenden burgemees ter een compliment te maken over zijn flux de bouchemaar toch meesmuilend vertrok. - Een ander berigt behelst, dat de sleutel was op het Gemeentehuis in handen van een Com missie, maar dit is zeker, dat er in Gelderland zoowel als in Zuid-Holland burgemeesters schijnen te wezen, die wel meer mogten gadegeslagen wordendoor den practischen blikdie men Z. M. wel mag toekennen in ruime mate te bezitten. Intusschen zullen Leidens ingezetenen zich verblijden over de vereerende onderscheidingdie onzen aehtenswaardigen bur gemeester Mr. D. Tieboel Siegenbeek is te beurt gevallen tot erkenning van de diensten, die hij zoo ijverig en trouw, als langdurig en belangeloos beweeslaatst als Vice-president en vroeger als lid der commissie van administratie over de Gevangenissen. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft kennis genomen van het aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden wetsontwerp op het recht van zegel, voor zooveel betreft het handelspapier. De bedoeling van het ontwerp is tweeledig: door de invoering van plakze- gels de betaling der zegelbelasting op handelspapier gemakke lijker, en door een bijna eenvormige, lagere tarifering, ge paard met krachtiger maatregelen van controle, die betaling meer algemeen te maken dan tegenwoordig het geval is. Wat het eerste betreft, de invoering van plakzegels, zegt de kamer, hierdoor wordt aan een algemeenen wensch te gemoet geko men en in onze wet een verbetering gebragtbij onze nabu ren sedert geruimen tijd bestaande. Dit verdient dus onver deelde goedkeuring. Alleen ware hetwenschelijk voor het ge bruik van plakzegels ruimer gelegenheid open te stellen, dan bij art. 4 wordt voorgestelden deze alzoo ook Toor binnen het Rijk opgemaakte stukken en voor quitanties toe te laten. Wat het tweede betreft, de meer algemeene belasting van het kleine en binnenlandsche papier, de Kamer acht die evenzeer nadeelig als bezwaarlijk te handhaven. Wel is waar, de tegen woordige zegelwet belast ook dat laatst gemelde papier, maar het is eene bekende zaak dat zij voor de overgroote meerder heid der binnenlandsche wissels en voor alle assignaties zoo goed als niet geschreven is. Alleen processen worden op zegel geschreven, ten einde die te kunnen disconteren. Men kan dus zonder veel overdrijving zeggen dat het binnenlandsche* pa pier thans vrij isen de Kamer acht het een niet gelukkig denkbeeld om dit in zijn geheelen omvang (met de onbedui dende uitzondering van papier beneden 10) te belasten, ten einde het zegel op de grootere, meest buitenlandsche wissels zoo zeer te kunnen verlagen als wordt voorgesteld. Veel liever dan de voorgestelde bepalingenzag de Kamer daarom de te genwoordige zegelwet op het handelspapier, met algemeen la ger tarief behouden; met toevoeging echter van het plakzegel dat met uitzondering van enkele zeer groote sommenook zeer goed in onze tegenwoordige zegelwet past, mits men maar plakzegels van onderscheiden grootte verkrijgbaar stelle. De Kamer gelooft echter datwanneer de nu bestaande factische vrijheid van het binnenlandsch papier niet behouden kan wor den een middelweg zeer goed te vinden is. Zij zoude dan verlangen, dat alle binnenlansch papier tot 50 gulden geheel vrij bleef; en dat het hoogere met een eenvormig recht van 5 cents belast werd. Het zal nog bezwaar genoeg in hebben al de kleine assignaties en wissels op het binnen land aan deze bepaling te gewennen. Tegelijkertijd behoort dan ook het recht van quitantie met binnenlandsch papier gelijk gesteld te worden: het onderscheid tusschen quitanties en assignaties is niet wezenlijk en het quitantie-recht van 21 cents wordt nu toch, op zeer enkele uitzonderingen na, nim mer voldaanbehalve wanneer de rekeningen aan gemeente of land moeten worden ingediend. Kassiersbriefjes zouden vrij moeten blijven, gelijk nu, en gelijk ook in het nieuwe ontwerp wordt voorgesteld. Daarentegen konde men - om de belangen der Schatkist niet in de waagschaal te stellen - de buitenlandsche wissels zeer gevoegelijk eenigermate hooger blij ven belasten dan door de Regering wordt voorgesteldhet komt echter billijker voor de kleine wissels, even als bij bin nenlandsch papier vrij te stellen. Wij geven daarom in over weging voor wissels uit het buitenland getrokken en hier be taalbaar te stellen: tot 50 vrij, boven 50 tot 100 5 cents, boven 100 tot 500 10 cents, boven 500 tot 1000 25 cents. En verder voor iedere 1000 guldengedeelten voor geheel 25 cents of -J- per mille meer. De algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden j ten gevolge van den watervloed, heeft opgebragt in deze ge meente zuiver de som van 11579.20waaronder een zeer aanzienlijke gift van hemdie ze tot dat doel bestemd had afgezonderd, maar wiens weldadige hand was verstijfd, toen de algemeene inzameling plaats had. Gewis, die som is wer kelijk groot, als men in rekening brengt, wat reeds tot dat doel op verschillende wijzen uit de beurs van Leidens inge zetenen kwam. 't Is een aandoenlijke, maar toch ook hart verheffende gedachtewat men in Leiden kan als het gemoed getroffen en liefde tot den natuurgenoot het drijvend be ginsel is. 't Heeft ons verbaasd en de ruimste berekening overtroffenomdat het getal van die ouderwetsche gevers gaande weg uitsterft, naar men wel eens zegt, maar toch ook blijkt weder te worden aangevuld. De Leidenaars mogen aan spraak maken op den dank der ongelukkigen Z. M. zie er het bewijs in hoe gereed men ook in Leiden is, om aan zijn roepstem gehoor te geven en zonder eenig uiterlijk ver toon liefde tot den Koning ook daarin heeft aan den dag ge legd. Hijwiens heiligen naam op den laatsten Christelijken rustdag met meer dan gewonen ernst is aangeroepenneme een welgevallen aan het werk der liefde en zalige Leiden, terwijl hij Nederland behoede! De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag 's namiddags te 5 uur 49°, te 8 en te 10 uur 45°, te middernacht 42®. Heden (Dingsdag) 's morgens te 3 uur 40°, te 5 uur 39®, te 8 uur 41°, te 12 uur 48°, te 2 uur 5ü* en te 4 uur 47°. Naar men zegtzal Sardinië aan Rusland een haven in Italië afstaan, ten einde die mogendheid voor zich te winnen.

Leidsch Dagblad | 1861 | | pagina 2